Lyžovanie v Rakúsku

lyzovacka v rakuskuRakúsko ponúka najbližšiu alpskú lyžovačku s vynikajúcou dopravnou dostupnosťou pre lyžiarov zo Slovenska. „Jednodňové lyžovačky“ sú u nás veľmi obľúbené a stali sa prima vyhľadávaným fenoménom. Mnoho rakúskych stredísk sa nachádza vo vzdialenosti do 150 km od našich hraníc a v posledných rokoch boli výrazne modernizované. Každý rok sa v Rakúsku postaví množstvo nových lanoviek a strediská ponúkajú vynikajúce ubytovacie aj stravovacie služby, ako i bohatý program pre rodiny s deťmi.

Stuhleck-Zauberberg-Semmering

Stuhleck-Zauberberg-Semmering

Medzi najobľúbenejšie strediská Slovákov na jednodňové lyžovačky patria Stuhleck-Zauberberg-Semmering a Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee.
K stredisku Stuhleck–Zauberberg–Semmering sa dostanete za hodinu a pol jazdy autom. Väčšina zjazdoviek je ľahkej a strednej náročnosti. Stredisko je vhodné pre rodiny s deťmi, ideálne na prvé učenie lyžovania, pretože sa nemusia obávať strmých svahov. Pre deti je tu pripravený aj detský animačný programom. Viac ako sto vlekov bez dlhého čakania v radoch vás pohodlne vynesie na vrch kopcov. Bez najmenších problémov si tu aj menej skúsení lyžiari nájdu pokojnejšie a ľahšie zjazdovky.

Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee

Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee

Lyžiarske stredisko Schischaukel Mönichkirchen – Mariensee sa radí k tým menším strediskám s tradičnou atmosférou malej horskej dediny. Mönichkirchen je totiž tradičná dolnorakúska horská dedinka pri hranici so Štajerskom. Rovnako sa špecializuje na rodiny s deťmi. Ponúka 13,5 km zjazdoviek ľahkej až stredne ťažkej náročnosti. Prepravu zabezpečujú tri 4-sedačky, z toho dve expresné. Vrchol strediska sa nachádza v nadmorskej výške 1450 metrov.

Serfaus_Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Vysoko nad Inntal medzi Landeck a Reschenpass nájdete lyžiarske stredisko, ktoré vzniklo zlúčením dvoch lyžiarskych stredísk Serfaus a Fiss-Ladis. Je označované za jedno z najlepších pre rodiny s deťmi, o čom svedčí aj niekoľko medzinárodných ocenení. Je však potrebné vycestovať tu na viac dní a zabezpečiť si ubytovanie. Tento lyžiarsky areál sa nachádza v nadmorskej výške od 1200 m do 2820 m nad morom. 70 vlekov a 212 km perfektne upravených zjazdoviek vám zaručia skvelú lyžovačku. Kapacity vlekov umožňujú prepravu 90 000 lyžiarov za hodinu. Samozrejmosťou je tiež funpark pre snowboardistov a freeride zjazdovka.

Saalbach – Hinterglemm – Leogang

Saalbach – Hinterglemm – Leogang

Medzi najmodernejšie strediská v Rakúsku zaraďujeme Saalbach – Hinterglemm – Leogang. Stredisko leží južne od Salzburgu a iba 15 km od Zell am See. Nájdete tu nekonečný lyžiarsky raj s modernými vlekmi plný nedotknutých svahov s hlbokým snehom a 200 km perfektne upravovaných zjazdových tratí pre začiatočníkov aj najskúsenejších lyžiarov. Stredisko tvoria dve údolia a desať vzájomne prepojených vrcholov umožňujúcich tak jazdu dokola bez opakovania čo len jedinej jazdy na tej istej lanovke. Skvele vybavené snow parky, mnoho indoorových aktivít a lyžiarsky areál je známy aj pre svoje après-ski. Miestna špecialita pravý Schnapps z jarabiny, čučoriedok, malín či hrušiek podávaný na viac ako 40 horských chatách v bezprostrednej blízkosti zjazdoviek zohreje každého uzimeného lyžiara či snowboardistu.

Zell am See

Zell am See

Schmitten v Zell am See ponúka jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na viac ako 30 trojtisícoviek v celých Alpách. Na zhruba 77 km zjazdoviek sa nachádzajú trate rôznych úrovní obtiažnosti. Začiatočníci sa môžu zdokonaľovať na 25 km modrých zjazdoviek, pre tých, čo si už trochu veria, je tu 27 km tratí červených. Na legendárnu čiernu Trassabfahrt potrebujete nielen lyžiarsku zručnosť, ale aj štipku odvahy. Svah je naozaj veľmi strmý. Jedinečnosť tohto strediska podčiarkujú štýlové gondoly Schmittenhöhebahn, ktoré krásne zapadajú do tunajšieho prostredia. Vyznávači freeski a snowboarderi si môžu otestovať svoje zručnosti vo Funparku Schmitten, ktorý je vybavený railami, Fun-Boxami, kickermi aj Spinami.

