Slovenská republika

Flag_of_SlovakiaOficiálny názov: Slovenská republika

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Hlavné mesto: Bratislava

Najväčšie mestá: Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Trnava

statny_znak_SRRozloha: 49 035 km2

Počet obyvateľov: 5 470 306

Jazyk: slovenčina, maďarčina, ukrajinčina, čeština

Mena: euro

Náboženstvo: katolíci 69%, protestanti 11%, grékokatolíci 4%

Národnostné zloženie: slovenská (85,8 %), maďarská (9,7 %), rómska (1,7 %), česká, rusínska, ukrajinská, ruská, nemecká, poľská

Samosprávne členenie: 8 samosprávnych krajov, 138 miest, 2883 obcí

Geografia: Krajina sa nachádza v strednej Európe. Povrch územia je rôznorodý, je charakterizovaný hornatou krajinou na severe a nížinami na juhu. Najvyššie pohorie sú Vysoké Tatry a krajinou pretekajú 2 veľké rieky Dunaj a Váh.

Podnebie: Krajina sa nachádza v miernom kontinentálnom podnebí. Dochádza k pravidelnému striedaniu ročných období. Letá sú tu dlhé a teplé a zima hlavne na severe studená a dlhá.

Doprava: V krajine je dobre vybudovaná cestná, železničná a autobusová doprava. Diaľničná sieť je vo výstavbe a hotové úseky sú spoplatnené. Železnice sú najvhodnejším dopravným prostriedkom pri cestovaní po krajine.  Železničná sieť pokrýva celé Slovensko, výnimku tvorí juh stredného Slovenska, kde je lepšie cestovať autobusom. V mestách funguje MHD, mikrobusy a taxi. Najväčšie letiská sú v Bratislave a v Košiciach. Jediná vnútroštátna letecká linka spája Bratislavu a Košice. Bratislava je dôležitým prístavom veľkých luxusných osobných lodí.

tatryslovensko_2slovensko_1

Turizmus: Slovensko je atraktívne pre svoje prírodné krásy, najmä hory, jaskyne ale aj kultúrne a historické zaujímavosti, ako sú stredoveké hrady a mestá, ľudová architektúra, kúpele a lyžiarske strediská. Krajina má podľa niektorých zdrojov najväčšiu koncentráciu hradov na jedného obyvateľa. Medzi najnavštevovanejšie destinácie patrí hlavné mesto Bratislava a pohorie Tatry. Kultúrne pamiatky ako hrad Devín, Národný cintorín v Martine, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jej okolia, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec a Spišský hrad s okolitými pamiatkami Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, a kostol sv. Ducha v Žehre, historické šarišské mesto Bardejov, drevené kostoly Karpatského oblúka, jaskyne a priepasti Slovenského krasu, Dobšinská ľadová jaskyňa, karpatské pralesy v Bukovských a Vihorlatských vrchoch na východe Slovenska.

Diplomatické zastúpenie

Stále zastúpenie SR pri Európskej únii:
Avenue de Cortenbergh 79, 1000 Brusel
Tel.: 003227436811
Fax: 003227436888-9
Mobil: 0032475531754
Email: eu.brussels@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/szbrusel

www.slovakia.travel


Zväčšiť mapu

Akciové letenky