Kapverdské ostrovy

Cape-Verde_3Keď boh stvoril svet, spokojne si pretrel ruky. Z omrviniek, ktoré popadali z jeho prstov do mora vznikli Kapverdské ostrovy. To hovorí jeden z mýtov rozprávaných na ostrovoch. Republika Cabo Verde alebo Kapverdské súostrovie leží v rovníkovej Afrike vo východnej časti Atlantického oceánu neďaleko západného pobrežia Senegalu. Súostrovie možno nazvať Ostrovmi zeleného mysu. Tvorí ich  9 väčších a celý rad malých ostrovov uprostred rovníkového Atlantiku. Najbližšou pevninou je pobrežie afrického Senegalu, ktorá je vzdialená asi 500 km. Vďaka vynikajúcej polohe uprostred rovníkového Atlantiku, prakticky na úrovni Karibiku, prevláda na ostrovoch po celý rok teplé počasie ideálne pre príjemnú dovolenku. Podnebie je suché, tropické a teplotne veľmi ustálené. Na ostrovoch svieti slnko 350 dní v roku.

sal_1_Flickr Foto: Flickr

Ostrovy sú zrkadlom mimoriadnej zmesi brazílskych, portugalských, afrických a antilských vplyvov. Miestni obyvatelia majú mimoriadny cit pre kombináciu karibskej bezstarostnosti, brazílskeho štýlu zábavy, africkej ležérnosti a portugalskej systematickosti. Tunajšie heslo „No stress“ presne vyjadruje životnú filozofiu miestnych obyvateľov. Oficiálnym úradným jazykom je portugalčina, ale väčšina miestnych obyvateľov hovorí kreolštinou, zmesou miestnych jazykov a prevzatých európskych výrazov.

Dejiny Kapverdských ostrovov sa začínajú písať vďaka portugalskému moreplavcovi Diegovi Gomesovi, ktorý ich objavil v roku 1460. Do dnešných dní je na ostrovoch cítiť silný vplyv portugalskej kultúry. Miestna kuchyňa je však ovplyvnená aj Afrikou a Brazíliou. Základom exotického jedálneho lístka sú jedlá z tuniaka, morských plodov, langusty, raky a kraby pripravené na rôzne spôsoby. Medzi miestne špeciality sa radí Cachupa, jedlo, ktoré tvorí fazuľa, kukurica, sladký zemiak s bravčovým mäsom alebo rybou.

Solna bana_Sal_Flickr

Soľná baňa, ostrov Sal, foto: Flickr

Ostrov Sal je turistickým centrom krajiny. Na juhu ostrova leží pri nádhernej bielej pláži v zátoke pôvodná rybárska dedinka, dnes skôr turistické mestečko Santa Maria. Farba miestneho mora a jeho prívetivosť sa môžu bez pochýb porovnávať s najkrajšími plážami Karibiku. Ostrov ponúka návštevníkom výber zábavy a vodných športov. Sal je rajom pre milovníkov potápania, windsurfingu a rybárčenia. Veľkou atrakciou sú jazdy terénnymi vozidlami, parasailing a kitesurfing. V miestnych reštauráciách a baroch hrá večer živá hudba, na obľúbenej diskotéke Pirata (dvojča diskotéky v brazílskej Fortaleze) môžete stráviť noc pri karibských a latinsko-amerických rytmoch. Večere v miestnych rybích reštauráciách alebo nákup tradičných ručne vyrábaných suvenírov je veľkým zážitkom. V hlavnom meste ostrova, mestečku Espargos sa nachádza niekoľko zachovalých historických námestí a domov. Predmestie tvoria chudobné slumy, v ktorých žijú nemajetní obyvatelia. Napriek tomu, že mnohí z nich pracujú, nedokážu si zaplatiť ubytovanie v mestských domoch v centre Espargosu. Turistov s dobrodružnými povahami určite nadchnú prašné ulice mesta, africké kaviarničky, ktoré sa ani zďaleka nepodobajú tým stredomorským a typické miestne ženy, ktoré nosia nákupy či košíky na hlavách alebo bábätká zaviazané v šatkách na chrbte. Miestna kaviareň Bom Dia je známa kvalitou podávanej kávy. Tunajšie morské lávové jazierka Buracona, „magické oko“, sú skutočnou prírodnou raritou. Na planine severnej časti ostrova pod jeho najvyššou horou Monte Grande (406 m.n.m.) nie je vzácnosťou vidieť fatamorgánu. Výnimočným zážitkom je návšteva stredovekej soľnej bane v rozsiahlom vyhasnutom sopečnom kráteri. Voda v miestnej soľnej bani má liečivé účinky úplne porovnateľné s návštevou Mŕtveho mora.

