Kykladské ostrovy sú srdcom Grécka

Naxos_Hervé

Kyklady pozostávajú z 220 väčších či menších ostrovčekov pri juhovýchodnom pobreží Grécka. Ich celková rozloha presahuje 2,6 km². Sú pozostatkom pevniny, ktorá sa vplyvom vulkanickej činnosti prepadla v treťohorách do mora. Kykladské ostrovy sú čiastočne alebo úplne vulkanické s početným výskytom zemetrasení a množstvom minerálnych prameňov. Počas antiky tvorili Kyklady kruh okolo posvätného ostrova Délos a ich názov je možné preložiť ako ostrovy v kruhu. Prevažná časť obyvateľov žije na najväčších a najznámejších ostrovoch Naxos, Andros, Tinos, Paros, Milos, Mykonos, Amorgos, Ios a Santorini. Ďalšie ostrovy nachádzajúce sa mimo tohto kruhu boli pomenované ako Sporády čiže roztrúsené ostrovy.

Ostrov Amorgos

Ostrov Amorgos

Hlavným mestom ostrova Amorgos je mesto Chora ležiace vysoko v horách. Hlavným prístavným mestom ostova je Katapola. Nájdete tu veľa malých a príjemných krčmičiek na oddych po horúcom dni. V noci sa mesto prebúdza na zmes diskoték a rušných klubov. Na severnom pobreží ostrova nájdete prístav Agiali, čo je aj jedna zo zastávok trajektov. Tu si môžete prenajať čln, ktorý vás dovezie na niektorý z menších Kykladských ostrovčekov, ako sú Schinousa, Donousa, Koufonisi a Iraklia. Časy príchodov a odchodov lodí sú okolo 3 hodiny nad ránom, čo je dosť nepohodlné a pôsobí na cudzincov zvláštnym dojmom. Za návštevu stojí kláštor Chozoviotissa postavený priamo na útese. Pod ním je malá pláž, ktorá je ako stvorená na potápanie sa v labyrinte kameňov napadaných z útesu.

Ostrov Milos, Foto: Jean Delard de Rigouliéres

Ostrov Milos, Foto: Jean Delard de Rigouliéres

Milos je typický sopečný ostrov s lákavými horúcimi prameňmi. Je to ostrov s fantastickými plážami ako Paliochori, Hivadolimni a jedným z najmalebnejších miest na plávanie, malou jaskyňou Sarakiniko. Na ostrove sa nachádza veľa archeologických pamiatok vrátane katakomb, rímskeho amfiteátra, rôznych múzeí a hradu. Milos najviac preslávilo to, že sa tu našiel jeden z najchýrnejších príkladov helenistického umenia, 203 cm vysoká mramorová socha Venuše či Afrodity. Hlavná dedina Plaka je charakteristická množstvom bielych kubických domov. Dedinka Pollonia je vychýrená miestnymi reštauráciami s výbornou kuchyňou. Auto je na tomto ostrove priam nevyhnutné. Môžete si od miestnych požičať čln a pozrieť sa na niektorý z blízkych malých ostrovčekov.

Ostrov Mykonos

Ostrov Mykonos

Mykonos je kozmopolitný ostrov známy najmä v poslednom období. Predstavuje jeden z najlepších príkladov kykladskej architektúry. Je tu doslova bludisko uličiek a tak nikdy nebudete vedieť, kam vás daná ulička zavedie. Pri svojich potulkách natrafíte na mnoho zaujímavých obchodíkov a butikov, drahé francúzske reštaurácie, zlatníctva, prekrásne pivničky a internetové kaviarne. Je jednoduché tu zablúdiť ale pravdepodobne sa z tohto labyrintu poľahky vymotáte. Na východnom pobreží sú najvyhľadávanejšie pláže Agios Sostis, Agios Stefanos, na západnom pobreží Agios Yannis a na juhu je najtichšia pláž Agrari. Mykonos je ostrov, na ktorý premáva každodenné letecké spojenie z Atén. Trajekt z Pireusu a Rafiny vás dopraví približne za 5 hodín a vysokorýchlostný čln za necelé 2 hodiny.

