Krásy Zillertalských Álp

zillertalske-alpy

Prírodný park Zillertalských Álp bol založený v roku 2001 a s rozlohou približne 2500 km2  je najväčšou chránenou oblasťou Álp. Je turistickým rajom a prechádza rakúsko-talianskou hranicou. Tiahne sa od nadmorskej výšky 1000 m (Ginzling) až po 3510 m (Hochfeiler). V parku sa nachádzajú obce Brandberg, Finkenberg a Mayrhofen.

berliner_hoehenprofil

Berliner Höhenweg

Prírodný park sa vyznačuje rôznorodou flórou a faunou, ktorú objavíte počas turistiky alebo horolezectva. Populárna je tu Berlínska horská trasa (Berliner Höhenweg), ktorá vedie cez park. Ponuka Zillertalských Álp je rozmanitá: horolezectvo, jazda na bicykli, tematické chodníky a návštevnícke centrum – tu zažijete prírodu vo všetkých jej podobách a dozviete sa niečo o horských poľnohospodároch a vývoji ľadovca. Naturparkhaus Ginzling bol dokončený v roku 2008. Ponúka výstavy, ktoré sú virtuálne a multimediálne navrhnuté tak, aby vás navnadili zažiť a vidieť všetko aj na vlastnej koži.

kamping-mayrhofen

kemping Mayrhofen

Spoznať prírodný park vám pomôžu taktiež vyškolení sprievodcovia. Absolvovať môžete bylinkovú prechádzku, kurz fotografovania prírody, či pozorovanie voľne žijúcich živočíchov. Samozrejme aj pre rodiny s deťmi sa konajú rôzne akcie, ako napr. lama trekking. Túra Berliner Höhenweg je určená pre zdatných turistov. Je niekoľkodňová a počas nej navštívite viacero horských chát. Je potrebná dobrá kondička a turistické skúsenosti. V podstate nepotrebujete horolezeckú výstroj. Zariadenie GPS je odporúčané, ale nie je povinné. Všetky cesty sú dobre značené a viditeľné v dobrom počasí. Nesmiete zabúdať na náhle zmeny počasia, pretože sneh sa tu môže objaviť aj v lete.

Schlegeisspeicher

jazero Schlegeisspeicher

Ďalšou turistickou lahôdkou v Zillertalských Alpách je jazero Schlegeisspeicher. Je to nádherné miesto, ktoré určite musíte vidieť.  Nachádza sa pod horou Olperer. V roku 1965 tu bola zahájená výstavba vodnej elektrárne a od vtedy zároveň aj navýšená hladina jazera. Voda z nádrže preteká tunelom do elektrárne Rosshag dokončenej v roku 1970. Okolo jazera vedú turistické chodníky a impozantná priehrada vysoká 131 metrov je obľúbeným miestom pre fotografovanie. Za 1 a pol hodiny sa od jazera dostane k chate Olperer Hütte. Nachádza sa vo výške 2389 metrov nad morom a ponúka nezabudnuteľný pohľad na jazero Schlegeisspeicher a nádhernu scenériu hory Olperer. Taktiež sa pokocháte pohľadom na okolité ľadovce Zillertalských Álp. Od jazera sa môžete vybrať do Pfitscher Joch (taliansky Passo di Vizze), ktoré už leží na talianskej strane a trasa trvá asi 1,5 hodiny. Oddýchnete si v horskej chate Pfitscher-Joch-Haus, ktorá leží v nadmorskej výške 2276 m. K jazeru Schlegeisspeicher vedie takmer 15 km dlhá vysokohorská trasa z malej dediny Ginzling. Začína v nadmorskej výške 1250 metrov, prechádza cez osem zákrut a štyri skalné tunely až k parkovisku pri priehrade. Zvlášť medzi motocyklistami je táto cesta veľmi obľúbená.

schoenbichlerhorn

Schönbichlerhorn

Obec Ginzling sa právom nazýva horská dedina. Ginzling je ako stvorený pre turistov a horolezcov. Početné turistické chodníky a horolezecké trasy umožňujú prejsť túto časť Álp a vychutnať si nádhernú okolitú panorámu. Jednou z trás môžete absolvovať výlet až na Schönbichlerhorn vo výške 3133 n.m. Okolo Ginzlingu sa môžete vydať na 5 hodinovú okružnú túru, ktorá začína a končí v dedine. K dispozícii je tiež viacero ľahších prechádzok po okolí.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.