Kréta

kreta1Kréta  je najväčší grécky ostrov a súčasne piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori; administratívne je to kraj (perifereia), decentralizovaná správa a oficiálny geografický región v Grécku. Považuje sa za kolísku európskej civilizácie – ostrov bol centrom Minojskej civilizácie. Podľa gréckej mytológie sa na Kréte narodil vládca olympských bohov – Zeus. Je priamou súčasťou Grécka. Kréta sa nachádza približne 160 km juhovýchodne od Peloponézu. Jej rozloha je 8 336 km² a tiahne sa v dĺžke 260 km v smere východ – západ. V najširšom mieste meria ostrov 60 km, v najužšom, pri meste Ierapetra,  je široký 12 km. Pobrežie Kréty meria 1 046 km. Severné brehy ostrova obmýva Krétske more, južnú časť Líbyjské more. More pri západnom pobreží sa nazýva Myrtónske  a pri východnom Karpatské . Ostrov je veľmi hornatý, tvorený najmä vápencom a je súčasťou (sčasti podmorského) horského pásma Heleníd tiahnuceho sa od Peloponézucez Karpathos a Rodos po Malú Áziu, kde nadväzuje na Tauridy. Geologicky tvorí ostrovný oblúk, ktorý sa nachádza severne od subdukčnej zóny. Oblasť ostrova (ako aj celé Egejské more) má vysokú seizmicitu. Na severe klesá ostrov do mora pozvoľnejšie ako jeho južná strana.

Od západu k východu sa tiahnu nasledovné pohoria:

  • Lefka Ori,  (po slovensky Biele Hory) s najvyšším vrcholom Pachnes, (2 453 m n. m.)
  • Idi,  alebo Psiloreitis, s najvyššou horou Kréty Timios Stavros,  nazývanou často samotným názvom pohoria (2 456 m n. m.)
  • Dikti,  s rovnomenným vrcholom (2 148 m n. m.)
  • Thripti, na východe s maximálnou výškou 1 489 m n. m

kreta5kreta4kreta3

kreta2kreta1kreta

Najväčšou nížinou (nielen na Kréte, ale aj v celom Grécku) je asi 140 km² zaberajúca Messara. Nachádza sa na juhu centrálnej časti ostrova, približne 45 km od hlavného mesta ostrova Irakleio ( Herakleion). Okrem úrodných nížin, vďaka hornatému charakteru, sa na Kréte nachádzajú aj veľmi úrodné náhorné plošiny, napr. Lasithi, Omalos a Nida. V horách možno nájsť i zaujímavé jaskyne, napr. kvapľovú Diktaio Antro v pohorí Dikti alebo Idaio Antro v pohorí Idi, obe považované za rodisko Dia alebo hlboké rokliny, najznámejšou je roklina v Samárii v pohorí Lefka Ori, ktorá so svojou celkovou dĺžkou 18 km je súčasne najdlhšou v Európe.

kreta12kreta10kreta8

kreta13kreta6kreta15

Elafonisi je fantastická pláž na západnom pobreží blízko najzápadnejšieho výbežku Kréty. Často sa o nej hovorí ako o európskom Tichomorí. Pláž je veľmi čistá. Je tu veľmi plytko, cez pláž sa dá prebrodiť na neďaleký ostrov Elafonisi. Piesok na pláži je ružový, do žlta alebo biely.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.