Lofotské ostrovy

Lofotske ostrovy_2Lofotské ostrovy ležia pri severozápadnom nórskom pobreží a tvoria ich štyri hlavné a desiatky menších ostrovov oddelených väčšinou len úzkymi morskými prielivmi a fjordami. Tiahnu sa v Nórskom mori približne 300 km na sever od polárneho kruhu, ležia tak v rovnakých zemepisných šírkach ako Grónsko. Spojenie medzi nimi zabezpečujú prevažne linky trajektov. Ostrovy lákajú drsnou, nedotknutou severskou prírodou, zelenými tundrovými pláňami a zasneženými vrcholkami hôr bičovanými severným vetrom či najhlbším koralovým útesom na svete. Neopakovateľné a jedinečné žltočervené vodné odrazy tradičných lofotských rybárskych chát postavených na vode nazývaných rorbu uvidíte snáď iba na tomto mieste na zemi. V prípade pekného počasia za svitu polnočného slnka sa dá príjemne kúpať pri osade Ramberk, kde sa nachádzajú pláže ako z iných zemepisných šírok.

Lofoten mountains

V morských oblastiach Lofotských ostrovov na strmom a členitom šelfe  ležia tisíce koralových útesov.  Nachádza sa tu aj najhlbšie položený koralový útes na svete. Leží v hĺbke 3 – 4 kilometrov s dĺžkou 35 km a šírkou 3 km. Je až 10-krát väčší ako doteraz známy najväčší útes Sularevet. Koralový útes bol objavený v blízkosti miesta s obrovským výskytom ropy.

Prírodné scenérie a možnosť cyklistických túr pri mori, ale aj vo vysokých horách, to všetko ponúka Nórsko. Lofotské otrovy sú ako stvorené na cykloturistiku. Z bicykla sa môžete kochať neskutočnou prírodnou scenériou. Vysoké vrcholy hôr vyrastajúce priamo z hĺbky mora vám vyrazia dych. Dosahujú výšku až 1 200 m nad morom. Popri ceste míňate desiatky fjordov, ktoré do vás vlievajú pocit nekonečného pokoja a harmónie.

Počasie je veľmi premenlivé. Zo spánku zobúdza nedočkavé pálivé slnko a o chvíľu na tvári cítite studené dažďové kvapky a silný vietor.  Všetko toto dodáva ostrovom nezabudnuteľnú atmosféru. Pre turistov sú veľkým lákadlom treky na vrcholky hôr. Niekoľkohodinový výstup začínajúci mnohokrát v skorých ranných hodinách je korunovaný výhľadmi, ktoré sa vám nenaskytnú nikde inde na svete. Morské pobrežie sfarbené do tyrkysova, biele pláže ako z tropického raja a za chrbtom vrcholky hôr so snehom a cencúľmi.

Neoficiálnym hlavným mestom ostrovov je Svolvær. Osídlená je prevažne východná časť ostrovov, pretože tam vietor a morské prúdy nepôsobia tak zničujúco ako na západe. Krajina bola v minulosti úplne odlesnená. Počas vikingského obdobia ľudia stromy povytínali s cieľom vybudovať osady a obydlia vikingským náčelníkom, stavať lode či drevené konštrukcie na sušenie úlovkov. Kópia sídla náčelníka s dĺžkou až 83 metrov bola postavená v Borgu, kde je súčasťou múzea Vikingov. V rybárskych osadách Reine, Hamnoy a Nusfjord môžete vidieť tradičný spôsob sušenia rýb pochádzajúci ešte z čias Vikingov. Svojim vzhľadom zaujme aj dedinka s najkratším názvom na svete, „Å“. Pri návšteve ostrovov si nezabudnite prezrieť námornú katedrálu v osade Kabelvøg, drevený kostolík vo Flakstade, mestečko Henningsvær nazývané aj Benátkami severu a určite nevynechajte zátoku Kvalvika.

Múzeum Vikingov, Foto: Guillaume Baviere

Múzeum Vikingov, Foto: Guillaume Baviere

V súčasnej dobe je veľkou snahou domácich obyvateľov zalesniť aspoň časť ostrovov. Lesy a vysoké hory sú schopné aspoň sčasti zmierniť výkyvy severského počasia. Hlavným zdrojom príjmov je rybolov a s ním spojené spracovateľské odvetvia a rozvíjajúci sa turistický ruch. Teplý Golfský prúd prináša mnoho druhov rýb z juhu a migrujú tu aj arktické ryby zo severu. Prichádzajú sem zimovať kosatky a iné druhy veľrýb. Veľrybie safari (killerwhale safari) je jednou z tunajších unikátnych atrakcií a sprostredkúva nezabudnuteľný zážitok.

Od polovice januára do polovice apríla je povolený lov rýb. Lovu dospelých tresiek sa vtom čase venujú stovky malých rybárskych lodí. Ulovené tresky sa sušia a následne exportujú do mnohých krajín. Niektoré rybárske lode ponúkajú zaujímavú možnosť zúčastniť sa na ostrovoch športového rybolovu priamo počas rybárskej sezóny.

Polárna žiara - Lofotské ostrovy, Foto: Paul Williams

Polárna žiara – Lofotské ostrovy, Foto: Paul Williams

Lofoty sú najkrajším a najexotickejším kútom celej Škandinávie. National Geographic vybral Lofoty spomedzi mnohých ostrovov sveta za tretie najpríťažlivejšie ostrovy našej planéty. Na jednom mieste tu nájdete všetky krásy Nórska, loďky kotviace v malebných fjordoch, čajky posedávajúce na strechách rybárskych domčekov, strmé štíty hôr týčiace sa až k nebu vyrastajúce priamo z vôd atlantického oceánu. Ak si potrebujete utriediť myšlienky a hľadáte pokoj a ticho v krajine plnej harmónie a pohostinných ľudí, navštívte Lofotské ostrovy.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.