Ostrov Naxos, Foto: Hervé

Ostrov Naxos, Foto: Hervé

Pre strávenie dovoleky spojenej s objavovaním tradičnej gréckej kultúry, starovekých ruín, nádherných pláží je určený ostrov Naxos. Krajina s údoliami vyzerá ako raj. Najväčšie olivové háje sú situované pri hlavnom prístave Chalkí v úrodnej oblasti Tragéa. Krásne prístavné hlavné mesto leží na severozápade ostrova s mnohými reštauráciami, kaviarňami, obchodíkmi a s fragmentom Apolónovho chrámu nazývaným Portara. Veľký zelený ostrov má tie najkrajšie pláže v Grécku. Od mesta Náxos až k Pirgáki sa tiahne jedná pláž za druhou. Miestni hovoria, že najlepšie pláže sú Plaka, Agios Prokopios, Agia Anna, Mikri Vigla a Kastraki. Rybárska dedinka Apollon je obľúbeným miestom pre celodenný výlet s krčmičkami a reštauráciami s morskými plodmi.

Ostrov Paros

Ostrov Paros

Paros v súčasnosti predstavuje jedno z centier lodnej dopravy Egejského mora. Ostrov je preplnený cudzincami a barmi. Na návštevu neodporúčame mesiac august, keď musíte po uliciach chodiť v rade a na vstup do kaviarne sa dlho čaká. V miestnom múzeu sú vystavené najstaršie grécke mramorové sošky z mladšej doby kamennej. V mnohých stánkoch na ostrove so suvenírmi sa dajú kúpiť ich repliky. Najkrajšie pláže na ostrove sú Golden Beach, ktoré sa nazývajú aj Chrissí Aktí pri Driòs známe windsurfingom. Trajekty z Atén sú na Paros za necelých 6 hodín a pokračujú na Naxos a Santorini.

Ostrov Ios

Ostrov Ios

Hornatý ostrov Ios je situovaný južne od ostrovov Náros a Páros. Obmýva ho zelené egejské more a ohraničujú nádherné pláže. Dovolenkári vyhľadávajú najmä letovisko Milopotamos, ktoré ponúka piesok, slnko a hlavne rušný nočný život. Akonáhle sa zotmie, zistíte, že každý dom v meste je diskotéka alebo bar. Ak chcete spoznať nových ľudí, je pre vás toto miesto ako stvorené. Hlavným mestom ostrova je Chora. Nájdete tu ruiny starovekého chrámu Apollo a kostol Panaghia Gremiotissa. To, že tu údajne zomrel Homér, sa miestnymi turistickými sprievodcami takmer nespomína. Trajekty jazdia hlavne z ostrova Pireus, ale aj z ostrovov Paros, Naxos a Syros.

Pravoslávny kostol Panagia Evangelístria na ostrove Tinos

Pravoslávny kostol Panagia Evangelístria na ostrove Tinos

Meno ostrova Tinos pochádza ešte z pred Hellenistického obdobia. Podľa niektorých zdrojov dostal ostrov názov podľa fénického slova “Tannoth”, čo znamená had. Ostrov je bičovaný silnými severnými vetrami a v porovnaní s ostatnými ostrovmi je tu dostatok pitnej vody. Je známy pre svoje posvätné pútnické miesto grécky pravoslávny kostol Panagia Evangelístria v hlavnom prístavnom meste Hora. Impozantný kostol je domovom posvätnej ikony svätej Panny Megalochari, kde sa prichádzajú pútnici modliť za uzdravenie. Ostrov je plný prírodných krás, posiaty viac než 40 dedinami ukrytými v skrytých zátokách, na terasovitých svahoch a na vrcholku zahmlených hôr. Aj vďaka hojnému výskytu mramorových lomov tu prežíva silná umelecká tradícia v podobe umeleckého sochárstva. Tunajšie lahodné špeciality vyrobené z miestnych surovín ako syry, údeniny či divoké artičoky sú jedny z najlepších v Grécku.

Ostrov Andros

Ostrov Andros

Ostrov Andros je krásny zelený ostrov, druhý najväčší ostrov Kyklád, pôvodne hornatý a zelený, skutočné osvieženie so všetkým vrátane krásneho mora a úchvatných pláží. Ako by sa tu zastavil čas. Horské dedinky, údolia plné horských prameňov a kvetín. Starobylé hlavné mesto s rovnomenným názvom s úzkymi uličkami a priestranným námestím s nádhernými palácmi. Nachádza sa tu rybárske múzeum a múzeum umenia. Na ostrov premáva trajekt z Gavrio alebo člny z Rafiny. V malých tradičných dedinkách ukrytých v kopcoch nájdete dobré miestne reštaurácie. Odporúčame si požičať auto a prejazdiť celý ostrov.

Úvodné foto: Hervé

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.