Kodaň pre deti

Mala morska vilaDánska kultúra dáva deťom prirodzené miesto v spoločnosti. Deti tu nie sú ani príliš rozmaznané ani drzé a v súlade s dánskou demokratickou tradíciou sú rovnoprávne s dospelými. Je radosť vidieť dánske deti v hlavnom meste krajiny, kde im boli vytvorené mnohé príležitosti na hry a rozptýlenie rovnako ako pre ich dospelých rodičov. Kodaň je brilantné mesto pre objavovanie s vašimi deťmi. Po prvé, má tak povediac detskú veľkosť a  so svojimi 1,2 miliónmi obyvateľov je to síce skutočná metropola, ale nie veľké ohromné mesto. Po druhé, nájdete tu

Fælledparken, Kodan

Park Fælledparken

skvelé fantáziu inšpirujúce pamiatky ako týčiace sa vysoké veže, veľké rezidencie, skladištia na brehoch hemžiace sa farbami a hrady priamo ako z rozprávok. Šesťtisíc ročná história mesta je plná príbehov o kráľoch a kráľovnách. Po tretie, existuje tu veľa zábavných parkov a oddychových zelených zón a množstvo ďalších atrakcií pre daždivé dni. A ako by deti nemohli byť očarené mestom, ktorého symbolom je malá morská víla a tvorca jej príbehu,

Amager Beach_Kodan

pláž Amager

Hans Christian Andersen, ako národný hrdina? Stovky rokov múdreho stavebného plánovania zabezpečili pre obyvateľov Kodane výstavbu množstva nádherných  záhrad, parkov a miest pre deti, kde sa môžu do sýtosti vyblázniť. Deti zbožňujú hrať futbal a naháňať sa po zelených trávnikoch v najväčšom parku Fælledparken alebo si s nimi len tak vyrazte na piknik či postavte hrad z bieleho piesku na pláži Amager Beach a obdivujte obrovské a cudzokrajných dreviny v Botanickej záhrade.

Tivoli Gardens_Kodan

Tivoli Gardens

Bakken_Kodan

Zábavný park Bakken

Odporúčame vám určite navštíviť nádherné Tivoli Gardens, postavené v roku 1843. 6 hektárov zelenej záhrady a jazera s pagodami sa nachádza priamo v centre mesta. Nájdete tu dračie lode, horské dráhy a najväčší kolotoč na svete. Konajú sa tu rôzne divadelné predstavenia, koncerty a pri tom nájdete veľa miest na občerstvenie a samozrejme aj obľúbenú pochúťku, cukrovú vatu. V noci je park nádherne osvetlený s miliónmi drobných farebných svetielok. Bakken, severne od Kodane, je najstarší zábavný park na svete s 425 ročnou tradíciou. Už dlhú dobu ponúka pre obyvateľov Kodane únik od bežných pracovných povinností. Keď sa deti unavia z jázd, klaunov a hluku kabaretných predstavení, môžete sa vybrať kočom do lesa prezrieť si okolité zverince.

Anemone Teatret_KodanKodaň má niekoľko divadiel zameraných na detského diváka. Malé divadlo, Det Lille Teater je určené pre úplne najmladších. Zaručene vyčarí na tvárach detí úsmev, určite budú od smiechu lapať po dychu bez ohľadu na to, v akom jazyku je predstavenie. Anemone Teatret je ďalšie rodinne orientované divadlo s popoludňajším predstavením príbehov Hansa Christiana Andersena.
Ak máte chuť na umenie, navštívte Národnú galériu v Dánsku s múzeom detského umenia. Sú tu výstavy určené len pre deti a praktické workshopy, kde si môžete spolu s deťmi vyskúšať kresliť či maľovať na plátno alebo si niečo vyrobiť z hliny.

National Gallery_Kodan

Národná galéria v Kodani

V Národnom múzeu v Dánsku v blízkosti Tivoli Gardens je časť venovaná výlučne deťom. V Detskom múzeu sa môžu deti obliecť ako Vikingovia a šplhať sa na palubu repliky vikingskej lode, učiť sa v triede z roku 1920, alebo sa hrať s pokladmi v babičkinom šatníku. Múzeum zaručuje strhujúcu zábava pre deti do 12 rokov. Kodanské Robotnícke múzeum má náučnú časť určenú pre deti. Môžu sa naučiť príbeh chlapca Thorvalda, ktorý sa neskôr stal v krajine premiérom. V múzeu v Lyngby, severovýchodne od Kodane, majú deti k dispozícii 100 rôznych historických hospodárskych budov, prístavby a rôzne vybavenie pre poľnohospodárstvo. Môžu tu cestovať časom od roku 1650 do 1950a to  naprieč celým Dánskom.

experimentarium_Kodan

Experimentárium

Experimentárium, päť kilometrov severne od centra mesta, je miesto pre mladých Einsteinov. Nájdete tu 300 interaktívnych exponátov z oblasti vedy a techniky. Môžete tu zažiť surfovanie na obrovskej vlne, bez toho aby ste sa namočili, zažiť zemetrasenie o sile 5,5 stupňov Richterovej stupnice, testovanie vlastných znalostí, myslenia a vnímania a rôznorodých pokusov. Hlavne staršie deti zbožňujú planetárium Tycho Brahe ponúkajúce výnimočnú expozíciu nočnej oblohy. Premietanie 3D filmov na 1000 m² kupolovitej obrazovey v planetáriu o vesmíre či živočíchoch z hlbín vôd umožňuje skutočný fascinujúci pocit, že ste súčasťou príbehu.

zoo_KodanZoo v Kodani je jedno z najväčších na svete s interaktívnym a priateľským prístupom. Okrem 260 druhov zvierat z celého sveta, vrátane zarážajúcej prehliadky ľadových medveďov a slonov, sa môžu vaše ratolesti zvierat aj dotýkať, pohladkať či skrotiť králiky, opičky, trpasličie kozy alebo hady.

Modra planeta_Kodan_1

Akvárium Modrá planéta

Úžasné Dánske akvárium severne od Kodane, Charlottenlund, prevedie návštevníkov po svete morských tvorov. Nájdete tu výstavy krokodílov, obrích chobotníc či bazény s možnosťou dotknúť sa morských živočíchov. Nové akvárium s názvom Modrá planéta bolo otvorené v marci tohto roku. Je to najväčšie akvárium v severnej Európe pripravené aj pre tých najmenších členov spoločnosti.

 

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.