Najkrajšie miesta v Poľsku

Poľsko je krajina, ktorá to nemala ľahké. Bola mnohokrát napadnutá a zničená v uplynulých storočiach. Krajina veľmi trpela počas druhej svetovej vojny. Avšak húževnatosť a nesmrteľnosť poľského národa sa pretavila do zaujímavých stavieb od stredovekých čias až po súčasnosť. Poľsko je známe taktiež rôznymi kultúrnymi aktivitami, aby vyhovovalo potrebám moderného turistu. V Poľsku sa nachádza viacero miest, ktoré stojí za to navštíviť.

Krakov

krakovKrakov je jednou z top destinácii, ktoré musíte v Poľsku vidieť. Toto mesto bolo v siedmom storočí len malá dedina, z ktorej sa postupom času stalo druhé najdôležitejšie mesto v krajine. Krakov je známy ako kultúrne, umelecké, vedecké a ekonomické centrum. Nachádza sa na rieke Visla. Jeho Staré mesto dýcha históriou a je považované za najkrajšie Staré mesto v krajine. Uvidíte v ňom komplex renesančných a stredovekých budov, kráľovský hrad Wawel, množstvo chrámov a kostolíkov, múzeí. Zúčastniť sa môžete rôznych kultúrnych akcií, koncertov, divadelných predstavení či krakovskej opery.

Soľná baňa Wieliczka

solna-bana-wieliczkaSoľná baňa Wieliczka sa nachádza na juhu Poľska neďaleko mesta Wieliczka. Ťažba v bani prebiehala až do roku 2007. Dnes láka turistov viacerými sochami, galériou a kaplnkou, ktorú vysekali baníci. Ročne baňu navštívi viac ako milión turistov. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Na tejto trase sa nachádzajú sochy od baníkov a súčasných umelcov. Uvidíte tu soľné lustre  viacerých odtieňov, podzemné jazero a expozíciu dejín soľného baníctva. Baňa sa používa aj ako rehabilitačné a wellness stredisko. Po prejdení bane sa dostanete do banskej reštaurácie, kde sa môžete po dlhej prehliadke najesť.

Varšava

varsavaHlavné mesto Poľska môžeme kľudne prirovnať k vtákovi Fénixovi, ktorý vstal z popola. Bolo založené v dvanástom storočí. Počas druhej svetovej vojny bola Varšava do veľkej miery zničená, ale postupne vyrástla na historické a kultúrne centrum. Mesto niektorí nazývajú Parížom severu a je taktiež domovom slávneho skladateľa Frederika Chopina. Ďalším slávnym občanom mesta bol astronóm Kopernik. Ak budete vo Varšave, určite navštívte Kopernikovo vedecké centrum.

Gdansk

gdanskGdansk je najväčšie mesto v severnom Poľsku a jeho hlavným morským prístavom, keďže leží na pobreží Baltského mora. Bolo založené v  desiatom storočí, má rôznorodú politickú históriu. Najskôr patrilo Prusku, neskôr Nemecku. Natrvalo sa stalo súčasťou Poľska po druhej svetovej vojne a stalo sa lodným a priemyselným prístavom. Mesto bolo po vojne prestavané a taktiež obnovené jeho historické centrum. Je preslávené Kráľovskou cestou, ktorá je na oboch koncoch zakončená mestskými bránami. Chrám Panny Márie je najväčším tehlovým kostolom na svete. Za pozretie stojí Neptúnová fontána a množstvo historických budov.

Vroclav

vroclavVroclav sa nachádza na rieke Odra a je najväčším mestom v západnom Poľsku. V priebehu storočí bolo riadené z Pruska, Poľska, Nemecka a Čiech. Súčasťou Poľska je od roku 1945. Bývalé hlavné mesto Sliezska nie je až také známe pre turistov.  Môže určite konkurovať iným miestam v Poľsku, pokiaľ ide o ohromujúcu architektúru. Medzi hlavné turistické lákadlá patrí námestie a impozantná Stará radnica, kostol sv. Alžbety, známy svojou vyhliadkovou plošinou, z ktorej uvidíte celé mesto ako na dlani. Vroclav sa môže pocháliť najväčšou zoologickou záhradou v Poľsku. Plavba po rieke Odre je najpohodlnejší spôsob ako si vychutnať toto historické mesto.

