Nórsko

norway_flagOficiálny názov: Nórske kráľovstvo

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Oslo

Najväčšie mestá: Bergen, Trodheim, Stavanger

Norway_coaRozloha: 385 155 km2

Počet obyvateľov: 4 873 000

Jazyk: dva rovnocenné druhy nórčiny: bokmaal a nynorsk

Mena: Nórska Koruna

Náboženstvo: evanjelické 88% iné 2,2%

Národnostné zloženie: Nóri (89 %), Laponci, prisťahovalci

Samosprávne členenie: 19 filke (krajov)

Geografia: Krajina sa nachádza v severnej Európe. Je tu množstvom prírodných krás ako fjordy, útesy, divoké hory a zalesnené údolia. Rozprestiera sa od mysu Lindesnes na juhu, až po mys Nordkinn blízko Severného mysu. Cez krajinu sa tiahne Škandinávske pohorie s ľadovcovou pokrývkou. Nájdete tu najhlbšie jazero v Európe –  Hornindalsvatn (514 m).

Podnebie: Krajina sa nachádza v miernom prímorskom podnebí na juhu s nezamŕzajúcimi prístavmi pri pobreží a v studenom subarktickom pásme na severe a východe.

Doprava: Nórsko má približne 600 km cestných tunelov. 55 z nich vedie pod morskou hladinou. Najdlhší tunel Laerdal v západnom Nórsku meria 24,5 km. Najhlbší podmorský tunel sa nachádza v hĺbke 267 m. Mnohé cesty sú v zime uzatvorené najmä pre nákladné vozidlá, resp. prejazd je možný iba s reťazami či snehovými hrotmi.
Po celom Nórsku premáva hustá sieť expresných autobusových spojov medzi väčšími mestami a lokálne linky vedú prakticky do každej obce. Všetky linky sú rýchle, čisté a bezpečné. Trate majú celkovú dĺžku 4 077 km, z toho je väčšia časť elektrifikovaných. Najsevernejšou stanicou je Narvik, kam vedie železnica zo Švédska, ktorá sa však využíva viac na dopravu železnej rudy a uhlia. V krajine je mimoriadne hustá sieť dopravných letísk. Najsevernejším letiskom je Longyearbyen na Svalbarde, kam sa letí zo severného Nórska ešte 80 minút. Hlavné medzinárodné letisko je v Oslo na juhu krajiny, kde sa prestupuje aj na domáce spoje. Najdôležitejšie prístavy Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik a Oslo. Medzinárodné trajektové linky vedú z Oslo do Nemecka a Dánska, ďalšie spoje aj do prístavov vo Veľkej Británii.

NorwayNorway_OsloNorway_fjord

Turizmus: Z celkovej rozlohy hlavného mesta Oslo predstavujú 80 percent lesy, lesné cesty, jazerá, ostrovčeky s rekreačným zázemím, vrátane lyžiarskeho areálu a skokanského mostíka Holmenkollen. Hlavná ulica Karl Johansgate vedie ku Kráľovskému palácu s nádhernými interiérmi, vzácnymi maľbami, sochami a klenotmi. Jednou z najpôvabnejších častí Bergenu je Bryggen, stará drevená štvrť z 18. stor., kde stále tvoria remeselníci a umelci. Mohutnosťou upúta pevnosť Bergenhus z 13. stor. Lofotské ostrovy s malebnými pestrofarebnými drevenými rybárskymi domcami, rybárskymi člnmi v zátokách a drevenými konštrukciami, kde sa sušia tresky.
Nordkap (Severný mys) je najsevernejším bodom európskej pevniny. Sever Nórska je v lete nádherne zelený. Neustále sa mení scenéria a za zastávku stojí každý fjord. Neopísateľné čaro má ubytovanie na súkromných usadlostiach.

 Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo SR v Oslo
Embassy of the Slovak Republic
Thomas Heftyes gate 24, N – 0244 Oslo
Telefón: 004722049470
Mobilný telefón:  0047/995 11 030 – konzul
Fax: 004722049474
E-mail: emb.oslo@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/oslo

Veľvyslanectvo Nórska v BA
Royal Norwegian Embassy
Palisády 29
811 06 Bratislava, Slovakia
Email: emb.bratislava@mfa.no
Tel:  +421 2 59 100 100
Fax: +421 2 59 100 115

 www.visitnorway.com, www.norwayhotelfinder.com


Zväčšiť mapu

Akciové letenky