Kaštieľ Betliar

Kastiel_Betliar_exterierBetliar je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa sedem kilometrov od baníckeho mestečka Rožňava a ako jeden z mála kaštieľov na Slovesnku má zachované pôvodné zariadenie a historické rodinné zbierky Andrássyovcov.

Betliar ako súčasť rozsiahleho brzotínskeho panstva v stredoveku vlastnili Bebekovci. V roku 1566 museli územie Horného Uhorska opustiť a ich majetok prešiel do rúk cisárskeho dvora, ktorý ho spravoval prostredníctvom kapitánov z hradu Krásna Hôrka. V roku 1578 bol na Krásnu Hôrku prevelený Peter I. Andrássy, čím sa v Gemeri začalo takmer štyristoročná “vláda” jeho rodu. Kaštieľ bol vo vlastníctve Andrássyovcov takmer nepretržite až do roku 1945. Len niekoľko rokov 19. storočia bol v rukách rodu Nádasdyovcov.

Kastiela_Betliar_exterier_05

Rotunda-povodna kniznica_01

Rotunda – pôvodná knižnica

Kaštieľ postavili na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andrássy ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. Klenby s lunetami, ktoré sa zachovali na takmer celom prízemí, pochádzajú zo 17. storočia. I ďalšie prestavby v rokoch 1792 – 1795, keď prichádza k rozšíreniu a v rokoch 1881 – 1886, keď stavba získala dnešnú podobu, sa viažu znovu k rodine Andrássyovcov, ktorá bola už vtedy jeho trvalým vlastníkom, a ktorá mala v majetku nielen hrad Krásnu Hôrku, ale aj majetky a bane v okolí Rožňavy. Počas prestavby bol pôvodný klasicistický objekt nadstavaný o jedno celé poschodie a na západnej strane bola vybudovaná mohutná veža neogotického schodiska. Na východnej strane bola zasa postavená vežička s dlátkovou strieškou, ostatné veže majú striešky francúzskeho typu.V tej dobe sa začal okolo kaštieľa vytvárať aj rozsiahly anglický park so vzácnymi exotickými stromami, ale aj domácimi dubmi a smrekmi. Darí sa tu aj najväčšej magnólii v Strednej Európe. V parku nájdete aj početné jazierka a menšie záhradné stavby ako sú  pavilóny, groty a vodomety. Medzi nimi napr. klasicistická rotunda, ktorá slúžila pôvodne ako knižnica založená Leopoldom Andrássym, veľkým zberateľom a slobodomurárom. V parku sa nachádzajú fontány, ale aj vodopád či jaskyňa. Fontána v tvare štvorlístka s bronzovou sochou Psyché sa nachádza aj pred kaštieľom. Ďalšie dve využívali Andrássyovci ako bazény na kúpanie.
Park v minulosti poskytoval priestor pre rôzne športové aktivity, okrem jazdy na koni, či poľovačiek to bol tenis a kriket. Na mieste tenisového kurtu však dnes nájdeme len zelenú lúku s tzv. čínskym pavilónom, kde sa odkladalo športové náčinie. V súčasnosti má park rozlohu 80 ha.

Kastiel Betliar_interier

Prestavba v druhej polovici 19. storočia zmenila funkciu sídla na výlučne poľovnícko-reprezentačnú. Kaštieľ zaplnili Andrássyovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok. Prevahu tvoria maliarske diela, najmä obrazy realistov 19. storočia, dovezené exotické predmety a poľovnícke trofeje. Na prvom poschodí bola vytvorená galéria predkov, do ktorej sa návštevník dostane cez honosné dubové schodisko s vitrážovými oknami. Na druhom poschodí vznikla obrazáreň so stropným osvetlením, ktorá bola na začiatku 20. storočia adaptovaná na knižnicu. Je v nej viac než 15000 zväzkov. Fond pozostáva prevažne z vedeckej literatúry 18. a 19. storočia. Najvzácnejšími tlačami sú prvotlače a ostatné tlače 16. storočia. Početná je zbierka novín a časopisov, ktorá obsahuje európske aj americké tituly od dennej tlače cez rozličné odborné časopisy až po športové, lovecké alebo módne magazíny. Interiér knižnice pochádza z rokov 1792 – 1795. Pohodlie rodiny i hostí zabezpečovali salóny, pracovne, herňa i apartmány s kúpelňami.

Kastiel Betliar_interier_20

Expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa, ktorá bola ukončená v roku 1994, vznikla nová muzeálna expozícia na interiérovej ploche 2308 m. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností, viacero komunikačných a úžitkových priestorov, 8 kúpeľní, garderóba a pracovné miestnosti. V súčasnosti spravuje približne 25 000 ks zbierkových predmetov. V areáli kaštieľa sú uložené dve z piatich múmií na Slovensku. Jedna je z stará asi 3000 rokov a pochádza z obdobia Novej ríše. Ide o pozostatky egyptského Kastiel Betliar_interier_41

kňaza slúžiaceho bohovi Amonovi. Druhá 2000 ročná je múmiou dieťaťa. Záľubu rodiny v cestovaní dokladajú aj zachovalé suveníry zo zahraničných ciest a poľovačiek. Poľovnícke trofeje, egyptská múmia s hrobovým inventárom či výstroj japonského samuraja. Medzi poľovníckymi trofejami sú aj exotické zvieratá ako krokodíl, slon africký, korytnačka obrovská, byvol, nosorožec a iné. V zbierkach nájdeme dokonca aj slonie nohy používané na odkladanie prechádzkových palíc, bojový štít z kože hrocha, či preparované mláďa medveďa.

 

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.