Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
V krásnom prostredí Slovenského Rudohoria na ceste medzi Jelšavou a Štítnikom sa na vrchu Hrádok nachádza odbočka k svetovej rarite Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Je zriedkavým prírodným úkazom nielen na Slovensku, ale aj vo svete a je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete, ďalšie sú v Mexiku a Argentíne. Ochtinská aragonitová jaskyňa bola objavená v roku 1954 pri razení štôlne. Vďaka svojej unikátnej výzdobe bola zaradená do zoznamu UNESCO.
Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a pomocou 104 schodov prekonáte výškový rozdiel 19 metrov. Z celkovej dĺžky jaskyne 300 m je sprístupnených 230 m. Teplota vzduchu v jaskyni dosahuje 7,2 až 7,8 °C a relatívna vlhkosť je 92 až 97 %. Prehliadka jaskyne trvá približne 30 minút.
Vo vnútri jaskyne nenájdete klasické stalaktity a stalagmity. Namiesto nich sa v jaskyni nachádzajú akési ihlice, vetvičky a kríčky bielej farby. Tento druh aragonitu je v jaskyni najviac zastúpený a pre návštevníkov najzaujímavejší. Má okolo 14 tisíc rokov. Najstaršie sú aragonitové útvary v obličkovitej forme, staré sú asi 138 tisíc rokov. Najmladšiu generáciu aragonitu predstavujú drobné vejáriky dosahujúce dlžku 4 mm.
Za najkrajšie miesto je považovaná Sieň Mliečnej dráhy. Biele aragonitové strapce vo veľkej dlhej pukline na strope žiaria vo svetle lámp ako hviezdy na Mliečnej dráhe. Ojedinelosť a svetová jedinečnosť snehovo bielych kríčkov zaujme každého návštevníka. Aj ďalšie priestory ako Hlboký dóm, Hviezdna sieň, Oválna chodba a Čarovná chodba vám poskytnú pohľad na nesmierne bohatstvo nerastných kvetov a na hru farieb a tvarov.
Galéria