Na vrcholku hory Schafberg

Schafberg_3Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov zaručuje ďaleký rozhľad na úchvatné prírodné scenérie, jazerá a pohoria. Nahor vedie stará železnička, ktorej cesta cez lesy, lúky a strminy začína v mestečku Sankt Wolfgang pri jazere Wolfgangsee a končí na samotnom vrcholku v blízkosti horského hotela. Pre tých, ktorí uprednostnia výstup pešo, vedie popri trati turistický chodník. Či ste vyšli pešo, alebo ste sa vyviezli zubačkou, stojí to za to. Ohromné bralo týčiace sa do úctyhodnej výšky láka výhľadom pre bohov. Za jasného dňa sa tu ponúka 360 stupňový panoramatický výhľad na majestátnu horskú krajinu, vysoko sa týčiace vrcholky hory Traunstein až k hore Watzmann a večne biely ľadovec Dachstein.

Pohľad na množstvo jazier z nadmorskej výšky 1783 metrov sa ľudovo nazýva aj „výhľad siedmych jazier“. Hora ponúka jeden z najkrajších výhľadov v celých Alpách na 7 soľnohradských jazier. Uvidíte jazerá Wolfgangsee, Mondsee, Traunsee, Attersee a iné menšie, dokonale upravené dedinky a pri dobrom počasí aj neďaleký Salzburg.

Horska zubacka

V roku 1892 sa dokončila náročná výstavba horskej zubačky. Jej dokončenie si vyžiadalo mnoho ťažkej práce a úsilia ako zo strany ľudí tak aj zvierat. Len vďaka muliciam ako hlavným prepravným prostriedkom v náročnom teréne bolo možné dopraviť na miesto výstavby množstvo stavebného materiálu. S dĺžkou trate 5,85 km a prevýšením 1190 metrov je najväčšia zo všetkých troch rakúskych horských zubačiek. Zubačka jazdí od apríla do októbra.

Wolfgangsee_1

Výlet začína na železničnej stanici Schafberg pri jazere Wolgangsee  a pomocou silnej lokomotívy stúpa najstrmšou trasou priamo k hotelu. Jazda trvá 45 minút a odvezie naraz až 110 osôb. Najskôr sa prejdete cez mestečko St. Wolfgang a potom cez lúky a lesy k výhybke Dorneralpe vo výške 1040 m. Tu sa musí nostalgická parná lokomotíva doplniť vodou. Výlet pokračuje na zastávku Schafbergalpe vo výške 1363 m. Odtiaľto je možné pokračovať k vrcholu pešo, výstup trvá asi hodinu, alebo sa môžete pohodlne zviesť a za 10 minút budete na horskej stanici vo výške 1732. So sebou si môžete vziať aj svojho štvornohého miláčika, povinne ale musí mať náhubok. Od hornej stanice je to na úplný vrchol, kde stojí hotel, ešte pár desiatok výškových metrov.

Prvý horský hotel v Rakúsku Schafbergspitze leží na samom vrchole hory Schafberg. Hotel postavili už v roku 1862 a navštevovali ho hlavne turisti prichádzajúci od jazera Wolfgangsee. V tom čase sa tu začalo rozvíjať nosičstvo, kedy mladí a silní chlapci sprostredkovali unaveným turistom pohodlnú cestu až na vrchol kopca. Samozrejme za slušnú finančnú odmenu. Hotel dnes ponúka pohodlné ubytovanie, skvelé jedlo a prekrásny výhľad na okolie.

Diera Himmelspforte

Náročný štvorhodinový výstup pešo začína pri spodnej zastávke vláčika. Je plný krásnych výhľadov na celý Salzkammergut aj s jazerami. Cestou nahor popri nádherných výhľadoch môžete uloviť aj niekoľko vzácnych „kešiek“. Posledná časť cesty je najnáročnejšia. Pridŕžaním sa oceľových lán vyleziete na vrchol nenápadnou dierou Himmelspforte. Pre zostup pokračujte cestou po druhej strane vrchu až k jazeru Mönichsee. Táto sa potom napojí na pôvodnú výstupnú trasu.

Hora je pokrytá holými úsekmi plnými kamenia, ktoré striedajú lesy. Z jednej stany je hlboká priepasť, ktorá končí až pod samotným vrcholom. Oblasť je v lete obľúbená ako pre pešiu turistiku, tak i pre milovníkov paraglidingu. Okolité skaly sú rajom pre vysokohorskú turistiku. V oblasti je množstvo značených cyklotrás a turistických trás. V zime sa na Schafbergu aj lyžuje.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.