Keukenhof – najväčšia európska záhrada

keukenhof3Keukenhof sa nachádza v južnom Holandsku neďaleko mestečka Lisse. Nazýva sa taktiež “Záhrada Európy” a s rozlohou 32 hektárov  a dĺžkou 15 km je to najväčší kvetinový park v Európe. Záhrada bola založená v roku 1949 a každoročne sa tu zasadí okolo 7 miliónov tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších cibuľovitých kvetín. Je otvorená od marca do mája  a najlepší čas na návštevu je v strede apríla. Počas tohto obdobia sa v pavilónoch záhrady uskutoční 30 rôznych kvetinových výstav.

História

KNa mieste, kde sa Keukenhof dnes nachádza, bol v 15. storočí poľovnícky revír. Tu sa zbierali bylinky do kuchyne hradu Jacoba van Beieren, a preto sa záhrada volá Keukenhof. Po smrti Jacoba van Beieren sa majiteľmi Keukenhofu stali bohaté kupecké rodiny. Barón a barónka Van Pallandt pozvali záhradných architektov JD a LP Zocher, návrhárov amsterdamského Vondelparku, aby navrhli záhradu pri zámku. Dizajn v anglickom štýle bol základom Keukenhofu. Na podnet starostu Lisse sa tu prvýkrát v roku 1949 uskutočnila výstava cibuľovitých kvetín. Výstava sa každoročne opakovala a rozširovala a to viedlo k rastúcemu počtu návštevníkov z celého sveta.

Súčasnosť

Kvetinová rieka

Kvetinová rieka

Keukenhof má mnoho záhrad a štyri veľké pavilóny, v ktorých uvidíte najkrajšie kvety aké si dokážete predstaviť. Každý rok záhradníci v Keukenhofe vytvoria úplne nový vzhľad podľa vybranej témy. Kamkoľvek sa pozriete, sú tulipány a ďalšie kvety. Pre milovníkov orchideí je tu pripravená stála expozícia týchto exotických rastlín. Počas návštevy vás určite uchváti mnoho okolitých stromov, ktorých je okolo 2500, a ktorých vek sa odhaduje na niekoľko storočí. Prezrieť si môžete niekoľko kvetinových polí, fontán a dokonca tu stojí aj jeden mlyn s veľkými drevákmi pred vchodom. Cestičky medzi kvetinovými záhonmi sú navrhnuté tak, že rozdeľujú Keukenhof do niekoľkých rôznych sekcíí s kvetinovými kobercami, tématickými záhradami a skleníkmi.

keukenhof9Hoci je park je otvorený len 8 týždňov, každoročne ho navštívi asi 800 tisíc návštevníkov. Je to bezpochyby najlepšie miesto pre obdivovanie tulipánov v Holandsku. Keukenhof je vzdialený asi pol hodiny cesty od Haagu, Haarlemu, Leidenu, Delftu a Amsterdamu. Avšak počas tohto obdobia je doprava v okolí Keukenhofu problematická. Dobrou alternatívou je zostať v Zandvoorte, Noordwijku alebo Leidene a do Keukenhofu sa dopraviť na bicykli. Krásu Keukenhofu si môžete pozrieť aj z lode. Lode sú poháňané elektrickými motormi a sú veľmi tiché. Plavba trvá 45 minút a poskytne veľa príležitostí pre nádherné fotografie. Nádherné okolie Keukenhofu môžete obdivovať aj na bicykli, ktorý vám tu požičajú. Pôjdete pozdĺž rozsiahlych polí tulipánov a vychutnáte si jedinečnú holandskú krajinu.

Flower parade

Flower parade

Ani deti sa v záhrade Keukenhof nebudú nudiť. Je pre nich pripravená špeciálna trasa Bollenbozen plná zábavy. Taktiež môžete so svojimi ratolesťami navštíviť veľké detské ihrisko, detskú ZOO alebo bludisko. Pre najmenších je k dispozícii  ihrisko s hojdačkami, šmýkačkami a veľa ďalších atrakcií. Ak už budete v tom čase v Keukenhofe, nenechajte si ujsť atrakciu Flower Parade. Na 42 km dlhej trase z Noordwijku do Haarlemu môžete vidieť niekoľko desiatok obrovských kvetinami bohato vyzdobených vozov.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.