Jánošíkove diery

Diery_2Jánošíkove diery alebo len Diery sú sústava nádherných tiesňav, kaňonov a vodopádov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce. Nachádzajú sa na začiatku najznámejšieho a najobľúbenejšieho turistického chodníka v národnom parku Malá Fatra a patria medzi  najkrajšie turistické trasy na Slovensku. Krivánska Malá Fatra ponúka atraktívny výlet s množstvom prekrásnych vodopádov a rôznych bizarných skalných útvarov na vyznačených turistických chodníkoch  s lávkami, rebríkmi a reťazami.

Jánošíkove diery sú súčasťou oblasti Veľkého Rozsutca, ktorý je národnou prírodnou rezerváciou a tvoria ich tri ucelené časti: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Ich tvar vyformoval Dierový potok, ktorý nimi preteká. Nájdete tu viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Špecifické prírodné prostredie a jedinečná klíma zabezpečili prežitie viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Mapa - Jánošíkove Diery a Rozsutce

Mapa – Jánošíkove Diery a Rozsutce

Východiskovým bodom pre výlet k Dieram sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová – Štefanová a Biely Potok. Náučný chodník Diery vedie po modrej turistickej značke a má 3 nástupné body, odkiaľ môžete začať svoju túru.

1. Nový dvor – pri hotely Boboty – odtiaľ smer Podžiar s bezplatným parkovaním

2. Štefanová – odtiaľ smer Podžiar s bezplatným parkovaním

3. Terchová – Biely potok – pri hotely Diery – odtiaľ smer Dolné diery s plateným parkovaním

Malý okruh

Prechod najatraktívnejšími časťami Dolných a Nových dier umožňuje zrekonštruovaná náučná trasa tzv. Malý okruh. Vďaka malému prevýšeniu iba 185 metrov s trvaním výletu do 2 hodín a nízkej náročnosti je vhodný aj pre seniorov a malé deti.  Okruh vás prevedie nádhernou tiesňavou Dolných Dier, zrekonštruovanými rebríkmi v Nových Dierach až na salaš Podžiar, v prekrásnom údolí rozľahlých a voňavých lúk. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, uzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry.

Dolné diery - tiesňava Dierového potoka

Dolné diery – tiesňava Dierového potoka

V časti Dolné diery sa nachádzajú dva vodopády, 1 m a 3,5 m, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.

Veľký okruh

Horné diery predstavujú sústavu tiesňav vytvorených Dierovým potokom. Nachádzajú sa medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Veľký okruh ponúka najkrajšiu časť prechodu cez Jánošíkove Diery. Oblasť vyniká rozmanitosťou živočíšnych a rastlinných druhov obľubujúcich chladné a vlhké ekosystémy. Okruh vás prevedie  všetkými zákutiami Dolných a Nových i Horných Dier a Tesnej Rizne s prevýšením 625 mestrov. Šplhajúc sa po vysokých rebríkoch ponad nádherné vodopády a skalné údolia sa dostanete až do sedla Medzirozsutce. Zostup prekrásnym prostredím údolia Dierového potoka s neuveriteľnými výhľadmi popod Poludňové skaly až na Vrchpodžiar novým veľmi krásnym chodníkom bude pre vás krásnym zážitkom.

Horné diery - Dierový potok

Horné diery – Dierový potok

Potok prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m, ktoré tvoria prírodnú pamiatku Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Z dôvodu bezpečnosti sú pre bežným turistov v zimnom období uzavreté. Výlet s dĺžkou trvania 5-6 hodín stredne ťažkej náročnosti je určený iba pre zdatných turistov.

Malý Rozsutec

Ďaľšou možnosťou výletu je prechod Horných dier s následným výstupom na Malý Rozsutec 1343 m, prípadne s výstupom až na Veľký Rozsutec 1610 m. Tento najťažší okruh vás prevedie Dolnými a Hornými Dierami až do sedla Medzirozsutce, z ktorého vedie cesta po zelenej turistickej značke až na vrchol Malého Rozsutca. Za odmenu vám budú nádherné výhľady na celé pohorie krivánskej Malej Fatry ako aj Kysuckej vrchoviny. Zostup z Malého Rozsutca vedie nekonečnými lesíkmi a lúkami cez osadu Podrozsutec. Náročný výlet s prvýšením 768 mestrov trvá aj tým najzdatnejším asi 7 hodín.

Malý Rozsutec

Malý Rozsutec

Celková trasa je dosť náročná. V Jánošíkových dierach na vás čakajú rebríky vedúce ponad vodopády a železné reťaze. Najnáročnejšiu časť trasy tvorí výstup a následný zostup na Malom Rozsutci, kde je potrebné  lezenie po rebríkoch prípadne pridŕžajúc sa iba reťazí. Trasa je fyzicky náročná, vhodná aj pre starších no skúsených návštevníkov. S deťmi sa túra na Malý Rozsutec neodporúča.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.