Nadpozemské Havajské ostrovy

Havajske ostrovyHavajské ostrovy sa vynárajúce z hlbín Tichého oceánu ako séria zelených klenotov majúcich vzácnu schopnosť očarovať navždy dušu človeka. Každý ostrov má svoju vlastnú dušu a charakter a každý je spojený s nekončiacou ústretovosťou miestnych obyvateľov, jemnými zvukmi havajskej ukulele, tropickým podnebím a nikdy nekončiacou sériou bolestne krásnych západov slnka.
Absolvovali sme týždennú plavbu na lodi s cieľom dopriať duši pokoj v štýle Aloha a navštíviť štyri z ôsmich hlavných Havajských ostrovov, ktoré sa nachádzajú v severovýchodnej časti Tichého oceánu. Ostrovy Maui, Big Island, Kauai a Oahu a objavovanie ich jedinečnej flóry a fauny dažďových pralesov, Pacifiku, geológie a kultúry.

Pride of AmericaPride of America je jediná loď plaviaca sa výhradne  medzi ostrovmi. Sedemdňová plavba zahŕňala ubytovanie v štandardne zariadenej kajute, plnú penziu a prepravu z ostrova na ostrov. Na každom z ostrovov sme strávili dva dni. Samotná plavba prebiehala vždy v nočných hodinách a tak sme vždy mali dostatok času na preskúmanie každého z ostrovov.

Každý z prístavov Kahului na Maui, Kona a Hilo na Big Island, Nawiliwili na Kauai a Honolulu na Oahu umožňoval jednoduchý prístup k hlavným pamiatkam a zaujímavostiam v okolí. Žiadny z prístavov nebol zaplavený tisíckami ďalších výletných cestujúcich, ako to je v Karibiku či Stredomorí. Naše plavidlo prepravovalo asi 2000 turistov, z ktorých všetci mali možnosť chodiť na breh a zúčastniť sa organizovaných výletov po okolí. Byť mobilný nezávisle na ostatných je tu však hlavnou výhodou.

Sopecny krater Haleakala_Maui

Sopečný kráter Haleakala – ostrov Maui

Zásadným okamihom pri návšteve Havajských ostrovov bol náš udivený pohľad na sopečný kráter Haleakala na ostrove Maui, jeden z prírodných divov vo svojej ohromujúcej majestátnosti. Objavili sme úžasnú nadpozemskú krajinu. Akoby sme sa ocitli na povrchu Marsu. Pred očami sa nám vynorila  neočakávaná scéna, sedem míľ široká kužeľovitá priepasť, označujúca vrchol spiacej sopky, chaoticky posiatej vychladnutými prúdmi vyvretej lávy.

Iao Valley_Maui

Iao Valley – ostrov Maui

Maui je druhý najväčší z ôsmich hlavných Havajských ostrovov, ktoré sa nachádzajú v severovýchodnej časti Tichého oceánu. Maui je časťou štátu Havaj, ktorý je 50. spolkovým štátom Spojených štátov amerických. Na ostrove Maui sme sa prenajatým autom so sprievodcom vybrali na dlhú cestu k sopečnému vulkánu Haleakala naprieč Waimea kaňonom mimo zaužívaných výletných trás. V oblasti rozsiahleho kaňonu spadne neuveriteľných 300 centimetrov zrážok ročne. Spiaci sopečný kráter sopky Haleakala je monštruózny a ohromujúci. S výškou 3000 metrov patrí medzi najvyhľadávanejšie prírodné atrakcie ostrova. Veľmi populárne je sledovanie východu slnka z jeho vrcholu. Neďaleko hlavného mesta Wailuku sa nachádza národný park Iao Valley, ktorý je považovaný za jedno z najmokrejších miest na svete. Jeho hlavným rysom sú ako ihly vyčnievajúce zelené vrcholky. Na juhozápadnom pobreží ostrova sa rozkladajú prekrásne pláže, ktoré sa prelínajú s členitým sopečným povrchom. Najjužnejším bodom, ktorý môžete na Maui navštíviť, je Makena. Východné pobrežie sa môže pochváliť atraktívnou

Hana Road_Maui

Hana Road – ostrov Maui

cestou z Kahului do Hany, zvanú Hana Road alebo Hana Highway. Ide o úzku cestu, ktorá sa kľukatí pozdĺž pobrežia a je na nej približne 620 zákrut a 59 mostov, z ktorých 46 je len pre jedno auto. Potom sme sa presunuli na neďalekú Tropical Plantation, sviežu záhradu, kde  sa nachádza bohatý výber tropických rastlín. Miestni nás naučili správnu metódu otvárania kokosov. Teraz už viem, že tajomstvo tkvie v rýchlom údere do hornej časti orecha.

