Najkrajšie mosty sveta

Zo stoviek mostov na našej planéte vám ponúkame malý zoznam tých najkrajších, ktoré ľudia stavali, aby križovali moria, jazerá, rieky, kaňony a spájali inak ťažko dostupné miesta. Mosty sú viac než len spôsob ako spojiť dva body. Sú príležitosťou pre architektov a inžinierov vytvoriť architektonické dielo, ktoré je nie len funkčné,  ale aj estetické a ich krása priťahuje každoročne milióny turistov.

Most Millau Viaduct

Most Millau Viaduct

Nádherným výsledkom francúzsko-britskej spolupráce je most v južnom Francúzsku postavený v roku 2004. Millau Viaduct navrhli francúzsky inžinier Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster.  Je vysoký vyše 342 metrov  (1.125 stôp) a je považovaný za najvyšší most na svete. Most sa stal symbolom hrdosti francúzskeho národa a prechádza cez najkrajšie oblasti francúzskeho vidieka.

Golden Gate Bridge

Most Golden Gate, foto:Kevin Cole

Stavba známeho červeného mosta Golden Gate trvala viac ako 4 roky a stála 27 miliónov dolárov. Most sa stal jednou z najväčších turistických atrakcií v San Franciscu a je jedným z najviac fotografovaných mostov na svete.

Tower-Bridge-David-Straven

Tower Bridge, foto: David Straven

Jednu z najznámejších pamiatok Londýna, Tower Bridge, môžeme vidieť na množstve pohľadníc, tričiek, tašiek a ďalších rôznych suveníroch, ktoré si prinesieme z Londýna. Žiadna návšteva Londýna nie je kompletná, ak nemáme fotku mosta s výhľadom na rieku Temža. Tower Bridge sa stal symbolom hrdosti a pripomienkou londýnskej bohatej viktoriánskej histórie.

Venice, Ponte di Rialto

Ponte di Rialto, foto: Arian Zwegers

Most Ponte di Rialto v Benátkach má unikátny klenutý tvar a vedie cez legendárny Canal Grande. Spievajúci gondoliéri prevážajú turistov pomaly popod mostom, ktorý zdobia elegantné oblúky a biele kamene. Je to atraktívny doplnok jedného z najromantickejších miest nielen v Taliansku, ale aj na svete.

Ponte-Vecchio-Andy-Hay

Ponte Vecchio, foto: Andy Hay

Ponte Vecchio je stredoveký most ťiahnúci sa ponad riekou Arno a je jednou z najkrajších pamiatok Florencie. Most je plný obchodíkov, ktoré predávajú šperky, kožené výrobky a ďalší luxusný tovar pre turistov. Obchody sú náhodne naskladané na sebe, čo len umocňuje čaro a pôvab tohto nezvyčajného miesta.

Brooklyn-Bridge-Jiunguang-Wang

Brooklynský most, foto: Jiunguang Wang

Kultový Brooklynský most má zaujímavú históriu. Jeho pôvodný návrhár John Roebling strávil takmer 15 rokov presvedčovaním mestskej rady, aby si splnil svoj sen vybudovať najdlhší visutý most na svete. Bohužiaľ Roebling zomrel pred začatím výstavby. V jeho práci pokračoval syn Washington Roebling, ale aj on ochorel. Most bol nakoniec dokončený Washingtonovou manželkou Emily.

Helix Bridge

most Helix, foto: Jeffery Wong

Most Helix v Singapúre je supermoderný most postavený zo skla a ocele, aby zapôsobil na turistov z celého sveta. V noci je most osvetlený svetlami, ktoré mu dodávajú nadprirodzené čaro. Každý deň sa jeho obraz uloží do stoviek fotoaparátov návštevníkov z rôznych krajín.

Pont-du-Gard-tiberio-frascari

most Pont du Gard, foto: Tiberio Frascari

Pont du Gard, akvadukt cez rieku Gard v južnom Francúzsku, je majstrovské dielo rímskeho staviteľstva. Most nebol postavený na prepravu ľudí, ale bol súčasťou komplexného systému, ktorý dodával vodu do vzdialenosti približne 50 km do starobylého rímskeho mesta Nemausus. Pont du Gard postavil Marcus Agrippa Vipsanius v rokokch 63 až 12 pred našim letopočtom. Kamene mosta, z ktorých niektoré vážia až 6 ton, boli dokonale opracované, aby  na sebe držali aj bez malty. Klinovité kamene, známe ako voussoirs, boli usporiadané do troch úrovní. Na najvyššej sa nachádzal vodovod. Celý vodovodný systém mal prevýšenie len 17 m a dĺžku okolo 50 km.

karlov-most

Karlov most, Praha

Karlov most je druhý najstarší most v Českej republike a najstarší most cez rieku Vltava v Prahe. Stavbu mosta dokončili v 15. storočí. Most je vyšše 515 m dlhý a okolo 9,5 m široký. Spája Staré mesto a Malú stranu. Tvorí ho 16 oblúkov a zábradlie zdobí 30 sôch a súsoší. V minulosti sa na moste nachádzalo viacero obchodíkov, v súčasnosti toto miesto láka húfy výtvarníkov, hudobníkov, fotografov a hlavne turistov z celého sveta. Karlov most očaril aj hollywoodských filmárov, vidieť ho môžete vo filmoch Mission Impossible a Bad Company.

khaju-bridge-julia-maudlin

most Khaju, foto: Julia Maudlin

Most Khaju v Istafahane v Iráne je krásnym príkladom arabskej architektúry. Bol postavený v 17. storočí šáhom Abbasom II. Plní taktiež funkciu priehrady, ktorá zásobuje vodou záhrady pozdĺž rieky Zayandeh. Stred mosta charakterizujú 2 veľké pavilóny, ktoré boli pôvodne vyhradené pre šáha, ale v súčasnosti sú prístupné verejnosti.

Chengyang-Ken-Marshall

most Chengyang, foto: Ken Marshall

Most Chengyang je výsledkom architektonickej šikovnosti ľudí v Sanjiang v Číne. Je postavený bez jediného klinca alebo skrutky, ktoré by ho držali pohromade. Je to krásny príklad čínskej architektúry skonštruovaný len s použitím kameňa a dreva.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.