Etiópia – miesto, ktorému vládnu opice a bojové kmene

Láka Vás Divočina? Kmene, ktoré žijú tak ako pred tisíckami rokov? Príroda, ktorá Vám svojou krásou vezme dych? Potom sa vydajte do Etiópie. Krajiny, ktorá tak trochu neprávom stojí na okraji záujmu turistov. Pritom cesta po stopách ľudstva môže byť poriadne dobrodružná!

 

V Etiópii sa Vám rozhodne nestane, že sa budete sťažovať na hromady turistov. Skôr naopak. Etiópia je síce kolískou ľudstva, ale súčasný turizmus ju tak trochu prehliada. Pritom práve tu boli nájdené vôbec najstaršie ľudské pozostatky – slávny australopitekus Lucy. Dodnes si ju môžete prezrieť v múzeu hlavného mesta – v Addis Abebe.

Zmienky o Etiópii sa objavujú už aj v Biblii. Tam ju ale nájdete pod označením Habeš. Toto meno sa používa dodnes vo vzťahu k etiópskej rasovej skupine. Mimochodom, legendárna kráľovná zo Sáby vraj bola etiópsku panovníčkou.

Na koľko Vás cesta do Etiópie vyjde? Letenka z Prahy do Addis Abeba s prestupom v Dubaji sa dá kúpiť aj za 700 eur. 80 eur ušetríte, ak poletíte z Viedne s prestupom v Káhire. Ďalšie výdavky už sú ale z pohľadu stredoeurópana takmer smiešne. Obed v reštaurácii vyjde na 2 eurá, noc v lepšom hoteli potom na 4.

Mať strážcu a sprievodcu je povinné

Počítajte ale s veľkými výdavkami na sprievodcu a strážcu. Ich prítomnosť s turistickou skupinou je povinná. Tiež sa hodí mať pri sebe dostatok drobných. Bakšiš je tu bežnou záležitosťou. Veľa starostí vám odpadne, ak sa na cestu vydáte organizovane s cestovkou. V tomto prípade si pripravte zhruba 2800 eur.

„Krajina opálených ľudí “, tak by sa voľne dalo preložiť slovo Etiópia. Skôr bolo takto označované cele územie, kde žili obyvatelia tmavšej pleti. Habeš, historické označenie dnešnej Etiópie, teda vychádza z pomenovania tunajšej kmeňovej skupiny Habašat.

Je to krajina dávnych kresťanských pamiatok i nádhernej prírody. Vydať sa tu môžete napríklad do prírodného New Yorku! Práve tak sa prezýva skalnaté mestečko neďaleko mesta Arba Minch.

Návrat do minulosti – cesta k miestnym kmeňom

Zážitkom, ktorý človeka ohromí a pripraví na niekoľko sekúnd o reč, je návšteva miestnych kmeňov. Kmeň Konso je známy svojimi vysokými totemami nad hrobmi svojich mŕtvych, kmeň Dorzo zase v pohorí Gughe stavia Bambusové domy v tvare včelích úľov.

Bezpochyby najznámejším je ale kmeň Mursi v národnom Parku Mago. Zvlášť ženy z tohto kmeňa neprehliadnete! Do spodnej pery a do lalôčikov si totiž vkladajú drevené disky. Samozrejme platí, že čím väčší disk, tím váženejšia žena. Muži príliš nezaostávajú – ich paže zdobia hlboké zárezy. Čo zárez, to jeden mŕtvy nepriateľ.

Proti tomu je pozorovanie krokodílov pri jazere Chamo odpočinkovou záležitosťou. V Etiópii sú stovky jazier a u väčšiny môžete pozorovať desiatky druhov fauny. Za návštevu stoja aj vodopády Modrého Nílu alebo dávne kresťanské kláštory.

Starodávne kresťanské pamiatky

Asi najznámejším miestom celej Etiópie je mesto Lalibela so svojimi skalnými chrámami. Ide o jedny z najznámejších kresťanských pamiatok na planéte. Vznikli už v 12. storočí, teda v čase, keď si Európa mohla nechať o väčšine cirkevných stavieb len zdať.

Etiópia je tretia krajina sveta, ktorá prijala kresťanstvo ako štátne náboženstvo a tak na jej území nájdeme enormné množstvo ranokresťanských pamiatok. V krajine, ktorá nikdy nebola kolonizovaná, je kresťanstvo vlastne jedinou viditeľnou formou vplyvu.

Starobylé kostoly, divoké zvieratá, jedinečné tradičné národy sú ale len jednou tvárou Etiópie. Keď vystúpite z auta, ocitnete sa v krajine, kde polovica ľudí žije pod hranicou chudoby. Sucho, hladomor a zákerné choroby sužujúce Etiópiu sú príčinou priemernej dĺžky života iba  56 rokov. Zlý zdravotnícky systém, nedostatok pitnej vody, rozšírená prostitúcia, zúfalá situácia mnohých detí to sú len niektoré z mnohých tunajších problémov.

Obrovská etnická rozmanitosť, pôvab tunajšej prírody a  význam etiópskej histórie stavia túto africkú krajinu na popredné miesta v zozname “musím navštíviť” všetkých naozajstných cestovateľov.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.