Taliansko

vlajka_TalianskoOficiálny názov: Talianska republika

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Hlavné mesto: Rím

Najväčšie mestá: Miláno, Turín, Neapol, Janov

statny_znak_TalianskoRozloha: 301 277 km2

Počet obyvateľov: 60 700 000

Jazyk: Taliančina, v oblastiach so zvláštnym štatútom sú úradnými jazykmi aj nemčina (kraj Alto Adige), slovinčina (kraj Friuli-Venezia Giulia, Trieste – Gorizia), francúzština (kraj Valle d´Aosta)

Mena: Euro

Náboženstvo: rímskokatolícke (97%)

Národnostné zloženie: Taliani (98%) a nemecká (kraj Alto Adige), slovinská (kraj Friuli-Venezia Giulia), francúzska (kraj Valle d´Aosta), albánska a grécka menšina

Samosprávne členenie: 20 krajov, 95 okresov, 8104 obcí

Geografia: Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove na juhu Európy. Severnou časťou sa tiahnu Alpy. Pohoria postupne prechádzajú do Pádskej nížiny. Prirodzeným pokračovaním polostrova je ostrov Sicília. 7600 km morskú hranicu tvorí Ligurské, Stredozemné, Tyrrhenské, Iónske a Jadranské more. Hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom, Slovinskom, San Marínom  a Vatikánom.

Podnebie: Príjemné stredomorské subtropické podnebie, iba na severe mierne podnebie so suchým a horúcim letom. Alpy majú klasické vysokohorské podnebie s chladnými zimami a množstvom snehu.

Doprava: Cestná sieť ma vyše 300 000 km, z toho vyše 6 000 km diaľníc. S výnimkou úsekov Salerno – Reggio Calabria, Palermo – Catania a Palermo – Mazara del Vallo sa na diaľniciach platí pri výjazde mýto buď v hotovosti, alebo špeciálnou magnetickou kartou VIACARD, ktorú predávajú na autostrádach, v turistických informačných kanceláriách, bankách a trafikách. Neakceptujú ich však na Sicílii. Cesty majú zvyčajne výbornú kvalitu. Maximálne povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na diaľniciach. Povolená hranica hladiny alkoholu v krvi je 0,5 promile. Motorové vozidlá musia mať za jazdy na diaľniciach a hlavných mestských komunikáciách zapnuté stretávacie svetlá. Telefonovať za jazdy mobilom je zakázané, používať sa smie iba handsfree. Všetky autá musia mať výstražný trojuholník. Cestujúci musia byť pripútaní na všetkých sedadlách. Pravidelné autobusové linky mnohých spoločností jazdia na diaľkových trasách medzi veľkými mestami i na lokálnych spojoch. Železničná sieť má 16000 km, polovica je elektrifikovaná. Cestovné je pomerne nízke, v porovnaní s autobusmi však drahšie. Talianske štátne železnice Ferrovie dello Stato poskytujú početné zľavy. Okrem štátnych železníc je aj viacero malých súkromných firiem. V krajine je okolo 150 letísk, V Ríme a Miláne sú dve letiská a okrem toho nízkonákladové aerolínie lietajú do neďalekého Bergama. Pravidelné trajekty sú na ostrovy Capri, Elba, Giglio, na Sardíniu, Sicíliu a Aolské ostrovy. Hlavné prístavy sú v Janove, Terste, Benátkach, Livorne, Neapole, Civitavecchii a Villa San Giovanni. Na Sicílii je to Augusta, Catania, Empedocle, Gela, Messina, Milazzo, Palermo, Siracusa a Trapani.

taliansko_2talianskotaliansko_1

Turizmus: Krajina je jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií. Je tu množstvo historických, kultúrnych a umeleckých pamiatok. Rím  od r. 1870, ako hlavné mesto Talianska. Vatikán, sídlo pápeža, hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Najnavštevovanejšie miesto je Chrám sv. Petra na námestí Plaza di S. Pietro, najväčšia  a najvýznamnejšia kresťanská stavba na svete. Miláno, hlavné mesto Lombardie, hlavnou atrakciou je 160 m dlhý a takmer 110 m vysoký Dóm, najväčšia gotická stavba Talianska. Neapol, hlavné mesto Kampánie, je považované za jedno z najkrajších miest sveta,  popri unikátnych pamiatkach (napr. najstaršia kresťanská bazilika) je krásne aj okolie s panorámou vulkánu Vezuv. Benátky sa rozprestierajú sa na 118 ostrovčekoch, spojených mostami a mostíkmi nad 150 kanálmi. V meste je veľa múzeí, o. i. aj Guggenheimova zbierka moderného umenia. Florencia je priemyselné a obchodné centrum Toskánska,  pôsobili tu Dante Alighieri, Boccaccio, Cimabue, Raffael, Donatello, Michelangello, Leonardo da Vinci a ďalší. Do Pisy láka Torre Pendente, šikmá veža, ktorá sa začala už počas stavby nakláňať na mäkkom podklade z naplavenín. Amalfi 50 km dlhý pás pobrežia medzi Sorrentom a Salernom. Kľukaté cesty na útesoch, s výhľadom na modrú hladinu mora.  Prekrásne reštaurované stredoveké toskánske mesto San Gimignano prezývané „mesto najkrajších veží“
Ostrov s krásnymi stredovekými stavbami Sardínia s krásnymi plážami. Miesto kontrastov Sicília. Dominantou je stále činná sopka Etna. Pompeje sú najslávnejšie ruiny na svete.

 Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Talianska v SR
Palisády 49
811 06 Bratislava 1
Telefón: (+421-2) 59 80 00 11
E-mail: amb.bratislava@esteri.it

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme 
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135 Roma
Taliansko/ Italia/ Repubblica Italiana
Telefón: 0039/06/3671 5200
Mobilný telefón:  0039/338/5432071

Fax: 0039/06/3671 5265
E-mail: emb.roma@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/rim

 

http://www.enit.it/?Lang=UK (Úrad pre cestovný ruch)

http://www.autostrade.it/ (informácie plániky, údaje o mýte)
http://www.museionline.it/ (podrobné informácie o talianskych múzeách, galériách a výstavách)


Zväčšiť mapu

Akciové letenky