Švédsko

Svedsko_vlajkaOficiálny názov: Švédske kráľovstvo

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Štokholm

Najväčšie mestá: Göteborg, Malmö

Svedsko_znakRozloha: 449 964 km2

Počet obyvateľov: 9 354 462

Jazyk: švédsky

Mena: švédska koruna

Náboženstvo: luteráni 87%

Národnostné zloženie: Švédi (85%), prisťahovalci, fínska a laponská menšina (Saamovia)

Samosprávne členenie: 24 krajských správnych oblastí (län) a 286 samosprávnych okresov (komún).

Geografia: Švédsko je rozsiahly severský štát ležiaci na Škandinávskom polostrove v severnej Európe pri Baltickom mori. Jeho územie je modelované ľadovcami. Krajinou sa tiahne reťaz Škandinávskeho pohoria až k Botnickému zálivu.  Na juhu sa nachádza Švédska nížina.

Podnebie: Centrálna a južná časť krajiny sa nachádza v miernom prímorskom pásme s krátkymi horúcimi letami a dlhými studenými zimami. Na severe krajiny prevláda subpolárne kontinentálne podnebie. Golfský prúd obtekajúci západné brehy Škandinávie tvorí podnebie mierne s častými zmenami počasia.

Doprava: V krajine je vyše 210 tisíc km veľmi kvalitných, dobre udržiavaných ciest a autostrád. Autobusová doprava má kvalitnú širokú sieť liniek. Autobusy sú pohodlné, čisté a rýchle. Vyše 12 000 km tratí spája všetky veľké mestá. Okrem trajektov do všetkých pobaltských krajín premávajú trajekty aj popri pobreží a na väčších jazerách.  Vnútroštátne lety spájajú až 30 letísk. Po krajine je aj vyše 220 malých letísk pre súkromnú dopravu. Najväčšie letisko s medzikontinentálnou dopravou je Stockholm-Arlanda.

Svedsko_02Svedsko_01Svedsko

Turizmus: Hlavné mesto Štokholm sa rozprestiera na 14 ostrovoch. Jeho historické centrum Gamla Stan leží na ostrove Stadsholmen. Kráľovský palác, ktorý má 550 miestností a rozsiahle zbierky porcelánu, gobelínov a obrazov. Riddarholmský kostol na ostrove Riddarholmen v minulosti miesto pochovávania švédskych kráľov. Mesto Göteborg s prístavom, ktorý má 17 km dlhé nábrežie a móla. Raritou je Maritima center s niekoľkými historickými plavidlami a expozíciou o živote na mori a Múzeum námorných plavieb s akváriom. Etnografické múzeum má jedinečnú zbierku laponského ľudového umenia. Mesto Gallivare za polárnym kruhom je konečnou stanicou Inlandsbanan, 1300 km dlhej železnice zo švédskeho vnútrozemia. Gallivare bolo od 19. stor. miestom ťažby železnej rudy. V krajine je 20 národných parkov, vyše 700 prírodných rezervácií a takmer 40 hlavných turistických trás. Vyhľadávaný Kráľovský chodník Kungsleden má vyše 500 km a vedie zo severu z Abiska na juh k jazeru Grövelsjön v kraji Dalarna.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Švédskeho kráľovstva vo Viedni
Obere Donausstraße 49-51,
AT- 1020 Viedeň / Wien
Rakúsko / Österreich
Telefón: +43-1-21753
Fax: +43-1-21753 370
E-mail: ambassaden.wien@foreign.ministry.se

Veľvyslanectvo SR vo Švédsku:
Arsenalsgaten 2/3 TR, 10388 Stockholm
Telefón: 0046 8 545 03960
Fax: 0046 8 545 03969
E-mail: emb.stockholm@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/stokholm

www.visit-sweden.com, www.stockholmtown.com, www.stockholmsmuseer.com, www.stockholm.se


Zväčšiť mapu

Akciové letenky