Maurícius – ostrov mnohých kultúr

Mauritius_Port-Louis_01

Mark Twain raz napísal, že “nebo je rovnaké ako Maurícius”, ale tu je toho oveľa viac, než len samotný ostrov s nádhernými plážami a palmami. Preskúmajte s nami kultúrne bohatstvo ostrova vytvorené stáročnou imigráciou a pestrú a chutnú kuchyňu. Od skorého rána stará centrálna tržnica v Port Louis začína hýriť farbami a zvukmi, cítiť vôňu spálenej chilli a prezretého manga zmiešané s kari a iným korením od výmyslu sveta. Nájdete tu mnoho druhov korenia, ovocia alebo zeleniny, poukladaných na Mauritius_trhMauritius_trh_2

vysokých hromadách, spolu s množstvom iných užitočných a dobrých vecí, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Pri každom svitaní sa tento slávny roh hojnosti plní z miestnych záhrad a plantáží roztrúsených na kopcoch ostrova alebo z neďalekého prístavu. Miestni rybári tu vykladajú tuniakov, obrie krevety a rôzne sfarbené tropické druhy rýb vylovených medzi koralovými útesmi. Od roku 1844 na tomto hlučnom, štipľavom a preplnenom trhu, na ulici v Farquhar v centre hlavného mesta Port Louis, nakupujú všetci miestny obyvatelia. Počuť veselú zmes francúzštiny, kreolčiny, čínštiny a hindčiny, ktorá napovedá o zákazníkoch a obchodníkoch, rozpráva príbehy o ostrove oveľa bohatšie a pikantnejšie než aké je možné nájsť v učebniciach dejepisu. Ako príbehy o pirátoch a moreplavcoch a indických obchodníkoch s korením a napoleonských vojnách, o arabských námorníkoch a holandských či portugalských galeónach, anglickom loďstve, francúzskych majiteľoch plantáží, o otrokoch z Mozambiku a Madagaskaru a migrantoch z Indie a Číny. A táto veľkolepá sága sa odohráva v kvitnúcom raji Indického oceánu, ktorý bol až do jeho náhodného objavenia na začiatku 16. storočia jedným z posledných rajov na zemi.

Port Louis

“Tu je miesto, kde sa to všetko stretáva,” hovorí Curtis Saminadas , 42 ročný kreolský kuchár, ktorý často príde na trh v Port Louis nakupovať potraviny, ako pre svoju rodinu tak aj do reštaurácie, kde je kuchárom v hotelovom rezorte Angsana Balaclava, 20 minút jazdy po pobreží. “Príbehy o ostrove sú zmesou rôznych kultúr, rás, náboženstiev a korenín, a potom vznikne niečo zvláštne, niečo, čo je jedinečné, naše vlastné.”

Nikde nenájdete tak pestré štýly varenia s dokonalým prepojením kreolskej, indickej, francúzskej a čínskej tradície. Ostrov známy nádhernými, bielymi plážami, tyrkysovým morom a palmami ako miesto medových týždňov mnohých novomanželov a jedinečnej, bohatej  kuchyne, plnej korenín, ovocia a čerstvej zeleniny. Rastúci počet domácich si uvedomuje, že je veľa krásnych miest na svete, kde sú biele pláže a azúrové more, ale pestrá minulosť ich malého ostrova im zanechala dedičstvo, ktoré nenájdete nikde inde. Dokonca aj po troch storočiach sa Maurícius svojou chuťou, korením a štýlom neustále vyvíja.

nakladane chobotnicky_01Shelina Parmalloo, 29 ročná rodáčka z Maurícia bola len druhou ženou v histórii britskej súťaže o varení , ktorá vyhrala titul najlepšej kuchárky. Ohromila porotu tradičnými chuťami ostrova, s ktorými sa nikdy doteraz nestretli.  „Vrátila som sa k svojim koreňom. Jedna z chutí, ktoré mi pripomenuli domov, boli nakladané chobotničky, ktoré pouliční predavači predávajú na plážach. Tak som pripravila svoj vlastný recept s dôrazom na mango a jablčný ocot. Toto jedlo pre mňa znamenalo v súťaži zlom.”

