Naprieč Senegalom

Senegal_7Slnko páli, horúci vzduch sa vôbec nehýbe a okolitý les vám namiesto vytúženého tieňa ponúka len nepatrný pokles teploty. Zostáva len sadnúť si do tieňa veľkého stromu a čakať, kedy slnko klesne na oblohe. Lenže sotva človek spočinie pod korunou stromu, musí sa neprestajne posúvať za tieňom, presne podľa diktátu slnka. Dalo by sa povedať utrpenie, ale keď si za to človek zaplatí, je z toho dobrodružstvo. Sotva začnete spokojne podriemkavať, odkiaľsi z lesa priletí kŕdeľ dotieravých hryzúcich mušiek. Oháňať sa po nich vôbec nepomáha a nechať sa poštípať tiež nie je najpríjemnejšie. Avšak jedno riešenie sa predsa len nájde. Vyjsť opäť z tieňa na sálajúce slnko. To je nepríjemné nielen človeku, ale aj muškám.

senegal_5_flickr Foto: Flickr

Tak nejako by sa dal charakterizovať Senegal. Je to slnkom vyprahnutá krajina. Vodu tu nájdete len pod mohutným zrázom, ktorý sa zvažuje z Guiney. Príroda tu vytvára údolie s mnohými vodopádmi, ktoré sú životodarné pre divoké lesy. Tie končia presne tam, kde sa voda vytráca. Ako mávnutím prútika sa tak mení celý ráz krajiny. V tunajších zrázoch a lesoch žijú mnohé živočíchy, z ktorých najčastejšie stretnete opice. Kto ich chce vidieť, musí byť trpezlivý a najať si dobrého sprievodcu.

Petite Côte_senegal_2_flickr

Malé pobrežie – Senegal, Foto: Flickr

Senegal je jedna z bývalých francúzskych kolónií rozprestierajúcich sa na západnom výbežku Afriky pri Atlantickom oceáne. Povrch krajiny pokrývajú prevažne vyprahnuté roviny. Nachádza sa tu niekoľko chránených národných parkov. Návšteva krajiny je obľúbená pre safari a tiež vďaka možnosti zoznámiť sa so životom miestnych obyvateľov. Najlepším plážovým regiónom v krajine je Malé pobrežie – Petite Côte. Celkovo sa vinie v dĺžke 150 kilometrov a nachádza sa na ňom veľa rôznych rezortov. Známa je najmä prímorská oblasť Saly s mnohými hotelovými komplexmi, ktorá leží asi 90 minút od hlavného mesta Dakar. Jednou z najkrajších pláží v Afrike je Cap Skiring.

afrika_1 Foto: Flickr

Vo vnútrozemí žijú prevažne príslušníci kmeňa Baššára. Ľudia sú milí, ale kto by ich chcel fotografovať, ihneď zistí, že tu nie je vítaný. Občas sa nájde niekto, kto sa nechá vyfotografovať, ale býva to často za peniaze. Všetko sa prenáša, a to po africky, teda na hlave.
Na turistov sú v Senegale pripravení aj domáci obyvatelia. Nikoho neprekvapia oválne chatrče so slamenými strechami podľa možností čo najlepšie zariadené pre náročných turistov. Možno sa niekomu bude zdať vybavenie posteľou a oddeleným sprchovacím kútom ako veľmi jednoduché, ale každopádne každá noc strávená v miestnom obydlí sa stáva veľkým zážitkom. Stačí sa len dohodnúť na tom, čo si želáte na večeru a pani domu sa ihneď vrhá do varenia. Senegalská kuchyňa je jednou z najchutnejších v Afrike. Prevažne je tvorená rybami a kurencami. Vynikajúce sú aj ich nápoje ako palmové víno či doma pražená káva alebo mätový čaj. Najrozšírenejšou značkou piva je La Gazelle z pivovaru v Dakare.

afrika_4 Foto: Flickr

Najväčším prekvapením sú však pouličné lampy na solárnu energiu, ktoré tu umiestnili kvôli turistom. Oblasť vnútrozemia je veľmi zaujímavým miestom, kde ešte nestretnete davy turistov, pretože aj cestovanie terénnymi autami je často zdĺhavé a strastiplné. Kto by sa chcel spoľahnúť na mapu, bude asi prekvapený, pretože nič také tu neexistuje. Na ceste sa riadite len vlastným inštinktom a radami miestnych ľudí. O to je cesta zaujímavejšia a dobrodružnejšia. Putujú tadiaľ miestni poľnohospodári, aby predali svoje prebytky, obchodníci či nosiči, ktorí prenášajú, prípadne pašujú nedostatkový tovar z Guinei a sú pre turistov zárukou správnosti smeru.

Lac Rose_Senegal_Flickr Foto: Flickr

Známe jazero Lac Rose, ktorého preklad znie Ružové jazero leží severovýchodne od mesta Dakar. Jeho špecifikom je netradičné ružové sfarbenie, ktoré má na svedomí riasa Dunaliella salina. Tento druh riasy je schopný prežiť i vo vode s extrémne vysokým obsahom soli.

senegal_4_Jose_Pereira Foto: Flickr

V týchto oblastiach akúkoľvek chôdzu znepríjemňuje horúce počasie, a tak je vždy vhodné vyraziť za svitania alebo počkať na podvečer. Zabudnúť si zásobu vody môže byť osudové. Voda je tu životne dôležitá a je nevyhnutné mať jej dostatok. S blížiacim sa večerom sa celý kraj ponorí do tmy, ale táborový oheň a nekonečná hviezdna obloha sú zárukou úžasnej noci. Pocit úplnej pohody a úniku pred mobilnými telefónmi je vítanou zmenou. Tu je ten pravý kraj, kam civilizácia preniká veľmi pomaly, a tak si každý môže urobiť predstavu, aký život vedú dedinčania v západnej Afrike. Dediny tu sú doteraz obohnané plotmi z tŕnistých kríkov a slamenými strechami. Kto by si chcel niečo kúpiť, zistí, že peniaze tu nemajú príliš veľkú hodnotu. Domorodci si všetko musia vypestovať sami a len za prebytky dostanú na trhovisku peniaze na všetko ostatné, čo potrebujú.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.