Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Keď vraj prvý biely vládca malajzijského štátu Sarawak, Angličan James Brooke, ukázal rukou na osadu pri rieke a spýtal sa na jej meno, mysleli si domorodci, že ukazuje na mačku a povedali mu teda kuching, mačka. Osada sa odvtedy rozrástla a stalo sa z nej hlavné mesto Sarawaku, zvláštne meno jej už ale zostalo.
Kuching, oficiálne Mesto Kuching v minulosti nazývané Sarawak nájdete v severovýchodnej časti Bornea. Je to hlavné a zároveň najľudnatejšie mesto v štáte Sarawak. Je to najväčšie mesto Bornea a štvrté najväčšie mesto Malajzie v súčasnosti s populáciou vyše 600 tisíc obyvateľov.
Kuching je strategickým štartovacím bodom pre výlety do obrieho dažďového pralesa a horských úbočí a svahov. Toto finančné a obchodné centrum si stále uchovalo svoj koloniálny vzhľad aj vďaka tomu, že ho nezasiahlo zničujúce bombardovanie počas druhej svetovej vojny.
Ako sa James Brooke na začiatku štyridsiatych rokov 19. storočia do vnútrozemia dnešného Sarawaku dostal ? Samozrejme po rieke, ktorá sa dnes volá tiež Sarawak. Brookova cesta z Európy na Kalimantan pripomína námet historicko-dobrodružného filmu. Keď sa tento člen Britskej Východoindickej spoločnosti po zranení v Barme vrátil domov, čakalo ho tam zdedených tridsať tisíc libier. Nechal si postaviť až po špičku sťažňa vyzbrojenú loď a vydal sa hľadať exotické dobrodružstvo. Osud mu prial a v správnom čase sa ocitol na správnom mieste. Brunejského sultána obliehali bojovní Dajakovia, nebezpeční a neľútostní lovci lebiek. Brooke rebéliu potlačil a v roku 1842 ho sultán za odmenu menoval prvým rádžom Sarawaku, ktorý Brooke a jeho dvaja nasledovníci úspešne rozšírili až do dnešnej veľkosti.
Kuching je bezpečné a relatívne čisté mesto. Je natoľko zaujímavé, že vás pri návšteve upúta aj na niekoľko dní. Ľudia z Kuchingu sú pyšní na svoje najčistejšie mesto v Malajzii. Mesto je známe stretom rôznych kultúr, takže tu môžete kúsok od seba vidieť moslimskú mešitu, Čínska svätyňu a kresťanské kostoly. Všetci ľudia sú veľmi príjemní a milí.Centrum pred riekou je plné rôznych väčších i menších obchodíkov, nechýba tu hotel Hilton. Na druhom brehu rieky, kde sa nachádzajú pôvodní obydlia, môžete vidieť aj trochu inú tvár mesta. Aj tu sú ľudia milí a usmievaví, najmä keď použijete niektorú zo základných malajziských fráz, ktoré je potrebné sa naučiť.
Brooke je dnes spolu s mačkami symbolom Kuchingu, v ktorého centre vynikajú starostlivo zreštaurované stavby z britskej koloniálnej doby. Sú rozložené po oboch stranách rieky. Na moslimskej strane stojí bývalé Brookovo sídlo, na čínskej strane zas súdny dvor a malá štvorcová budova, predtým slúžiaca ako väzenica. Aj keď je mesto vzdialené tridsaťpäť kilometrov od morského pobrežia, až sem sa pred umelou reguláciou rieky rozlievali pri prílive jej vody a spolu s bahnom tak bránili väzňom v úteku z tejto inak nechránenej budovy.
Neďaleko väzenia stojí rybia a aj bežná tržnica. Na trhoviskách nechýbala rôzne ovocie, veľa druhov rýb, mäsa a iných neznámych pochúťok. Hneď vedľa nich pozýva na malé občerstvenia bufet na prvom poschodí s nápisom “Buďte ako Jeho Výsosť Rádža Brooke a ako on si vychutnajte svoju šálku čaju s výhľadom na rieku a palác. Od príjemných je naozaj zaujímavý výhľad na biely palác Astana, ktorý bol dokončený v roku 1870.