mauritius_08Keď americký spisovateľ Mark Twain navštívil Maurícius na svojej ceste okolo sveta v roku 1896 napísal, že  videl miesto a hovoril s obyvateľmi na ostrove, ktorý stvoril boh ešte predtým ako samotné nebo a nebo stvoril až potom ako kópiu ostrova Maurícius. mauritius_07Ostrov bol nedotknutým rajom, keď sa naň vylodil portugalský moreplavec Diogo Fernandes Pereira, vo februári 1507 aj so svojou posádkou, pri hľadaní novej námornej cesty do Východnej Indie. Do tej doby bol ostrov sopečného pôvodu v Indickom oceáne asi 10 miliónov rokov úplne izolovaný. Cez tisícročia sa tu vyvinuli vlastné živé ekosystémy. Jeho sopečné vrcholky sú zahalené do hlbokých tropických pralesov mauritius_06s prekvitajúcim výskytom exotického vtáctva, kvetov a plazov. Mnohé z týchto druhov nenájdete nikde inde na planéte. S výnimkou niekoľkých málo pravdepodobných návštev arabských námorníkov nemal ostrov prakticky žiadny kontakt  s  ľuďmi. Nikto tam nežil. Jeho biele piesočné pláže boli prázdnymi stránkami, ktoré čakali na svojho spisovateľa. Hoci sa v priebehu desaťročí niekedy na ostrove zastavili galeóny portugalských obchodných lodí s korením, aby si doplnili zásoby vody, ovocia, rýb alebo mäsa z obrých nelietavých vtákov „Dodo“, nikto sa na ostrove neusadil.
dodoAž v roku 1598, teda takmer o storočie neskôr, dostáva ostrov pomenovanie, aké poznáme aj dnes. Rozvojom obchodu s cukrovou trstinou a otrokmi sa stáva dôležitý pre obchodné lode a bohatý Holandský akcionári Východoindickej spoločnosti si na ostrove usporadúvali nekontrolovaný hon na bezbranných nelietavých vtákov „Dodo“ až k ich zániku niekedy okolo roku 1680. Od roku 1715 bol Maurícius vo francúzskych rukách. Vďaka úsiliu aristokratického námorného kapitána Bertranda Labourdonnaisa, ktorý sa stal neskôr guvernérom ostrova, premenoval ostrov na Ile de France. Pod jeho vedením  rozkvitol do jedného z najprosperujúcejších miest v Indickom oceáne. Z ostrova zmizli praveké pralesy a nahradili ich ohromné polia cukrovej trstiny a veľké plantážne domy akoby vystrihnuté z filmu „Odviate vetrom“.

mauricius_cukrova_trstina_1

“Hovorí sa, že prvá šťavy z cukrovej trstiny, prúdi v žilách Mauréťanov,” hovorí Edwige Gufflet, riaditeľ múzea L’Aventure du Sucre. Múzeum je venované histórii výroby a spracovania cukrovej trstiny v zrekonštruovanom mlyneMúzeum_cukru z 19. storočia v okrese Pampelmousses na severe, v blízkosti dediny, kde mal guvernér La Bourdonnais svoju vilu. “Cukor je miazgou ostrova.”
Východ slnka zastihol na neďalekom severnom poli oddychujúcich zberačov. “Sme tu od 02:30,” hovoria, sediac v tieni vysokej trstiny. “Musíme začať skoro, aby sme sa vyhli teplu.” Vzhľadom na skalnatý terén sa musí značná časť trstiny zbierať ručne, mačetami. Veľké zberné stroje, aké sa používajú inde sú tu nepoužiteľné.

mauricius_cukrova_trstina_2mauricius_cukrova_trstina

Dokonca aj dnes sa na viac ako 80 % ornej pôdy pestuje cukrová trstina. Červená, vulkanická pôda je ideálna pre jej pestovanie. Ak sa mala spracovať taká bohatá úroda, bolo nevyhnutné dovážať otrokov z francúzskych kolónií v západnej Afrike, Mozambiku a Madagaskaru. Neskôr, keď sa ostrov dostal pod Anglickú vládu v roku 1810 a zrušilo sa otroctvo v roku 1835, prichádzali desaťtisíce pracovných síl z Indie a Číny a každý prinášal svoju vlastnú kultúru a tradície. Väčšina z nich tu už zostala žiť natrvalo. A tak bol ostrov na prelome 20. storočia, ktorý pred 200 rokmi nemal ešte ľudskú populáciu, transformovaný do jedného z veľkých kultúrnych stredísk v Indickom oceáne  a zároveň jeden z najúspešnejších.

expression of faithMaurícius je tolerantný, pestrý a kozmopolitný. Jeho kalendár je plný pestrých obradov a multikultúrnych festivalov. Niektoré z nich, ako je Diwali, hinduistický festival svetla, sú veľké a formálne, iné sú malé a spontánne, pripomínajúce plážové pikniky. V jeden horúci nedeľný večer sa v chráme Draupadi Amman vo Vallée des pretras na severe ostrova odohráva búrlivý obrad Firewalking. „Toto nenájdete na žiadnom inom festivale” vysvetľuje jeden z veriacich.  “Je to vyjadrenie našej viery.” Muži, ženy i deti chodia cez žeravé uhlíky predtým, ako sa po západe slnka usadia k hostine.

Je západ slnka a na pláži neďaleko Le Morne Brabant sa koná hlučná oslava robotníkov spojená s grilovaním. “On je môj priateľ,” povedal  jeden z mužov, kreol a položil ruku okolo ramien svojho indického kolegu. “Ja som kresťan, on je hind a vedľa náš priateľ je moslim, ale tu na Mauríciuse sme všetci priatelia a všetci si spolu pokojne nažívame.” Robotníci, ktorí Mauritius_Sega

vybudovali nové letovisko na ostrove, sa dohodli, že spoločne oslávia úspešné ukončenie projektu tancom Sega. Intenzívna, emocionálna a improvizovaná forma hudby a pohybu, ktorá sa vyvinula ešte v časoch otroctva v 18. storočí, rovnako ako podnosy jedla, ktoré priniesli, sú prelínaním afrických a európskych prvkov, spojené v niečo vlastné všetkým. S bubnami, spevom a vzduchom presýteným vôňou dymu oslavujú svoj život. A po skončení tanca a hodovania sa každý pripojí k spoločnému upratovaniu, chcú pre seba navzájom len to najlepšie a potom sa vrátia späť domov k svojim rodinám.

Galéria


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.