Magický festival ľadu a snehu v čínskom Harbine

Harbin_7Harbin ponúka zimné zážitky ako nikde inde na svete. Množstvo ľadu a snehu, medzinárodnú súťaž v ľadovom sochárstve, kde vznikajú mimoriadne detailné, nápadité a úplne šialené ľadové sochy, obrovské a zábavné ikonické budovy či svetovo preslávené postavy zvierat a interpretácie dávnych legiend. Veľtrh ľadového umenia, zimné plávanie, ľadové hotely, sánkovanie, tradičné korčuľovanie, lyžovanie alebo romantická jazda na saniach v prírode alebo safari v štýle pozorovania života sibírskych tigrov, to sú len niektoré z veľkého množstva prekvapení, ktoré  čakajú na svojich návštevníkov.

Harbin

Mesto sa nachádza na severo-východe Číny a statočne znáša nápor studenej Sibírskej zimy a vetra. Je teda ideálnym miestom pre vznik ľadovej ríše divov. Tohtoročný 30. medzinárodný festival ľadu a snehu je už v plnom prúde. Začal sa 28. decembra, ale oficiálny dátum formálneho začiatku festivalu a slávnostné otvorenie sa zvyčajne koná 5. januára za búrlivého sprievodu tisícok farebných svetlíc v dúhovom ohňostroji. Festival bude otvorený pre verejnosť do konca februára, samozrejme aj v závislosti od priaznivého zimného počasia. Otváracie hodiny pre verejnosť sú od 9:30 do 21. hodiny večer.

Súčasťou festivalu je aj mnoho zaujímavých sprievodných aktivít a udalostí, ako sú karneval, sánkovanie, ľadový hokej, futbal, rýchlostné korčuľovanie, lyžovanie a alpské lyžiarske preteky, rybárčenie, kúpanie sa v zamrznutej rieke, výstavy malieb a kaligrafií, výstava fotografií, ľudové piesne a tanečné predstavenia, svadobné obrady na ľade a rôzne iné druhy národných a medzinárodných športových podujatí.

Harbin_12

Je to najväčší festival svojho druhu na svete a v tomto roku sa na vzniku nádherných ľadových skulptúr, sôch, zámkov a budov podieľalo viac ako 7000 umelcov a pracovníkov. Festival pozostáva zo štyroch častí. Ľadové sochy na Slnečnom ostrove, ľadové aktivity na rieke Songhua, ľadová šou v parku Zhaolin a Svet ľadu a snehu v západnej časti Slnečného ostrova.

Festival má pomerne dlhú históriu. Koná sa od roku 1963. Počas kultúrnej revolúcie prebiehajúcej v Číne bol na niekoľko rokov prerušený a nanovo zahájený od roku 1985. Spolu s japonským snežným festivalom v Sapporo, kanadským zimným karnevalom v Quebecu a Nórskym lyžiarskym festivalom patrí Medzinárodný sochársky festival ľadu a snehu v Harbine k top štyrom zimným festivalom na svete.

Harbin_6

Festival sa z roka na rok neustále rozrastá. Tohtoročný sa rozkladá na ploche 500 tisíc m2 a spotreba použitého ľadu a snehu prekročila 200.000 m3. Svietidlá používané v minulosti boli oproti tým dnešným veľmi jednoduché. Pôvodne sa používali na osvetlenie rieky Songhua pri nočnom rybolove a až neskôr sa začali používať ako dekorácie pred bránami festivalu. V súčasnosti sa používajú farebné led lampy a ich dômyselné rozmiestnenie je považované za formu umenia. Hra farieb na ľade stelesňuje veľmi jedinečné kultúrne rysy Číny a fascinujúce umelecké precítenie. V noci zas farebné svetlá vytvárajú magický a priam rozprávkový efekt.

Dych vyrážajúce ľadové umenie je neuveriteľným lákadlom ako pre domácich, tak aj pre zahraničných návštevníkov. Už po celé roky je Medzinárodný sochársky festival ľadu a snehu v Harbine svetovo najvýznamnejším zimným turistickým strediskom a rajom fotografov. Tisíce a tisíce turistov sa každý rok hrnú do ľadového mesta v ústrety zimným zážitkom z dovolenky alebo medových týždňov.

GalériaZväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.