Kroměříž – Hanácke Atény

kromerizMesto Kroměříž, nazývané tiež „Hanácke Atény“ je vyhľadávaným cieľom turistov najmä vďaka historickým záhradám a Arcibiskupskému zámku, ktoré boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mesto je každoročným dejiskom hudobných festivalov, výstav, konferencií, kongresov a sympozií. Kroměříž bol založený ako osada na križovatke obchodných ciest. Rastúca obec bola v druhej polovici 13. storočia povýšena na mesto. Koncom stredoveku bolo niekoľkokrát zničené náboženskými vojnami, ale postupne obnovené.

Arcibiskupský zámok a záhrady

snemovna-sala

Arcibiskupský zámok, Snemovná sála

Hlavným lákadlom Kroměříža je Arcibiskupský zámok a jeho nádherné záhrady. Interiéry zámku sú bohato zdobené a zariadené množstvom dobového nábytku. Za prehliadku stojí Trónna, Manská sála, Cársky salón a stará knižnica, ktorá obsahuje viac ako 21 tisíc zväzkov kníh. Steny v Manskej sále sú vyzdobené mramorom s pozlátenými rokokovými rezbami. V Loveckej sieni sa nachádza zbierka zbraní a poľovníckych trofejí. Snemovná sála vás očaríí 22 kryštáľovými lustrami a najväčším obrazom v zámku. Pôsobivá je Sala terrena so štukovou výzdobou, freskami na stropoch a dvoma umelými jaskyňami po stranách. V obrazárni môžete obdivovať diela európskych maliarov 15. až 18. storočia ako napr. Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen či Paolo Veronese. Dominantou zámku je 84 metrov vysoká trojposchodová veža.

kvetna-zahrada

Kvetná záhrada

Podzámocká záhrada, pôvodne zeleninová a kvetinová záhradou, sa neskôr stala barokovou záhradou. V 19. storočí sa premenila na nádherný park o rozlohe 64 hektárov. Kvetinová záhrada s pravidelnými geometrickými tvarmi je charakteristická štvorcovým a okrúhlym bludiskom. V strede dominuje osemuholníková kupolovitá budova Rotunda. Nachádzajú sa tu salóniky s umelými jaskyňami a maľby s mytologickými scénami. Kvetinovú záhradu zdobia 2 fontány: Levia a Tritónov. Nájdete tu taktiež galériu antických sôch alebo Čestný dvor, ktorý je zo strán uzavretý veľkými skleníkmi s tropickou a subtropickou flórou.

Neďaleko zámku sa kedysi nachádzala mincovňa. Razili sa tu groše, toliare, dukáty a zlaté medaily. Mnohé z nich je možné vidieť v expozícii zámku. Po vatikánskej je to druhá najväčšia zbierka na svete.

Námestia

muzeum-kromerizska

Múzeum Kroměřížska

Kroměříž sa pýši viacerými námestiami, kde môžete ochutnať výborné české pivo alebo moravské víno. Historickým srdcom mesta je Veľké námestie. Dominantou námestia je barokový mariánsky stĺp a fontána. Najvýznamnejšou budovou námestia je radnica. Mešťanské domy sa pýšia barokovými fasádami a typickými renesančnými prvkami. Navštívte múzeum Kroměřížska, ktoré sa nachádza v komplexe 3 domov neskoro renesančného charakteru. Hneď po zámku je tento komplex považovaný za najpriestrannejšiu a najhonosnejšiu budovu v meste. Nachádzajú sa tu nádherné olejomaľby, perokresby a drevorezby významného českého maliara Maxa Švabinského. Uvidíte tu tiež jeho návrhy bankoviek. Na Masarykovom námestí nájdete barokový kostol sv. Jána Krstiteľa, budovu Justičnej akadémie a sochu T. G. Masaryka. Architektonickou dominantou Riegrovho námestia je barokový kostol Nanebovzatia Blahoslavenej Panny Márie.

Výlety

svaty-hostyn

Svatý Hostýn

Aj v okolí Kroměříža sa nachádza viacero zaujímavých turistických cieľov. Môžete si urobiť výlet do neďalekej obce Rymice, ktorá ponúka skanzen ľudovej architektúry. Uvidíte tu pôvodné interiéry domov z 18. a 19. storočia, ktoré sú zariadené tradičným nábytkom. Všetky domy sú postavené tradičnou technológiou dreveného zrubu s hlinenou omietkou alebo sú z nepálených tehál. Ďalším cieľom vášho výletu môže byť Svätý Hostýn, v ktorom stojí barokový chrám Nanebovzatia Panny Márie. Neďaleký Holešov je známý zachovalou židovskou pamiatkou Šachovou synagógou zo 16. storočia.

Kroměříž je pohostinné mesto, ktoré láka svojou históriou a určite sa oplatí ho navštíviť.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.