Kamenná Baba – Lačnovská tiesňava

Mojzisov stlp

V Národnej prírodnej rezervácii Kamenná Baba s 5. stupňom ochrany prírody nájdete malebnú tiesňavu Lačnovský kaňon. Nachádza sa v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov. Tiesňavu s dĺžkou 2 kilometre vyhĺbil Lačnovský potok. Má strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Nápadné sú skalné útvary najmä Mojžišov stĺp vysoký asi 60 metrov, Komín a skalná brána Vrátnica, či skala Kamenná baba. Dno tiesňavy sa v niektorých miestach rozširuje a v koryte potoka sa rokmi vytvorila sústava vodopádov a  kaskád  nazývaných Prahy. Potok tečie sčasti aj pod zemou a všade okolo je množstvo dutín a jaskýň, ktoré obývajú vzácne druhy netopierov.

V roku 1965 vyhlásili Kamennú babu za štátnu prírodnú rezerváciu, v ktorej môžeme obdivovať vzácnu a rôznorodú vegetáciu. Predmetom ochrany sú rys ostrovid, vlk dravý, či uchaňa čierna, biotopy ako lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy, karbonátové skalné steny a svahy. Preskúmať môžete nesprístupnené jaskynné útvary v sprievode skúsených jaskyniarov a to jaskyňu Zlá diera či Sokoliu jaskyňu. Nachádzajú sa tu chránené druhy rastlín ako skalná ruža, poniklec slovenský, črievičník papučkový, prvosienka holá, veternica lesná, ľalia zlatohlavá ale aj mnohé rastliny, ktoré tu vytvárajú celé koberce paprade a ďateliny horskej či zvončeka okrúhlolistového.

Lacnovsky kanon_10

Kaňonom možno prejsť po červenej turistickej značke z Lipoviec do Lačnova asi za pol hodinku a cesta končí pri asfaltke smerujúcej do obce Lačnov. Náučný chodník, ktorý začína v Lipoveckej doline pri rekreačnom stredisku, má tri zastávky a vedie z Lipoviec tiesňavou Lačnovského potoka cez Kamennú babu až do Lačnova. V kaňone sa nachádza niekoľko mostíkov, jeden rebrík a jedna sústava reťazí. Pri vysokej hladine vody môžu byť niektoré úseky problematické, hlavne pre malé deti.

Asi v polovici kaňonu odbočíte vľavo a dorazíte k bralu Červená skala. Na jeho južnom svahu je skala Kamenná baba pripomínajúca ženu s dieťaťom, po ktorej je pomenovaná celá rezervácia. K zvláštnemu tvaru tejto skaly v tvare sochy sa viaže množstvo povestí.

Jedna z najznámejších hovorí o tom, ako chcela macocha zhodiť do priepasti pod skalou malé dieťa. Vtom chlapček zaplakal a zrazu sa z ničoho nič zablyslo a zarachotil strašný hrom. A ráno, keď slnko zalialo celé okolie hradu svojimi hrejivými lúčmi, zbadali ľudia na vrchole skaly stáť kamennú ženu, macochu s dieťaťom v náručí. Povrávalo sa, že to zasiahla ruka milujúcej matky.

Kým z Lipovského hradu sa zachovalo len málo, kamennú babu, skamenenú macochu možno vidieť i dnes. Nie menej zaujímavá je aj skala, ktorú vidíme oproti Kamennej babe. Mojžišov stĺp vysoký 60 metrov, podľa povestí skamenený milenec skamenenej macochy.

Vratnica_2

Bralo nazývané Vrátnica stojí tesne pod vrcholom Červenej skaly nad Lačnovským kaňonom. Je to skala v tvare obrovskej brány s výškou približne 40 metrov. Ak po nej vystúpite na vrchol kopca (875 m n. m), ocitnete sa pred Komínom, vysokým bralom s jaskyňou vo svojom vnútri. Vstupná sieň jaskyne pokračuje úzkou chodbou do zatiaľ málo preskúmaných vnútorných priestorov, v ktorých žije množstvo rôznych živočíchov a chránených netopierov.V jaskyni Komín oddávna žili zbojníci a v čase vojen obyvatelia okolitých dedín. Teraz v nej občas prenocujú poľovníci. Na vrchole Komína sa naskytá nádherný výhľad po okolí Braniska. Počas jasného počasia sa v diaľke črtajú hrebene Vysokých Tatier. Lačnovský potok, ktorý vám po celý čas robil spoločnosť sa rozlúči krásnymi kaskádami  padajúcimi do malých jazierok, z ktorých voda vyteká a padá do ďalšieho jazierka. Potom vás chodník vyvedie  na lúku.

Výlet si môžete spestriť návštevou zrúcanín Lipovského hradu,  Kopytovskej doliny, kostola v Šindliari alebo kaštieľa vo Fričovciach. Zaujímavosťou tejto lokality je aj prameň známej Salvatorky. V areáli je samozrejme možnosť voľného odberu.

Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba v sebe spája  príjemné chvíle strávené v tichej prírode, náročnú túru, návštevu kultúrnych pamiatok, prehliadku jaskýň alebo pútavú botanickú exkurziu.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.