Národné parky a kultúrne pamiatky Chorvátska

zadar_01Pri myšlienke na Chorvátsko sa vám v mysli vynoria nádherné ostrovy lemované kamienkovými plážami, modré more a nekonečná párty. Ak sa však rozhodnete objavovať aj skryté prírodné krásy mimo pobrežia, budete za to štedro odmenený. Cieľom vám môžu byť národné parky, turistické prechádzky po lesných cestách, plavby naprieč trblietavými jazerami či, historické pamiatky miest.

Ako sme cestovali po krajine v tvare háčika, stredomorská krajina nám zo začiatku pripomínala  zelené toskánske kopce v Taliansku a potom, keď sme sa vydali dole na juh, vyprahnuté pobrežné regióny v Grécku.
Postupne ubúdali davy turistov, ktorí si to namierili priamo na pobrežie do obľúbených rekreačných stredísk. My sme mali namierené do vnútrozemia k našej prvej zastávke na zozname, k Plitvickým jazerám.

Plitvice

Plitvické jazerá

Národný park Plitvice je zapísaný do zoznamu národného kultúrneho dedičstva v zozname UNESCO od roku 1979. Cesta viedla dole do hustého lesa predtým, ako sa začala kľukatiť medzi spenenými vodopádmi a vrcholmi obrovských skalnatých masívov. Ako sme sa plavili cez jeden zo 16 jazier v parku, bolo úžasné sledovať kontrast neuveriteľne jasnej a priezračnej vody oproti zelenej farbe hustého lístia stromov. Plitvické jazerá sú chránenou oblasťou, najväčším národným parkom v krajine a najstaršie v juhovýchodnej Európe, domovom medveďov, vlkov a diviakov. Kľukatá cesta nás doviedla až k hlavnej atrakcii parku a tou je „Veliki slap“ alebo “Veľký vodopád”.  Mohutná kaskáda vody padá z výšky asi 7 metrov. Objavila sa pred nami už v diaľke a slnečné svetlo  vytvára na jej povrchu neuveriteľnú dúhovú hru farieb.

Zadar_04

Zadar

Katedrala svätej Anastazie

Katedrála svätej Anastázie

Nasledujúca zastávka bola mesto Zadar na pobreží Jadranského mora s prehliadkou rímskych ruín a známych morských varhanov. Nesporne je v oblasti kultúry a kuchyne dobrým súperom aj pre slávnejšie stredomorské mestá. Zadar má kozmopolitnú a modernú atmosféru napriek historickým budovám a stredovekým kostolom.
Dominuje tu takzvaná kávová kultúra a na každom štvorcovom metri nájdete kaviarničku s hosťami, ako sa dívajú na okolitý svet a pri tom si popíjajú svoje espresso. Zastavili sme sa v jednej, ktorá by ľahko mohla byť aj vo Florencii či v Ríme a započúvali sa do šumiaceho davu.  Pokračovali sme v ceste cez krásne záhrady s očarujúcim výhľadom na more a staré ulice posiate luxusnými butikmi a stredovekými budovami. Historické pamiatky, ako je Katedrála svätej Anastázie čakajú na zvedavých turistov.  Pri západe slnka sa na pobreží rozoznieva dunivý zvuk morských varhanov, tvoriacich kulisu pre tajomné a starobylé mesto. Zadar_03Morské varhany v Zadare sú lákadlom pre mnohých turistov. Predstavuje ich 35 rúrok rôznych veľkostí, zabudovaných do schodov na nábreží. Príliv tlačí vzduch v rúrkach smerom nadol a pri tom sa rozozvučia ako spievajúce sirény. Potom už nastal čas na chutnú večeru. Stredomorská kuchyňa v regióne je známa pre svoje ryby a olivový olej. Jedlo sa na záver zapíja miestnym ostrým čerešňovým likérom  „Maraschino“.  Zadar je tiež dobre známy futbalovým fanúšikom ako rodné mesto futbalistu Luka Modriča.