Z paláca bol len kúsok na mólo, z ktorého biely Rádža vyplával každý deň na opačnú stranu rieky do súdneho dvora. Musel sa medzi miestnymi naozaj zvláštne vynímať starostlivo oblečený beloch s čerstvou kvetinou v gombíkovej dierke saka. Jeho súdna budova postavená roku 1874 plnila svoj účel celých deväťdesiat deväť rokov, teraz v nich okrem iného sídli aj centrum turistických informácií. Dnes pri rovnakom móle, ale v betónovom prevedení pristávajú malé loďky. Už síce nemajú tradičné plachty ako na starých fotografiách, ale spôsob veslovania a kormidlovania dvoma skríženými veslami na prove sa od čias Brooka určite nezmenil. Malé loďky križujú rieku od rána do večera, pretože obe nové moderné mosty sú postavené až za východným a západným okrajom mesta.
Centrum si aj cez moderné vežové stavby hotelov zachováva svoj exotický ráz. Aj tak globalizačný jav, ako je KFC, tu stojí za návštevu. Takmer všetci obsluhujúci sú hluchonemí a na pruhu ozdobných dlaždíc lemujúcich všetky steny je nakreslená ich znaková abeceda. Nech pôjdete kamkoľvek, rieke sa nevyhnete. Delí mesto na dve značne odlišné časti, z ktorých každá má svoju radnicu. V čínskej časti sú sústredené nielen starostlivo udržiavané farebné čínske chrámy, ale aj hotely, reštaurácie a obchody. Severná časť je hlavne obytná, s úradmi, vládnymi budovami a veľkými nákupnými komplexmi a prevládajú v nej moslimovia. Ich stará osada na brehu Sarawaku neprehliadnuteľne ilustruje názor malajských moslimov, že čím jasnejší a farebnejší bude dom, tým viac požehnanie zošle Alah tým, ktorí v ňom bývajú. Starostlivo udržiavané nábrežie s lavičkami na čínskej strane rieky je na záver cesty tým správnym miestom pre oddych. Neďaleká nábrežná ulica je venovaná predaju dajáckých suvenírov. Stačí si len zaplniť batožinu a odísť na letisko.
Prvá socha mačky v Kuchingu bola postavená na začiatku 90. rokov a nachádza sa tesne pri vchode do Čínskeho mesta Padungan. Stalo sa zvykom, že mestská rada oblieka sochu podľa toho, aký sa práve slávi festival. Počas Nového Čínskeho roka je to tradične červená vesta, počas moslimského sviatku Hari Raya je mačka odetá do zelenej a v deň volieb býva socha polepená transparentmi a vlajkami.
Čínsky chrám “Hiang Thian Siang Tí” bol vystavený v roku 1863 na počesť božstva severu. Tento majestátny chrám je obľúbeným návštevným miestom ako miestnych tak aj zahraničných turistov. Každý 4. deň 12-mesačného lunárneho kalendára sa tu schádzajú oddaní stúpenci tradičnej slávnosti renovácie Božskej sochy, ktorá bola zhotovená v roku 1968. Oslavu, ktorá trvá až do neskorej noci, sprevádza pestrý sprievod mestom, farebné kostýmy, krásne tanečnice, speváci a hromové bytia bubnov a gongov.
Mešita v Kuchingu dokončená v roku 1968 stojí na idylickom mieste pri rieke a pýši sa krásnymi pozlátenými kupolami. Je jednou z najvýznamnejších mestských pamiatok a hoci bola postavená v relatívne nedávnej dobe, majstrovsky kopíruje tradičnú islamskú architektúru.
Pevnosť Margherita umiestnená na strategickom mieste pri rieke Sarawak bola postavená v roku 1879 a je pomenovaná po manželke druhého rádžu Sarawaku.Teraz je pevnosť prerobená na Múzeum Polície, ale stále sú tu umiestnené dobové kanóny, delové gule, meče, pištole aj ďalšie
Keď James Brooke prvýkrát vystúpil na mieste dnešného nábrežia rieky Sarawak a rozhliadol sa po malej osade, nevidel už vtedy pred sebou veľké a zaujímavé mesto? Alebo snáď uvidel jeden z nezabudnuteľných západov slnka, ktorými je Kuching preslávený a sú hodnotené ako jedny z najkrajších na svete.
Galéria