Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
Necelých dvadsať kilometrov východne od Jeruzalema medzi Judskými horami a Mŕtvym morom leží Judská púšť mnohými považovaná za slávne biblické Údolie tieňov smrti popísané v Žalme 23. Aj napriek tomu, že má rozlohu iba 1500 km2 a radí sa tak k malým púšťam, nájdeme tu mnoho fascinujúcich prírodných rezervácií, historických pamiatok a kláštorov. Púšť je tiež pretkaná niekoľkými riekami, ktoré vo vyprahnutej kamenistej pôde vyčarovali rozmanité kaňony a svojim prúdom vytvárajú malé prírodné jazierka.
Slnko neúnavne spaľuje, ale stále povieva ľahký vánok, ktorý však teplom zmorené telo nedokáže osviežiť. Judská púšť je považovaná za najpodivnejšiu púšť sveta, možno aj preto, že zohráva v dejinách ľudstva významnú úlohu. Máloktorá púšť je taká malá, hornatá a popraskaná, tak blízka a zároveň tak vzdialená od ľudskej civilizácie. Máloktorú toľko poznamenali ľudské dejiny a veľké udalosti. Pol hodiny jazdy terénnym autom na západ leží Jeruzalem, kúsok odtiaľ na juh Betlehem, približne rovnakým smerom Herodion, vysoká pevnosť vybudovaná Herodesom. Smerom na východ na brehu Mŕtveho mora Kumrán a na severovýchode Jericho.
Pre mnoho ľudí môže byť návšteva púšte zážitkom na celý život. Piesok, duny a nekonečné ticho. Krajina sa roztvára do širokej panvy a okrem jediného osamelého stromu je všade len vyprahnutá pustatina. Neskôr sa uzatvára do rokliny a všade vidieť hrôzostrašnú skalnú eróziu.
Uprostred nehostinnej púšte, doslova v krajine nikoho, sa nachádza bizarná stavba Mar Saba. Je akoby spolovice vtesaná do protiľahlej steny kaňonu. Grécky ortodoxný kláštor Mar Saba je jedna z najzvláštnejších stavieb v Izraeli. Vstup majú povolení iba muži. Ešte pred tým, než bol kláštor postavený v roku 482, žilo v jaskynných kobkách na oboch stranách púštneho kaňonu vyše 5000 ľudí.
Masada je staroveká pevnosť postavená na vrchole izolovaného skalného útesu s plochým vrcholom na východnom okraji Judskej púšte neďaleko Mŕtveho mora. Okolo roku 40 pred Kr. ju vybudoval kráľ Herodes ako jednu zo svojich nedobytných pevností. Nikdy ju nevyužíval a nakoniec sa v nej usídlila rímska posádka. Z pevnosti je krásny výhľad do ďalekého okolia na Judskú púšť, Mŕtve more i pohorie v Jordánsku. Ticho okolo hory občas preruší len zakrákanie čiernych vtákov, jediných súčasných obyvateľov pevnosti. V okolitej Judskej púšti sa nenachádzal žiadny prameň, ktorý by pevnosť trvalo zásoboval vodou a preto tu boli vybudované obrovské cisterny a do nich zvádzaná voda z riečok tečúcich iba na jar. Vzhľadom k veľkým zásobám vody z tohto zdroja tu bolo možné v minulosti vybudovať aj kúpele. K Masade môžete vyjsť pešo väčším množstvom schodov po Haďom chodníku alebo lanovkou. Prehliadku je dobré začať z pravej strany od Herodesovho paláca, ktorý je ukrytý na spodnej plošine. Od roku 2001 je táto pamiatka zapísaná na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.
Ako slnko pomaly klesá, na obzore mení farby aj púšť. Horúčava je znesiteľnejšia a púštna krajina sa zrazu zdá byť omnoho krajšia. Nehostinné okolie postupne naberá prijateľnejšiu podobu. V noci klesá teplota o niekoľko desiatok stupňov a všetko ovládne citeľný chlad. Jedinými ľuďmi, ktorí tu dokážu žiť sú beduíni “Badawi,” čo znamená “nesídliaci”. Príslušníci arabských nomádskych kmeňov žijúci v oblasti už po mnohé generácie.
V oblasti je veľké teplo a aj samotný archeologický areál je pomerne rozľahlý, preto majte pri sebe vždy dostatočné množstvo vody na pitie. Do púšte sa oplatí vziať si voľné vzdušné oblečenie, plátené dlhé nohavice, ľahkú košeľu s dlhým rukávom. Tiež vyššie trekkingové topánky, čiapku, klobúk alebo šatku na hlavu. Nutné sú aj slnečné okuliare, opaľovací krém. A hlavne nezabudnúť piť, stále piť. V každom prípade však je nutné mať so sebou profesionálneho sprievodcu alebo niekoho, kto púšť dobre pozná. Stratiť sa na tejto púšti môže znamenať stratiť sa navždy.
Úvodné foto: Judská púšť, Foto: I R
Galéria