Ľadový hrad

ladovy_hrad3

Ľadové hrady sú zázračne vyrobené celé z ľadu bez podkladovej konštrukcie. Ich krása spočíva v ich prirodzenom, stále sa vyvíjajúcom vzhľade. Tieto meniace sa ľadové útvary sú dynamické a jedinečné. Brent Christensen je vynaliezavý umelec, ktorý vytvoril metódu budovania hradov z ľadu. Stalo sa tak raz v zime, keď hľadal nové zimné aktivity pre svoje deti. Spolu skúšali postaviť ľadové klzisko, jaskyne a ďalšie výtvory z ľadu. Rozhodol sa postaviť ľadovú pevnosť iba z ľadu. Začal experimentovať s použitím cencúľov ako základným stavebným prvkom a podarilo sa mu vytvoriť veľký ľadový útvar v jeho záhrade. Jeho deti ho nazvali ľadový hrad. Taktiež vybudoval jaskyňu, tunely, šmýkačku a ľadové klzisko.

ladovy_hrad8Roznieslo sa to a pred umelcovým domom začali zastavovať autá. Ľudia si prezerali tento nový a unikátny výtvor z ľadu. Nasledujúcu zimu miestne stredisko požiadalo Brenta, či by nepostavil väčší ľadový hrad. V zime 2009-2010 Brent postavil hrad v stredisku Zermatt v Midway a viac ako 10 tisíc ľudí si prišlo pozrieť jeho dielo. Nasledujúcu zimu postavil ďalší hrad na námestí v Midway v Utahu a návštevnosť bola ešte vyššia. Ďalšie ľadové hrady postavil Brent v Silverthorne v Coloráde počas zimy 2011-2012. Bol to okamžite hit a návštevníci sa hrnuli, aby sa pokochali jeho novým výtvorom.

ladovy_hrad5Traja muži pracujúci 80 až 100 hodín týždenne potrebujú 3 týždne na vytvorenie takejto ľadovej nádhery. Christensen začína stavebný proces vytváraním a umiestňovaním tisícov cencúľov denne. Počas minuloročnej sezóny spotreboval vyše 11 miliónov litrov vody na výstavbu trojmetrových stien a 12 metrových veží. Vnútri ľadového hradu bolo umiestnených 200 fluorescenčných žiaroviek, ktoré sú schopné produkovať viac ako 350 tisíc lumenov svetla. Ľadové steny vyžarujú rôzne odtiene zeleného a modrého svetla. Po vstupe do ľadového hradu návštevníci musia prejsť popri ľadových stenách a oblúkoch, aby vstúpili na dolné nádvorie. Upravené cesty povedú hostí nahor k očarujúcim ľadovým stĺpom, tunelom, vežiam a poskytnú jedinečnú príležitosť na vyfotenie si tejto ľadovej nádhery. Priečne cencúle navzájom spájajú jednu vežu k druhej. Taktiež vytvárajú stropy a farebné tunely.

ladovy_hrad9Je to ako prechádzka vnútri obrovského ľadovca alebo v trblietajúcej sa ľadovej jaskyni plnej zamrznutých vodopádov a visiacich cencúľov. Veľmi očarujúca je navšteva ľadových hradov v noci. Ľad má tajomné, nadprirodzené množstvo odtieňov modrej, žltej, ružovej a zelenej farby. S každým snežením a zmenou teploty ľad mení svoj tvar. Návštevníci v januári uvidia niečo úplne iné ako v marci. A niekedy koncom marca počas vyšších teplôt sa toto kúzelné dielo stratí.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.