Paklenica

Národný park Paklenica

Cieľom cesty bol ďalej Národný park Paklenica. Park sa nachádza na úpätí pohoria „Velebit“ v dvoch kaňonoch. Členitá krajina s množstvom strmých stien je obľúbenou destináciou pre horolezcov a nadšencov lezenia. Ako sme stúpali vyššie, zrazu sme spozorovali nádherné výhľady do údolia. Cestou sme míňali mulice s ťažkými bremenami na chrbtoch na pohľad pripomínajúce dávne doby. Hrboľatá cesta viedla cez údolia s krásnymi výhľadmi popri rozpadajúcich sa kostoloch a stádach divokých koní. Všade okolo nás sú varovné príznaky nie až tak vzdialenej minulosti pripomínajúce krvavú históriu krajiny v jej boji za nezávislosť. Je smutné, že sa tu odhaduje prítomnosť asi štvrť milión nášľapných mín roztrúsených na ploche takmer tisíc kilometrov štvorcových.

Kornati

Kornati

Nasledujúci deň nastal čas pre úplne iný druh národného parku. Kornati je súostrovie 140 ostrovov, z ktorých väčšina je v parku a môžu byť preskúmané na lodi. Najväčšia časť parku sa rozkladá na hlavnom ostrove Kornati, podľa ktorého dostala celá skupina svoj názov. Vzhľadom na nebezpečenstvo pri plavbe v tomto labyrinte skál a mora, súostrovie Kornati zdobia početné staré majáky, ktoré sú dnes vyhľadávanou destináciou „robinsonských“ turistov, ako sú napr. Blitvenica a Sestrice. Väčšinou biele ostrovčeky sú posiate skalnými útvarmi a zelenými pastvinami. George Bernard Shaw kedysi napísal: “V posledný deň stvorenia sveta chcel Boh korunovať svoje dielo a tak vytvoril ostrovy Kornati zo sĺz, hviezd a dychu.” Bohatá biodiverzita a hemžiaci sa morský život pomohli k založeniu dôležitej stanice pre podmorský výskum.

Narodny park Krka

Narodny park Krka

Krka

Narodny park Krka

Národný park Krka ponúka návštevníkom možnosť zaplávať si v jeho jazerách a riekach. Je to sústava perejí, kaskád a vodopádov, pod ktorými sa môžete vykúpať. Je tu tiež možnosť podniknúť výlet loďou kaňonom rieky Krka až k Rošskému vodopádu a na ostrovček Visovac, kde sa nachádza františkánsky kláštor a múzeum. Posledných 20 km kaňonu, ktorý si kedysi rieka Krka vyhĺbila na svojej ceste k moru, je ním dnes zaplavené. Je teda možné plaviť sa z mora od Šibeniku cez Prokljansko jazero, okolo mesta Skradin až po najznámejšie vodopády rieky Krky, Skradlinské vodopády. Až sem vás privezie výletná loď zo Šibeniku alebo zo Skradini, ďalšej plavbe bránia práve Skradinské vodopády (Skradinski buk). Jedná sa o 400 m dlhé pereje s celkovým výškovým rozdielom 45,7 m. Pod týmito vodopádmi je dovolené kúpanie.

sibenik

Šibenik

Katedrala sv. Jakova

Katedrála sv. Jakova

Kultúrna prehliadka pokračovala na východnom pobreží Jadranského mora mestom Šibenik s dramatickými výhľadmi na more. Mesto Šibenik má bohatú históriu a jeho kamenné uličky skrývajú nejedno tajomstvo. Je najstarším pôvodne chorvátskym mestom, prvýkrát sa spomína už v roku 1066 a titul mesta získalo v 13. storočí. Mesto sa nachádza v severnej Dalmácií blízko ústia rieky Krk. Nájdete tu veľké množstvo historických pamiatok a krásnu prírodu. Mesto má dobré podmienky na potápanie a skúšanie vodných športov, množstvo tenisových kurtov a rôznych štadiónov. Hlavnou atrakciou mesta je prenajatie si lode a podmorský lov rýb. V okolí sa nachádza veľmi veľa pláží, ale aj nudistických pláží a nespočetné množstvo cyklistických trás. V tomto meste by ste nemali vynechať návštevu Katedrály sv. Jakova. V skutočnosti táto katedrála patrí medzi najznámejšiu pamiatku renesancie v Chorvátsku. Tiež vám ešte odporúčame vidieť staré jadro mesta, nájdete tam zachovalé kostoly a mestské hradby.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.