Medokýš Kalameny, termálne kúpanie grátis

medokys-kalameny3

Minerálny prameň Medokýš Kalameny patrí medzi 90 známych prameňov v Liptovskej kotline. Nachádza sa pri obci Kalameny na okraji lesa. Liptovská dedinka Kalameny sa nachádza na úpätí Chočských vrchov v nadmorskej výške 568 metrov.  Nad obcou stojí zrúcanina Liptovského hradu.  Oficiálne nazývaný Medokýš Kalameny je vlastne malé termálne jazierko v prírode nachádzajúce sa len niekoľko stoviek metrov za dedinou. Nie je oplotené a teda vstup je voľný. Vytvoril ho minerálny prameň. ktorý vyviera na zemskom povrchu. Slovo medokýš je taktiež ľudové pomenovanie minerálnej vody kyslastej chuti.

Medokýš Kalameny vzniká z dažďovej vody, ktorá steká z Chočských vrchov do podzemia, rozpúšťa vápence a dolomity, obohacuje sa o chemické zložky a zároveň sa zohrieva. Chemické zloženie vody je veľmi podobné zloženiu vody v Lúčkach a teplota vody na dne vrtu je 38 °C. Minerálna voda je nasýtená hlavne vápnikom, horčíkom a sírou. Termálna voda v tomto prírodnom kúpalisku pôsobí blahodárne na ľudský organizmus, hlavne na pohybový aparát a taktiež sa využíva pri liečbe ženských a urologických problémov. Prameň je veľmi populárny aj u našich českých a poľských susedov, takže s vysokou pravdepodobnosťou ich tam stretnete. Termálne kúpanie zadarmo v prírode môžete využiť počas celého roka, keďže voda pri zdroji prameňa je pomerne horúca a prameň nazamŕza ani počas tuhej zimy.

Medokýš Kalameny

Medokýš Kalameny

Do dedinky Kalameny je to z Bešeňovej okolo 6 km smerom do Lúčok. Tesne pred Lúčkami odbočíte doprava smerom na Kalameny.  Autom sa dá dostať až k medokýšu Kalameny, ale za dedinou je cesta dosť hrboľatá. Alebo auto odparkujete v Kalamenách a po pár minútach ľahkej prechádzky sa dostanete k tomuto prírodnému kúpalisku. Lokalita je prístupná po žlto označenom turistickom chodníku. Pokiaľ sa chcete kúpať sami, treba si privstať a dostať sa tam okolo šiestej hodiny ráno.

V blízkom okolí nájdete Liptovský hrad, Lúčanský vodopád, Lúčanské travertíny, kaštieľ v Madočanoch, kaštieľ v Bešeňovej, stredoveký kostolík v Liptovskom Michale či archeoskanzen Havránok. Takže ak  nemáte chuť zaplatiť 19 eur za celodenný vstup do Bešeňovej, tak sa poponáhľajte a navštívte toto zaujímavé miesto ako stvorené pre relax, pokiaľ ho niekto nesprivatizuje.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.