Kilauea_Big_Hawai

Vulkán Kilauea – ostrov Big

Najmladší z reťazca Havajských ostrovov ostrov Big nie je len veľký, ako napovedá jeho meno, ale sa aj neustále zväčšuje. Najväčšie mesto je Hilo. Poskytuje turistom celý rad bezkonkurenčných prírodných krás. Nachádza sa tu jedna z najväčších svetových aktívnych sopiek Kilauea, najvyššia morská hora na svete s výškou presahujúcou  10 kilometrov Mauna Kea, najmasívnejšia hora na svete Mauna Loa a najväčší park v štáte Havajský sopečný národný park. Ostrov vytvára vhodnú klimatickú zónu pre rast sviežich dažďových pralesov, výskyt sopečnej púšte, zasnežených vrcholkov hôr a krásnych pláží s čiernym pieskom. Či už hľadáte romantickú dovolenku alebo dávate prednosť neprebádaným kútom, všetko to môžete nájsť na ostrove Big.

Oahu North_Oahu

Pobrežie Oahu North

Navštívte srdce Havajských ostrovov a nájdete rajský ostrov, ktorý ste hľadali. Na Oahu sa nadčasová krása prelína s moderným luxusom dneška. Kúpanie v teplých vodách svetovo preslávenej pláže Waikiki vystrieda dramatický výhľad na pohorie Nuuanu Pali. Pobrežie Oahu North je v zime lákadlom pre surferov z celého sveta, zatiaľ čo letné vlny sú oveľa menšie a jemnejšie, vhodné hlavne pre začiatočníkov. Na ostrove leží aj najväčšie mesto celého souostrovia Honolulu. Pri návšteve Národného pamätníka Pearl Harbor, cintoríne v Tichom oceáne vás zaplaví smútok a rešpekt.  Ostrov je obľúbený pre mnoho terénnych ciest pre vozidlá alebo jazdu na koni.

Waialeale_Kauai_Havaj

Waialeale – ostrov Kauai

Pred návratom do Honolulu sme sa počas slnečného popoludnia plavili pri pobreží Kauai. Naskytol sa nám výhľad na majestátne rokliny Na Pali strmo padajúce zhruba 1,2 km do oceánu. Počas celého roka tu môžete pozorovať až štyri druhy šantiacich delfínov a počas zimných mesiacov hojný počet veľrýb.  Je to štvrtý najväčší z ôsmich hlavných Havajských ostrovov, ktoré sa nachádzajú v severovýchodnej časti Tichého oceánu. Názov Kauai znamená doslova “miesto za krkom” a je odvodené z legendy, že prvý vládca Havaja Hawaiiloa venoval tento ostrov svojmu obľúbenému synovi, ktorého v detstve rád nosil na ramenách. Kauai býva nazývaný aj Záhradným ostrovom, pestuje sa na ňom cukrová trstina, ananásy a kávovník. Ostrov rovnako láka malebnými vodopádmi a kaňonmi. Nájdete tu 80 kilometrov nebeských pláží Poipu Beach a Hanalei Bay, očarujúce a historické malé mestá Hanapepe a Koloa, kde nie je žiadna budova vyššia ako kokosová palma. Klimatologickou raritou je hora Waialeale, vysoká 1560 m, kde v dlhodobom priemere spadne za rok 12 344 mm dažďových zrážok. Pasátové návetrie tejto hory je teda najdaždivejším miestom na svete.

Havajske ostrovy_mapaPo týždni sme boli myšlienkami úplne v inom svete, bez stresu, bez náhlenia, naladení na bezstarostnú atmosféru Aloha, trvalú harmóniu tela a duše. Aloha, to nie ani tak pozdrav, ale skôr pokojný a harmonický spôsob života v súlade s prírodou.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.