Španielsko

Flag_of_Spain.svgOficiálny názov: Španielske kráľovstvo

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Madrid

Najväčšie mestá: Barcelona, Valencia, Sevilla

Escudo_de_España_(mazonado).svgRozloha: 504 750 km2

Počet obyvateľov: 46 662 000

Jazyk: Španielčina na celom území, jazyky autonómnych celkov: katalánčina, baskičtina, galicijčina a valencijský jazyk

Mena: EUR

Náboženstvo: rímskokatolícke (96,6 %), evanjelické, židovské

Národnostné zloženie: kastílski Španieli (72%), Katalánci, Galícijčania, Baskovia, Rómovia

Samosprávne členenie: 52 provincií, z nich 47 na Pyrenejskom polostrove, 1 na Baleárskych ostrovoch a 2 na Kanárskych ostrovoch, 17 autonómnych oblastí a 2 autonómne mestá na marockom území (Ceuta a Melilla)

Geografia: Juhozápad Európy, Pyrenejský polostrov. Španielsku patria Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori a mestá Ceuta a Melilla v severnej Afrike.

Podnebie: Vzhľadom na rozlohu má niekoľko rôznych podnebí, ale prevláda stredomorská klíma, ktorú ovplyvňujú horúce vetry zo Sahary i početné severoatlantické vzdušné prúdy. Východné pobrežie má klasické stredomorské podnebie s vysokými teplotami v lete a miernymi zimami.

Doprava: Cestná sieť má 340 000 km a 7 000 km z nich sú veľkokapacitné ťahy (platené i neplatené autostrády a rýchlostné cesty).  Autobusová doprava má veľa diaľkových liniek, ktoré jazdia veľmi často. Je aj veľa spojov do bližších lokalít najmä okolo turistických stredísk. Železničná sieť má približne 15 000 km, z toho 471 km vysokorýchlostnej trate AVE Madrid – Sevilla, ktorou vlak prejde za 2 hod. 15 min. Španielske štátne železnice sú jedny z najlacnejších v Európe a poskytujú rôzne zľavy. Letecká doprava je mimoriadne rozvinutá nielen kvôli cestovnému ruchu, ale aj vzdialeným ostrovom. Letiská sú v každom väčšom meste a prejde nimi ročne vyše 50 mil. cestujúcich, z toho 70 % na turistických letoch. Lodná doprava spája Španielsko so severom Afriky a Baleárskymi ostrovmi. Frekventované sú trajekty na Baleárske ostrovy (Malorka, Ibiza, Menorka, Formentera) a do Maroka. Lodné spoje sú aj zo severu Španielska do Veľkej Británie, Írska, Nemecka a Holandska.

Madridplaza-de-espanaSONY DSC

Turizmus: Madrid je najvyššie položené hlavné mesto Európy. Obrazárňou El Prado v Madride so zbierkou 6000 diel európskych majstrov. Galéria v Kláštore vtelenia (Convento de la Encanación) s dielami maliarov madridskej školy 17. storočia. Convento de Descalzas Reales (Kláštor bosých karmelitánok) zo 16. stor. je múzeom obrazov a tapisérií. Námestie Puerta del Sol  s nultým kilometrom všetkých hlavných španielskych ciest. V Barcelone chrám Sv. rodiny –  Sagrada Familia sa začal stavať ešte v r. 1884. Las Hurdes  je skryté mestečko v horách s tradičnými kamennými stavbami. Granada, posledná maurská kolónia, ktorá dlho odolávala katolíckym španielskym kráľom. Jej klenotom je červená Alhambra, dôstojné sídlo maurských kráľov. Za hradbami je komplex palácov, honosných domov, fontán, potokov i jazierok so vzácnymi rastlinami. Santiago de Compostela  je jedným z najnavštevovanejších miest krajiny s námestím La Plaza del Obradoiro (Práca zlata), katedrálou, námestím Plaza de las Platerias. Monumentálny kláštor San Martin Pinario zo 16. stor. je jednou z najpôsobivejších barokových stavieb. Katedrála Santa María v meste Teruel. Barokový palác Palacio del Marqués de Dos Aguas, Museo de Bellas Artes vo Valecii. Mešita Córdoba Mezquita je jeden z pokladov islamskej architektúry. Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici s vodopádmi, potokmi a údoliami. Toledo tvz. „španielsky Rím“ so svojimi kostolmi, múzeami, synagógami a mešitami.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva
Prepoštská 10, 811 01 Bratislava 1
Telefón: 00421/2 /5441 5724
E-mail: emb.bratislava@maec.es

Veľvyslanectvo SR v Španielsku:
Embajada de la República Eslovaca
c/ Pinar 20, 280 06 Madrid
Telefón: 0034 915903861, 0034 915903867
(konzulárne oddelenie 10,00 – 12,00)
Mobilný telefón:  0034 609 002 803
Fax: 0034 915903868
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/madrid

http://www.spain.info/

http://www.mecd.gob.es/portada-mecd/

 


Zväčšiť mapu

Akciové letenky