Národný park Plitvické jazerá

plitvice15Plitvické jazerá sú najznámejším chorvátskym národným parkom. Pomenované boli po riečke Plitvice, ktorá padá vodopádom do kaňonu. Nachádzajú sa v oblasti Lika medzi pohoriami Mala Kapela a Plješivica s rozlohou 295 km2, v nadmorskej výške 408 – 1208m. Ležia na trase k pobrežiu, medzi hlavným mestom Zahreb a prímorským mestečkom Zadar. Oblasť je z troch štvrtín pokrytá lesmi, ostatné plochy tvoria lúky a vodné plochy. Nájdete tu aj početné jaskyne, prírodné pramene a kvetinové lúky.

plitvice1

Hlavným cieľom návštevníkov je 16 terasovitých jazier v rôznej nadmorskej výške s kryštálovočistou vodou. Jazerá sú navzájom prepojené početnými potokmi a vodopádmi. Jazerná sústava sa skladá z 12 Horných a 4 Dolných jazier. Podklad horných jazier vznikol nakopením travertínových bariér a tvorí ho dolomit. Dolné jazerá vznikli prepadnutím sa vápencových stropov jaskýň. Centrálne miesto so všetkými turistickými službami je pri jazere Kozjak, najväčšom a najhlbšom jazere (hĺbka 46 metrov). Má dĺžku 2 km a hĺbku 46 m. Z neho sa voda prelieva do Dolných jazier. Jazerá obkolesuje prekrásny kaňon, ktorý vo vápencových skalách vyhĺbila rieka. K jazerným vodám sa na ich konci pripája obrovským 72 metrovým vodopádom potok Plitvica.

Jazerá majú v letnom období cca 24 °C. Voda v jazerách ma vysoký obsah vápnika a vďaka tomu má nádhernú azúrovú a smaragdovozelenú priezračnú farbu. Voda v jazerách je pitná a má jemne sladkastú príchuť.

plitvice9

V parku sa nachádza niekoľko jaskýň, z ktorých niektoré sú prístupné aj pre verejnosť. Najznámejšie sú Golubinjača, Mračnjača alebo Velika pećina.

Horný tok krasovej rieky Korany je obklopený hustými bukovými, jedľovými a smrekovými lesmi. Vyskytuje sa tu okolo 1300 rastlinných druhov.  Z pestrej fauny patrí k najzaujímavejším medveď, symbol národného parku, vlk, rys a vydra. Žije tu početné zastúpenie diviakov, zajacov, tchorov, veveričiek a líšok. Zaznamenal sa tu výskyt až 130 druhov vtákov. V jazerách majú početné zastúpenie pstruhy.

Vstup do národného parku je možný dvoma vchodmi (Ulaz 1 – Rastovac a Ulaz 2 – Hladovina z obce Plitvička jezera). Pri každom zo vstupov sú veľké platené parkoviská, reštauračné služby a občerstvenie. Odporúčame prenocovať v autokempe Korana, vzdialenom 8 km od jazier a ráno sa vybrať na prehliadku. Návštevníci prechádzajú po turistických cestičkách a drevených chodníkoch, ktoré vedú do bezprostrednej blízkosti vodopádov.  Okrem uvedenej alternatívy je možné prehliadnuť si Plitvické jazerá aj prostredníctvom turistického vláčika. K dispozícii je aj plavba loďou.

plitvice14plitvice16

Môžete si vybrať zo šiestich turistických okruhov s časovým rozpätím 2 – 6 hodín. Národný park je otvorený po celý rok. Jedinečným zážitkom je zimná prehliadka zamrznutých vodopádov. Vstupné do národného parku je približne 15 eur, ale zahŕňa aj parkovanie a dopravu k turistickým trasám loďou, vláčikom alebo autobusom.

zdroj: wikipedia, croatia guide

Akciové letenky

2 celkom Národný park Plitvické jazerá