Kaprun

Kaprun

Lyžiarske stredisko Kaprun sa nachádza na úpätí Kitzsteinhorn v nadmorskej výške 2900 m v blízkosti Salzburgu. Lyžovačka na Kaprune je nefalšovanou lyžovačkou priamo na ľadovci. Hoci leží takpovediac v susedstve Zell am See, nie je s týmto strediskom spojené žiadnou lyžiarskou traťou, iba Skibusom. Stredisko je jedným z najslávnejších v Európe a je skutočným turistickým magnetom. Lyžiari i snowboardisti tu nájdu ideálne podmienky aj v lete. Je tu neustále prírodný sneh. Na výber máte z mnohých kategórií zjazdoviek a jedna z nich vedie aj freerideovou zónou, ktorá je určená pre skúsených lyžiarov. Okrem klasických zjazdoviek máte k dispozícii aj bežkárske trate a samozrejmosťou je bohatý aprés-ski program. V meste Kaprun je množstvo kultúrnych zaujímavostí. Kaprun je mesto s dlhou históriou a tradíciami. Zvlášť zaujímavý je starobylý hrad Kaprun. V roku 1975 bola táto stavba úplne prepracovaná. Hrad bol postavený v 12. storočí a konalo sa tu už mnoho kultúrnych podujatí.

Ischgl - dvojposchodová gondola

Ischgl – dvojposchodová gondola

Moderné a rušné stredisko Ischgl ponúka 238 km prepojených zjazdoviek. Na lyžiach sa cez kopec môžete ľahko dostať do švajčiarskeho Samnaun. Nespornou výhodou sú vysoko položené zjazdové trate rozprestreté na 506 ha plochy. 41 vysoko moderných a rýchlych prepravných zariadení zabezpečuje transport úctyhodných 84.800 osôb za hodinu. Takže čakanie v rade na svahoch nad Ischglom je neznámym pojmom. V Ischgl panuje pulzujúca atmosféra živého centra, celosvetovo preslávenej apres ski party a každoročné koncerty hviezd svetovej pop music tvoriace z Ischglu centrum zábavy v Alpách. Nespočetné množstvo doplnkových aktivít športovej i odpočinkovej povahy je zamerané na veľmi aktívnych návštevníkov. Väčšina lanoviek z dolnej stanice v Ischgl končí na centrálnej plošine Idalp, kde nájdete všetko, na čo si v luxusnom lyžiarskom stredisku môžete spomenúť. Vedľa obyčajnejších bufetov a reštaurácií nájdete aj luxusnú francúzsku reštauráciu so slnečnou terasou a čarovným výhľadom.
Najväčší prepojený skiareál v Rakúsku je SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, kde je 279 km zjazdoviek. Najvyššie položené stredisko v Rakúsku je v Tirolsku, ide o ľadovcové Pitztaler Gletscher, kde zjazdovky kulminujú v nadmorskej výške 3440 metrov. Oplatí sa tiež navštíviť štyri ďalšie ľadovce v Tirolsku: Hintertux, Stubai, Sölden a Kaunertal.

Après-ski bar

Après-ski bar

Rakúsko je špecifické širokou ponukou ubytovania akéhokoľvek štandardu od luxusných horských hotelov po jednoduchšie apartmánové ubytovanie s kompletným sociálnym vybavením.
Jednou z možností je využiť pri hľadaní ubytovania overený rezervačný systém. V Rakúsku je do takýchto rezervačných systémov zapojených mnoho ubytovateľov.
Je známe, že pohyb na čerstvom horskom vzduchu povzbudzuje chuť do jedla. Množstvo chát a horských reštaurácií je pre ideálne zastavenie a pauzu ako stvorené. Či už si dáte rýchlu rannú kávičku, alebo si posedíte pri poludňajšej prestávke na jednej zo slnečných terás, prípadne prepadnete kúzlu kultivovaných après-ski horských reštaurácií, srdeční domáci sa vám budú vždy snažiť vyhovieť.

Galéria

Akciové letenky

1 komentár k článku Lyžovanie v Rakúsku

  • Lyžovačku v Rakúsku určite odporúčam, či už v blízkosti hraníc na Stuhlecku a Semmeringu alebo na ľadovci ako či .