Púšť, to nie je len Sahara alebo Kalahari. Púšte sú rozmanité prostredia a rozhodne si ich nepredstavujte len ako obrovské [...]
Posledné zákutia divokej prírody sa zo dňa na deň vytrácajú a nedotknutá panenská príroda je čoraz vzácnejšia. V juhozápadnej časti horúceho Afrického kontinentu leží takmer zabudnutá Namíbia. Krajina, ktorá pripomína dlhú cestu ľudstva od úsvitu primitívnych kultúr až po súčasnosť. Svet, kde ešte stále žije minulosť našej planéty.
V období sucha pustá a vyprahnutá púštna krajina sa v období dažďov mení na územie plné života. Z okolitých saván sa za vodou zbiehajú čriedy slonov a žiráf, zebry, antilopy aj levy. Na safari sa dostanete najpohodlnejšie lietadlom. Počas niekoľkých hodín tak prekonáte veľké vzdialenosti a náročný terén. Ranné brieždenie a západ slnka sú ideálne na pozorovanie zvierat. Pri napájadlách sa postupne zbiehajú všetci divokí obyvatelia. Zvieratá dychtivo pijú, kúpu sa a obhadzujú hlinou.
Oblasť Sossusvlei predstavuje hlavné turistické lákadlo krajiny. Táto nehostinná púšť vábi dobrodruhov na štvorkolkách zdolávať dych vyrážajúce piesočné duny alebo s miestnymi sprievodcami skúmať život vo vyprahnutej krajine. Sossusvlei je veľmi stará panva tvorená usadeninami soli a ílu. Vďaka prítomnosti najrôznejších minerálov ponúka celú paletu premenlivých farieb. Najznámejším obrázkom sú čierne zoschnuté stromy trčiace z popraskaného bieleho ílu. V pozadí vidno mohutné piesočné duny, z ktorých najvyššia dosahuje až 320 metrov. Päť miliónov rokov starý piesok pôvodne tvoril dno rieky Orange z púšte Kalahari a bol na toto miesto nafúkaný.
Dostupnosť leteckej dopravy často zvádza k návšteve neslávne presláveného Pobrežia kostier. Na pobreží sa vydúva studený Benguelský prúd, ktorý umožňuje vznik hustej oceánskej hmly a na pláži je neustály silný príboj. Pobrežie kostier má zvláštnu ponurú atmosféru. Je pomenované podľa mnohých vybielených veľrybích a tuleních kostier, ktoré ho pokrývajú. Nehostinnosť podčiarkujú aj vraky asi tisícky lodí, ktoré v hustej hmle uviazli na pobreží. Miestni krováci túto oblasť nazývajú „Zem, ktorú Boh stvoril v hneve,“ zatiaľ čo portugalskí námorníci ju označili ako „Brány pekla“. Klíma tejto oblasti je nehostinná.
Národný park Etosha patrí medzi najcennejšie namíbijské pamiatky. Útočisko tu našli mnohé zvieratá, medzi nimi aj vzácne ohrozené druhy. Národný park bol založený v roku 1907, keď bola Namíbia ešte nemeckou kolóniou. Parku dominuje soľnú panva Etosha, ktorú tvorí púšť s dĺžkou približne 130 km a šírkou 50 km. Pláň je zvyčajne suchá, ale v lete býva krátke obdobie naplnená vodou. Návšteva rezervácie Kulala je luxusnou záležitosťou. K dispozícii sú tu nádherné prepychové chaty a zruby, ktoré svedčia o obrovskom potenciáli Namíbie. Na Cape Cross dodnes bezpečne prežíva obrovská stotisícová kolónia tuleňov. Pobrežie z diaľky vyzerá ako jednotná, hnedá, vlniaca sa masa. Chlad milujúce zvieratá sa vyvaľujú na plážach na rozhraní tropického a subtropického pásma. Ľadový a kryštáľovo čistý prúd morskej vody prichádzajúci z Arktídy sem prináša bohatú ponuku rybacej potravy.
V Damaralande, krajine plnej obrami naváľaných obrovských skál a vyschnutých riek, ukrýva červený pieskovec rôzne duchovné šamanské symboly a mapy, sú to bušmenské skalné maľby. Akoby tu ani nemali byť, staršie ako egyptské pyramídy. Skamenený les s 1 500-ročnou rastlinou Welwetschiou zázračnou. Táto rastlina vydrží len s piatimi milimetrami zrážok ročne. Na previnilca, ktorý odtrhne jej kvet čaká ročný pobyt vo vezení.
V hlavnom meste Windhoek sa nachádza jediné medzinárodné letisko v krajine. Windhoek je skromné, ale veľmi živé mesto a predstavuje zaujímavú kultúrnu zmes. V tieni moderných výškových budov dominujú tradičné trhoviská a pestrý zhon ulíc. Swakopmund je malé 20-tisícové mestečko pri ústí rieky Swakop do Atlantiku. Z neho sa po prašných cestách vyráža k vetrami bičovanému Pobrežiu kostier. Za mestečkom sa po pobreží prechádzajú ružové plameniaky. Studená voda, v ktorej lovia je bohatá na ryby. Osady a dediny pozdĺž rieky Okavango lemujú kukuričné a cirokové polia a hlavný pracovný nástroj je stále motyka, ale v hlinených chatrčiach sú moderné televízory. Obed sa síce varí na otvorenom ohnisku, ale civilizácia, pokiaľ sem dočiahne elektrina, ukazuje svoju tvár aj príslušníkom najprimitívnejších kmeňov. Ženy už nenosia vodu v hlinených nádobách na hlavách, ale v pohodlnejších umelohmotných bandaskách. Pôvodní obyvatelia už nežijú len vo vnútrozemí, ale čoraz viac utekajú do miest v nádeji na lepší život. Ideálom už nie je chyža z nepálenej hliny alebo tŕstia, ale mestský supermarket.
V Namíbii sa stretáva život dávnych dôb s najmodernejšími výdobytkami ľudskej civilizácie. Domáci už nechcú žiť jednoduchým životom ako ich predkovia. Nádejou pre rozvoj krajiny sú náleziská diamantov, medi a olova, rybolov a pravdaže safari turistika či turistika za minulosťou ľudstva.
Galéria