Sao Nicolau_1_Jack_Salen

Čierne pláže pobrežia Tarrafalu – Sao Nicolau, Foto: Jack Salen

Z najvyššieho bodu centrálneho ostrova Sao Nicolau vidno väčšinu celého kapverdského súostrovia. Krivolaké uličky a pôvodné koloniálne domčeky jeho hlavného mesta Ribeira Brava v preklade „Divoký potok“ boli svedkami mnohonásobných povodní, spôsobených dažďom na náveternej strane ostrova v priebehu minulých storočí. V mestečku bola najstaršia stredná škola v celej oblasti západnej Afriky. Tunajšie čierne pláže na pobreží Tarrafalu sú známe svojimi liečivými účinkami. Piesok a okolie pláží zadržiava veľké množstvo jódu. Ostrov je v sezóne medzi májom a októbrom Mekkou športových rybárov, ktorí sem jazdia za jednou z najviac cenených trofejí, veľkým modrým mečúňom. Ostrov je tiež rodiskom najznámejšieho kapverdského spisovateľa Baltazara Lopeza da Silvu, autora románu Chiquinho.

Boa Vista_2_Flickr

Ostrov Boa Vista, Foto: Flickr

Dávni moreplavci ostrov vítali výkrikom „Boa Vista“, teda krásny pohľad. Boavista sa pýši najkrajšími plážami celého súostrovia. Tunajšie pláže bývajú porovnávané s plážami pri Indickom oceáne. Pláž Santa Monica má viac ako osem kilometrov dokonalého piesku, pláž Cabo Santa Maria láka fotogenickým pohľadom na vrak španielskej lodi a v zálive na pláži Paia de Chava sa dá vykúpať v kľudnom mori, teplejšom o 2-3 stupne ako kdekoľvek inde na ostrove. Ospalý charakter hlavného mesta Sal Rei s pozostatkami portugalskej stredovekej Pevnosti vojvodu z Braganzy a radou koloniálnych stavieb, rovnako ako vznikajúca typická kapverdská hudba vytvárajú očarujúci dojem.

Santiago_Flickr

Ostrov Santiago, Foto: Flickr

Santiago je najväčší ostrov celých Kapverd (990 km2) a taktiež ich hlavný ostrov, na ktorom žije viac ako polovica kapverdského obyvateľstva. Je tu administratívne hlavné mesto Praia. V minulosti bol ostrov hospodárske centrum obchodu s otrokmi z africkej pevniny. O jeho význame svedčí zachovalá stredoveká Pevnosť sv. Filipa v historickom hlavnom meste Cidade Velha, ktorá mala obyvateľov chrániť pred nájazdmi pirátov. Z turistického hľadiska sú zaujímavé trhy Sucupira, pláže, botanická záhrada Sao Jorge de Orgaos v jednom z početných tunajších hlbokých údolí s tropickou vegetáciou. Na tunajších plantážach sa pestuje tropické ovocie, hlavne banány, papája a cukrová trstina, základ miestnej pálenky grogue. Na severozápade ostrova stojí za návštevu záliv s dedinkou a plážou Tarafal lemovanou kokosovými palmami.

Fogo_Flickr

Ostrov Fogo, Foto: Flickr

Na ostrove Fogo leží najvyšší bod súostrovia – sopka Fogo cez 2.800 m. Zo svahu ostrova sa naskytujú pekné pohľady na susedný ostrov Brava. Jednotlivé usadlosti svedčia o tom, že o plantáže na ľahkej sopečnej pôde mali záujem bohatí portugalskí plantážnici. Slávu si získala tunajšia vysoko kvalitná káva alebo aj vinná réva, ktorú vo vyšších polohách pestujú tunajší roľníci. Vulkán nedáva zabudnúť na svoje meno (fogo=oheň) a opäť sa pripomenul zatiaľ poslednou sopečnou erupciou v apríli 1995, keď priamo ohrozil dedinku Cháde Calderais, kde sú stopy po lávových prúdoch dodnes viditeľné. Zo sopky je v noci možné voľným okom pozorovať Jupiter s jeho 4 mesiacmi a Mliečnu dráhu vo farbách ako z Hubblovho teleskopu. Je to preto, že na sopke nie je žiadne svetelné znečistenie.

MIndelo_Heidi De Vries

Mindelo, Sao Vicente, Foto: Heidi De Vries

Pomerne pustý a vyprahnutý ostrov Sao Vicente je známy vďaka svojmu každoročnému festivalu Mindelo Mardi Gras v meste Mindelo, ktorý je považovaný za druhý najokázalejší hneď po brazílskom. Mesto  prekvapuje svojou európskou architektúrou. Za návštevu stojí prekrásna romantická zátoka Baia das Gatas.

Pri ceste na Ostrovy Zeleného mysu je potrebné pamätať na veľmi nízku úroveň miestneho rozvoja a inú kultúrnu tradíciu. Turisti sú vítaní a poskytuje sa im maximálna starostlivosť, ktorú ale treba vždy posudzovať v kontexte životnej reality na ostrovoch. Návštevníci tu majú šancu zabudnúť na zhon a ruch svojich všedných dní a nechať na seba pôsobiť relaxačnú pohodu miestnej neskrotenej a neskazenej prírody a životný štýl, ktorý nie je diktovaný ručičkami na hodinkách alebo zvonením mobilných telefónov.

Cape-Verde-Mapa_1

 

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.