Poznaň

poznanPoznaň je mestom študentov, keďže sa tu nachádza 9 štátnych vysokých škôl a niekoľko súkromných, v ktorých študuje niekoľko desiatok tisíc študentov. V meste sa koná mnoho medzinárodných podujatí  vrátane medzinárodného divadelného festivalu Malta, ktorý sa koná každé leto. Navštíviť môžete Veľké divadlo (Opera), Národné múzeum a ďalšie historické budovy. Športovci sa môžu tešiť na návštevu umelého jazera Malta. K dispozícii je klzisko, bazény, umelý lyžiarsky svah, požičovňa byciklov, zoologcká záhrada.

Tatranský národný park v Poľsku

Wielka-Siklawa

vodopád Wielka Siklawa

Ak si túžite vychutnať malebnú prírodu tejto krajiny, musíte navštíviť poľský Tatranský národný park. Nachádza sa na juhu Poľska pri hraniciach so Slovenskom. Bol založený v roku 1954 a má rozlohu 211 km2. Park tvoria prevažne lesy, lúky a časť Tatier. V parku sa nachádza niekoľko jaskýň, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Tento park ponúka viac ako 30 horských jazier a vodopád Wielka Siklawa, ktorého výška je 70 metrov. Je to najnavštevovanejší národný park v Poľsku známy turistickými trasami v celkovej dĺžke 270 km. V roku 1993 bol poľský a slovenský Tatranský národný park zaradený do zoznamu UNESCO.

Toruň

torunToruň, ktorý sa nachádza na rieke Visla, je známy ako rodisko Mikuláša Kopernika. Mesto je taktiež známe pečením perníka, svojou starou tržnicou a gotickou radnicou. National Geographic zaradil Toruň do zoznamu 30 najkrajších miest vo svete. Keďže Toruň unikol bombardovaniu počas druhej svetovej vojny, môže sa pochváliť mnohými budovami, ktoré boli postavené v stredoveku. Stavba staromestskej radnice sa začala v 13. storočí. Je to mnoho kostolov vrátane katedrály sv. Jána, ktorého história siaha až do 14. storočia. Tento kostol musíte vidieť, je známy svojimi gotickými maľbami, sochami a barokovými oltármi. Za pozretie taktiež stojí kostol sv. Márie, sv. Jakuba, mestské hradby a komplex gotických mešťanských domov.

Lublin

LublinLublin sa nachádza na rieke Bystryca a je to ďalšie starobylé mesto s miestym trhom, ktorého korene siahajú až do šiesteho storočia. Vzhľadom na to, že sa nachádza v blízkosti východnej hranice Poľska,  stalo sa obrannou líniou proti rôznym nepriateľom, ktorí ničili mesto po stáročia. Lublin bol tiež domov jednej  z najväčších židovských komunít v Poľsku. Dôkazom toho, že Lublin spájal západnú a východnú kultúru, je kaplnka Najsvätejšej trojice, v ktorej sa miešajú katolícke a rusko-byzantské štýly. Aj keď  mesto dýcha stredovekou históriou, môže sa pochváliť umením a nočnou klubovou scénou.

Malbork

hrad-malborkStredoveké mesto Malbork, známe tiež pod nemeckým názvom Marienburg, je príťažlivé hlavne vďaka svojemu hradu. Je to najväčší gotický hrad postavený z tehly. Jeho výstavba začala v 13. storočí a trvala 230 rokov. Hrad bol vo veľkej miere zničený počas druhej svetovej vojny. Veľká časť hradu bola odvtedy obnovená, avšak rekonštrukcia prebieha dodnes.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.