Slovinsko

Slovinsko_zastavaOficiálny názov: Slovinská republika

Štátne zriadenie: republika

Hlavné mesto: Ľubľana

Slovinsko_znakNajväčšie mestá: Maribor, Koper

Rozloha: 20 273 km2

Počet obyvateľov: 2 055 692

Mena: euro

Náboženstvo: katolíci 58%, pravoslávni 2,5%, islam 2,5%

Národnostné zloženie: Slovinci (1,6 mil.), Chorváti, Srbi, Moslimovia, Maďari, Taliani, Slováci

Samosprávne členenie: 58 okresov (občina)

Geografia: Slovinsko leží v strednej Európe na juhovýchodnom okraji Álp. Na území štátu sa zbiehajú hrebene Álp a Dinárov. Viac než polovicu rozlohy pokrývajú lesy. Rovinaté územia sa nachádzajú len vo východnej časti štátu v povodí rieky Mury, v juhovýchodnej časti v povodí Krky a Sávy a v severnej časti Istrijského polostrova.

Podnebie: V krajine sa prelína stredomorské podnebné pásmo na pobreží a mierne kontinentálne vo vnútrozemí.

Doprava: Je tu dobré vybudovaná diaľničná sieť na hlavných ťahoch. Kvalita ciest nižšej kategórie je rôzna. Okrem toho má krajina má dobre zabezpečenú vnútroštátnu železničnú a autobusovú dopravu. Železničná sieť má 1228 km. Vedú do každého dôležitejšieho regiónu. Dopravné prepojenie, vrátane EC a IC vlakov, je na západnú Európu, najmä na Rakúsko, Taliansko, Nemecko, ale aj na Maďarsko a Chorvátsko. Vlakové súpravy sú moderné, pohodlné. Jediné medzinárodné letisko je v Ľubľane. Medzinárodným letiskom pre menšie súkromné lietadlá je prímorský Portorož. Jediné lodné spojenie pre cestujúcich je od apríla do októbra medzi Benátkami a Portorožom.

SlovinskoSlovinsko_02Slovinsko_01

Turizmus: Ľubľana, najväčšie a najľudnatejšie mesto Slovinska. V starom meste je veľa nádherných renesančných, barokových a secesných domov, Prešernovo námestie s františkánskym kostolom, mosty a nad mestom Ľubľanský hrad. Neďaleko Ľubľany je známa jaskyňa Postojna. Dvadsaťkilometrové podzemné chodby ju zaraďujú medzi najväčšie jaskyne v Európe. Bledský hrad postavený na 100 metrovom útese nad rovnomenným jazerom.  Kúpeľné mestečko Bled, kde sa pred storočím stretávala smotánka vtedajšej Rakúsko-uhorskej monarchie. Hrad Predjama postavený priamo z jaskyne, jeho interiér je plný oblečených voskových figurín. Pobrežie Jadranu, mesto Koper, mestečko Piran, letovisko Ankaran, Júlske Alpy s dominantným vrcholom tzv. trojhlavý Triglav (2864 m.n.m.). Národná galéria, jedna z najlepších slovinských galérií s bohatou kolekciou diel. Škocjanska jaskyňa, obrovský jaskynný komplex patrí medzi najnavštevovanejšie turistické miesta.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Slovinska v SR
Ventúrska 5, Bratislava 1
Telefón: 00421/2 /5726 7700
E-mail: vbs@gov.si

Veľvyslanectvo SR v Slovinsku
Veleposlaništvo Slovaške Republike
Bleiweisova 4, 1000 Ljubljana
Slovinsko / Republika Slovenija
Telefón: 003861425 5425
Mobilný telefón:  00386 41 639 719
(stála služba, Emergency Call)
Fax: 003861421 0524
E-mail: emb.ljubljana@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/lublana

www.slovenia.info


Zväčšiť mapu

Akciové letenky