Nemecko

Nemecko_vlajkaOficiálny názov: Nemecká spolková republika

Štátne zriadenie: federálna republika

Hlavné mesto: Berlín

Najväčšie mestá: Frankfurt nad Mohanom, Hamburg, Mníchov, Norimberg, Drážďany, Kolín nad Rýnom

Nemecko_znakRozloha: 357 092 km2

Počet obyvateľov: 81 799 600

Jazyk: nemčina, v regiónoch s menšinami aj lužickosrbský, frízsky a dánsky jazyk

Mena: Euro

Náboženstvo: protestanti 34%, katolíci 34%, islam 3,7%

Národnostné zloženie: Nemci (90 %), Dáni, Frízi, Lužickí Srbi a iné (Turci, Chorváti, Srbi, Taliani)

Samosprávne členenie: 16 spolkových krajín

Geografia: Západná časť strednej Európy. Pobrežie obmýva Severné a Baltické more.

Podnebie: Krajina leží v klimatickej zóne, ktorej západnú časť ovplyvňuje prúdenie od Atlantického pobrežia. Na východe je skôr kontinentálne podnebie. Teploty sa tu pohybujú okolo -6 stupňov v zime a priemerná teplota v lete je okolo 20 stupňov.

Doprava: Krajina má dobre vybudovanú dopravnú infraštruktúru. Svoje zastúpenie tu má letecká, železničná, lodná aj cestná doprava. Dĺžka udržiavanej cestnej siete je vyše 487 000 km. Autobusová doprava smeruje na malých úsekoch do dedín a mestečiek najmä tam, kde nevedie železnica. Železničná sieť je veľmi hustá, vlaky sú rýchle, pohodlné, presné, ale aj drahé. Do premysleného systému železníc sú zapojené aj veľké letiská Frankfurt, Mníchov, Berlin-Schönefeld, Düsseldorf, Stuttgart. Letecká doprava sa objemom zaraďuje k európskej špičke. Z hlavných letísk najmä Frankfurt a Mníchov, ale aj Hamburg či Düsseldorf je linkové spojenie do vyše 250 najdôležitejších miest všetkých kontinentov. Okrem hlavných letísk je čoraz viac denných spojení po Európe aj z provinčných letísk. Nemecko je veľmocou v nákladnej doprave. Pre nákladnú dopravu majú význam rieky Labe a Dunaj, Rýn i Mohan a sú prepojené kanálmi tak, že zabezpečujú spojenie Severného s Čiernym morom. Trajekty plávajú z prístavu Cuxhaven na ostrov Helgoland, na Východo a Západofrízske ostrovy, do Dánska, Švédska, Fínska, Nórska, Veľkej Británie a Lotyšska. Z Bremerhavenu, Hamburgu a Kielu plávajú obrovské námorné výletné parníky k brehom severnej a južnej Ameriky, Afriky a po Stredozemnom mori. Passau v Bavorsku je východiskovým prístavom na diaľkové plavby luxusných turistických lodí až po ústie Dunaja do Čierneho mora.

NemeckoNemecko_02Nemecko_01

Turizmus: Berlín je srdcom moderného Nemecka, s pompéznymi verejnými budovami, obdivuhodnými múzeami a divadlami, reštauráciami a hlučnými nočnými klubmi. Frankfurt, multikultúrne centrum Nemecka s najvyššími mrakodrapmi, najvyššou kancelárskou budovou Európy. Mesto stavilo na umenie, v početných múzeách sa koná množstvo prelomových výstav. Harz, pohorie v severnom Nemecku s dobrými možnosťami na športovanie. Lipsko s pouličnými kaviarničkami, undergroundovými klubmi a svetoznámou operou. Lübeck je stredoveké mesto na zozname UNESCO. Mníchov s múzeami a galériami a známym Oktoberfestom. Severofrízske ostrovy zaliate slnkom s pieskovými dunami. Ostrov Helgoland s bunkrami a podzemnými tunelmi z čias druhej svetovej vojny. Údolie Rýna, krajina s úrodnými vinicami, impozantnými hradmi a zasnenými vinárskymi dedinkami. Centrum nemeckého osvietenstva Weimar, domov intelektuálov ako boli Goethe, Bach, Schiller, Liszt, Nietzsche, Kandinsky a Klee.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo NSR v Bratislave
Hviezdoslavovo nám. 10
813 03  Bratislava 1
Telefón: +421/2/5920 4440
Telefón: (+421-2) 59 20 44 40
E-mail: info@germanembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v Berlíne
Hildebrandstraße 25
10785 Berlin
Nemecko/ Bundesrepublik Deutschland
Telefón: 00493088926201
Fax: 00493088926222
E-mail: emb.berlin@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/berlin

 www.germany-tourism.de,  www.museen.de


Zväčšiť mapu

Akciové letenky