Poľsko

Polsko_vlajkaOficiálny názov: Poľská republika

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Hlavné mesto: Varšava

Najväčšie mestá: Krakov, Vroclav, Gdaňsk

Polsko_znakRozloha: 312 685 km2

Počet obyvateľov: 38 500 696

Jazyk: poľština

Mena: zlotý

Náboženstvo: rímskokatolíci 90%, pravoslávni 1,5%, evanjelici 0,5%

Národnostné zloženie: Poliaci (98 %), Nemci, Ukrajinci, iné (Litovci, Bielorusi, Slováci a Česi). Nemecká menšina má zastúpenie aj v Sejme

Samosprávne členenie: 16 vojvodstiev, 308 okresov, 65 miest s kompetenciami okresu

Geografia: Krajina sa nachádza v severovýchodnej časti strednej Európy, na brehu Baltického mora. Sever je pokrytý množstvom jazier. Nachádza sa tu Pomoranská a Mazúrska jazerná pahorkatina. Z hornatých oblastí sú najatraktívnejšie Vysoké Tatry. Najväčšie poľské rieky sú Visla a Odra, ktoré sa vlievajú sa do Baltského mora.

Podnebie: Na západe je mierne prímorské podnebie a na východe kontinentálne.

Doprava: Poľsko má kvalitnú dopravnú infraštruktúru.

Polsko_WawelPolsko_GdanskPolsko_Jagelonska univerzita

Turizmus: Kráľovské mesto Krakov, ale aj mesto prvej poľskej univerzity a mesto, kde vytlačili prvú poľskú knihu. Dominantou je pôvodne gotický hrad Wavel, bývalá kráľovská rezidencia. Centrom starého mesta je hlavné námestie, v strede s budovou zo 14. stor., kde pôvodne sídlili obchodníci so súknom. Významnými pamiatkami sú aj budova Jagelonskej univerzity, Mariánsky kostol zo 14. stor. s dvomi vežami (vyššia má 81 m) je najväčšou sakrálnou stavbou v Poľsku a stará židovská štvrť s múzeom. Lazienky sú parkovým areálom so zámkom, prezývaným aj Palác na vode. Toruň vznikla v 13. storočí. Historické centrum obklopujú zvyšky mestských hradieb zo 14. až 15. stor. s baštami a strieľňami. Pred radnicou zo 14. stor. je pomník najslávnejšieho rodáka Mikuláša Kopernika. Jeho rodný gotický dom je pri Biskupskom paláci z konca 17. storočia. Poznaň bola v minulosti sídlom poľských kráľov a neskôr biskupov. Mestu dominuje bývalé sídlo veľkopoľských kniežat. Pod ním je celý rad významných cirkevných budov napr. františkánsky kostol a gotické budovy kostola a kláštora dominikánok. Staré mesto Gdansk obklopujú zvyšky obranných hradieb zo 14. až 15. stor. Významné historické pamiatky sú prevažne pozdĺž Kráľovskej cesty vedúcej Dlhou ulicou a Dlhým trhom.  Okrem historických miest sa nachádza v krajine 22 národných parkov, asi 1200 prírodných rezervácií a 400 chránených oblastí. V južnej časti, najmä vo vápencovej Krakovsko-Wielunskej pahorkatine je veľa jaskýň a stredovekých hradov. Na juhu a pri Baltickom mori je niekoľko starých kúpeľných miest, kde liečia pohybové ústrojenstvo, dýchacie cesty, poruchy krvného obehu, metabolizmu, kožné choroby, reumu. Najväčšie kúpele sú Ciechocinek a Inowroclaw pri Kujawe, k najstarším patria Cieplice.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Poľska v SR
Veľvyslanectvo Poľskej republiky,
Hummelova 4, 814 91 Bratislava
Telefón: 00421/2 /5949 0211
E-mail: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl,
ambpol@stonline.sk

Veľvyslanectvo SR v Poľsku
Embassy of the Slovak Republic,
Litewska 6, 00 581 Warszawa.
Telefón: 0048/22/5258 110
Fax: 0048/22/5258 122
E-mail: emb.warsaw@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/varsava

www.poland.travel


Zväčšiť mapu

Akciové letenky