Ľadové kráľovstvo Island

iceland_panorama_andres_nieto_porrasIsland obmývajú studené vody atlantiku kúsok pod severným polárnym kruhom. Patrí medzi najmladšie časti zemského povrchu, ktoré sú osídlené ľuďmi. Na prvý pohľad nehostinný kus zeme. Na jednej strane rozprávkové dúhy nad vodopádmi, divoké rieky a horské ľadovce, na strane druhej rozsiahle sopečné pustatiny, lávové príkrovy, sústavy sopiek a predovšetkým všadeprítomný vietor, ktorý nedáva krajine vydýchnuť. Ocitáme sa v studenom kráľovstve snehu, ľadu, lávy a lišajníkov. Prakticky nepretržitá sopečná činnosť a pohyb ľadovcov sú príčinou neustále sa meniaceho vzhľadu ostrova. Život na Islande je tak neustále vystavený ničivým prírodným živlom.

???????????????????????????????

sopka Hekla, foto: James Milles

Islandskú krajinu nemožno jednoducho zaradiť do kategórie “páči” alebo “nepáči”. Človek ju najprv musí spracovať všetkými zmyslami. Každému väčšinou trvá niekoľko dní, než si poupratuje vo dvojich pocitoch. Tak veľmi sa jej charakter líši od toho, čo poznáme z Európy. Súčasťou islandskej krajiny sú jej nezameniteľné tvary spojené s vulkanickou aktivitou. Z dvoch stoviek tunajších sopiek je asi 30 stále aktívnych. Tu skutočne môžete mať horúcu pôdu pod nohami. Najznámejšie sopka Hekla spôsobila v histórii mnoho škôd. Jej výbuchy decimovali tunajších obyvateľov po celé stáročia.

Ľadovce sú neprehliadnuteľným prírodným fenoménom Islandu, o čom svedčí aj sám názov ostrova. Dnešné ľadovce sú pozostatkom rozsiahleho plošného zaľadnenia, ktoré ešte pred 12-tisíc rokmi pokrývalo prevažnú časť ostrova. Väčšinou ide o ľadovce škandinávskeho typu, ktoré pokrývajú najvyššie partie horských oblastí a vrcholy vulkánov. Ľadovce sú sústredené najmä v juhovýchodnej časti ostrova, ktorá je hornatá a dostatočne zásobovaná zrážkami. V tejto oblasti sa rozprestiera najväčší islandský ľadovec Vatnajökull (8300 km2) a niekoľko menších fjeldových ľadovcov. V súčasnosti pokrývajú ľadovce viac než desatinu povrchu Islandu. Ich rozloha nie je nemenná, ale kolíše v závislosti na zmenách klímy. Napriek tomuto javu majú ľadovce veľký význam pre celý ostrov, pretože sú primárnym zdrojom vody väčšiny veľkých islandských tokov.

Vatnajökull_ron_kroetz

Vatnajökull, foto: Ron Kroetz

Zaujímavosťou ostrova je využitie geotermálnej energie pre vykurovanie skleníkov. Tropickému ovociu sa tak neďaleko polárneho kruhu  darí pomerne dobre. Istý čas bol Island dokonca sebestačný v produkcii banánov. Najviac veľkých skleníkov, snáď viac ako obytných budov, je v mestečku Hveragerdi, kde ich rozloha dosahuje 75 000 m2. Pestujú sa v nich paradajky, uhorky, špenát a ďalšie druhy zeleniny. Okrem zeleniny a tropického ovocia rastú v islandských skleníkoch aj ruže alebo ibišky.

V Reykjavíku sa môžeme vykúpať nielen v termálnych kúpaliskách, ale aj v mori s vyhrievanou vodou. Na brehu zátoky Foosvogur južne pod vŕškom Öskjuhlíd je vyhĺbená umelá minizátoka s navozeným pieskom. Cez dno je privádzaná teplá geotermálna voda, ktorá vyhreje vodu v zátoke na viac ako 20°C .

iceland_houses_tiberio_frascari

foto: Tiberio Frascari

Pod názvom Slysavarnafelag nájdeme po celom pobreží Islandu desiatky malých drevených chatiek natretých nápadnou oranžovou farbou. Vnútri je všetko potrebné na prežitie, suché deky, varič, liehové kúrenie, lekárnička, základné potraviny, suché oblečenie a predovšetkým vysielačka na autobatériu, ak by niekto v blízkosti ostrova stroskotal. Plavba  na búrlivom mori bola a stále je pre mnohých Islanďanov denným chlebom. Na pobreží  môžeme nájsť množstvo vrakov lodí. Kto sa v prípade stroskotania dostane na breh, zďaleka ešte nemá vyhraté. Najbližšia pomoc môže byť  ďaleko a často takmer nedostupná. Neskôr boli rovnaké chatky postavené aj na  odľahlých cestách vo vnútrozemí, ak by sa vodič pri poruche auta ocitol v úlohe stroskotanca.

Nie je ľahké preniknúť do mentality obyvateľov Islandu a pochopiť ju. Je tu veľa kontrastov, ktoré vytvárajú úplne nezvyčajnú atmosféru. V Islanďanoch sa mieša vedomie hlbokých koreňov a vlastnej identity s prijatím moderného spôsobu života. Darí sa im to v ojedinelej symbióze protikladov. Ako by sme sa ocitli v úplne novom svete, na inej planéte. Zakaždým, keď prídete na Island, vás tunajšia krajina nejakým spôsobom zhypnotizuje. Určitá jej monotónnosť a uhrančivosť núti človeka prehodnotiť svoje životné priority pozerať na život trochu inak s väčšou pokorou.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.