Najbohatšie mesto Talianska – Miláno

Milano_ David_OrbanModerné a kozmopolitné mesto preslávené módou a svojimi pamiatkami, jedno z letecky najdostupnejších destinácií. Veď kto by nepoznal prekrásnu gotickú katedrálu na námestí Piazza del Duomo, slávnu opernú budovu La Scala či svetoznámy obraz Posledná večera od Leonarda Da Vinciho uložený v kláštore Santa Maria delle Grazie.

Miláno je plné krásnych a veľkolepých kostolov a iných cirkevných pamiatok. Pri prechádzke mestom narazíte na zvyšky stredovekého opevnenia, nespočetné množstvo veží a zvoníc, nádherných námestí a ukážok všetkých možných architektonických slohov. No Miláno to je aj svetové centrum módy s množstvom obchodov vo všetkých cenových kategóriách. Zážitkom pre Vás bude aj pohľad na kreatívne výklady obchodných domov.

Galleria Vittorio Emanuele, Foto: Bert Kaufmann

Galleria Vittorio Emanuele, Foto: Bert Kaufmann

Najvhodnejšia oblasť na nakupovanie sa nazýva tzv. Quadrilateral formovaný ulicami Via Montenapoleone, Via Sant’Andrea, Via Monzani a Via della Spiga severne od katedrály Duomo priamo v centre mesta. Sídlia tu také značky ako Armani, Dolce & Gabbana, Exté, Ferragamo, Gucci, Missoni, Prada a pod. V nádhernej stavbe z 19. storočia Galleria Vittorio Emanuele  sa nachádza krytá honosná obchodná pasáž s kopulou zo skla a ocele s výškou viac ako 40 metrov. Predstavovala prelomový architektonický počin, kedy sa prvýkrát v dejinách architektúry zastrešila pasáž celej ulice. Galéria plná známych a luxusných značiek mala ukázať bohatstvo a moc Milána.

Duomo di Milano, Foto: Bruno Cordioli

Duomo di Milano, Foto: Bruno Cordioli

Najimpozantnejšou historickou pamiatkou je nepochybne gotická katedrála Duomo di Milano, druhá najväčšia katedrála na svete. Pozostáva z piatich lodí, ktoré podopiera 52 stĺpov. Najslávnejšia socha katedrály, socha Panny Márie z 18. storočia, predstavuje symbol Milána. Najväčším zážitkom je návšteva strechy dómu, z ktorej je vidieť nielen celé Miláno, ale za dobrého počasia aj Alpy na obzore.

Južným smerom od dómu sa nachádza novoklasický kráľovský palác  Palazzo Reale. Súčasťou tohto komplexu je aj chrám San Gottardo in Corte, kde si môžeme prezrieť rôzne sochy, obrazy aj pôvodnú apsidu zo 14.storočia. Jednou z najstarších cirkevných pamiatok v Miláne je Sant’Ambrogio, bazilika zasvätená svätému Ambrózovi patrónovi mesta.

Kláštor Santa Maria delle Grazie, Foto: Davide Oliva

Kláštor Santa Maria delle Grazie, Foto: Davide Oliva

V Milánskom kláštore Santa Maria delle Grazie je uložená svetoznáma freska Posledná večera, ktorú Leonardo da Vinci zhotovil pre svojeho mecenáša Ludovica Sforza medzi rokmi 1495-1498. Vzácne dielo si vyžaduje zvláštne klimatické podmienky, preto v špeciálne klimatizovanej miestnosti môže každý návštevník stráviť iba štvrť hodiny. Vstupenky je nutné si rezervovať v dostatočnom časovom predstihu.

S pomedzi necirkevných pamiatok je snáď najznámejší zámocký komplex Castello Sforzesco. Nechal ho pre svoju rodinu v 15. storočí postaviť Francesco Sforza. Po dlhú dobu sa tu nachádzalo aj mestské väzenie. Severozápadne od komplexu Castello Sforzesco sa môžeme prejsť po veľkom parku, kde sa nachádza výstavný palác Palazzo del’ Arte, novoklasický štadión Arena Civica, mierový oblúk Arco della Pace a taktiež akvárium s exotickými rybami.

La Scala, Foto: John Picken

La Scala, Foto: John Picken

V jednom z najznámejších divadiel na svete vôbec Teatro alla Scala, známejšom skôr ako La Scala, vystupovali najväčšie hviezdy celého sveta ako Mária Callasová, Luciano Pavarotti či Placido Domingo. Má jedno z najväčších javísk na svete dlhé až 24 metrov.

Na hlavnej ulici Via Monte Napoleone nájdete nielen množstvo obchodov, ale aj vynikajúce kaviarne, či reštaurácie. V jednej z najúžasnejších železničných staníc v Európe, Milano Centrale sa budete cítiť skôr ako v obrovskej katedrále ako na stanici.

Jazero Como, Foto: George Dement

Jazero Como, Foto: George Dement

V Miláne je toho k videniu naozaj veľmi veľa a rozhodne vám na to nebude stačiť jediný deň. Mesto je zároveň vzhľadom k svojej strategickej polohe vynikajúcim štartovacím miestom na poznávanie Lombardie. Môžete navštíviť nádherné severotalianske jazerá, hlavne Como s krásnym výhľadom na Alpy alebo Monzu, známe pretekmi formuly 1 či architektonický skvost, kláštor v Pavii alebo náhorné mestečká Brescia a Bergamo.

Úvodné foto: David Orban

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.