Neprebádané oblasti sveta

Cueva del Fantasma_Venezuela_1Na našej planéte ešte stále nájdete mnoho miest, kde ľudská noha nikdy nevkročila. Pokúsime sa vám priblížiť z niektorých aspoň nepatrný kúsok.

Jaskyňa ducha

V Južnej Amerike na hranici Venezuely a Guyany sa nachádza vzdialený a neprebádaný dažďový prales s veľkou stolovou horou Aprada tepui s výškou 2500 metrov nad morom. Celá oblasť je neprístupná a tak málo preskúmaná, že až v roku 2006 tu vedci v svahoch hory objavili doposiaľ neznámu jaskyňu, neskôr nazvanú Cueva del Fantasma, čo v preklade znamená „Jaskyňa ducha“.

Cueva del Fantasma_Venezuela

Rozmery jaskyne sú tak obrovské, že dva vrtuľníky tu môžu naraz lietať bez akýchkoľvek problémov a pristáť vedľa týčiaceho sa vodopádu. Vodopád Aprada tepui _Venezuelazostupujúci po pravej stene jaskyne tvorí na dne malé jazierko. Doterajšie prieskumy napovedajú, že tak obrovský vnútorný priestor v jaskyni bol vytvorený zrútením strmých vnútorných stien rokliny. Oblasť známa ako Venezuelská Guyana je tiež domovom rôznych doposiaľ neznámych živočíšnych a rastlinných druhov. Predpokladá sa tu výskyt niekoľkých stoviek neobjavených a nepopísaných druhov. Ako bonus tu vedci tiež objavili nový druh jedovatej žaby „Colostethus Brewery“ pomenovanej podľa typického identifikátora, zvláštneho vzoru na koži. Tvoria skupinu obojživelníkov všeobecne známych ako “jedovaté šípkové” žaby.

Nepokorená hora

Gangkhar Puensum je najvyššia hora Bhutánu, 40. najvyššia hora na svete a najvyššia nezdolaná hora sveta s výškou 7570 metrov. Akékoľvek nezdolané výškové body na svete vyššie ako Gangkhar Puensum nie sú považované za samostatné vrcholy alebo hory, ale vedľajšie vrcholky vysokých hôr. Gangkhar

Gangkhar Puensum_02

Puensum znamená “Biela hora troch duchovných bratov,” doslova je to “Hora troch súrodencov”. Leží na hranici medzi malým kráľovstvom Bhutánom a Tibetom, hoci presná hraničná čiara je sporná. Horolezci sa pokúšali o neúspešné útoky na jej vrchol v rokoch 1985 a 1986. Od roku 1994 je lezenie v horách v Bhutáne vyššie ako 6000 metrov zakázané z rešpektu k miestnej duchovnej viery a zvykom, od roku 2004 bolo horolezectvo zakázané úplne.

Mount Mabu

Mount Mabu_02Mozambická oblasť Mount Mabu je oblasť pohoria a nedotknutý okolitý dažďový prales nachádzajúci sa v severnej časti Mozambiku. Les pokrýva asi 7000 hektárov, zatiaľ čo hora Mabu je vysoká približne 1700 metrov. Oblasť je tak vzdialená od obývaných častí zeme, že bola objavená,  keď si vedci všimli prázdne miesto na Google Earth v roku 2005. O tri roky neskôr bola zorganizovaná výprava do tohoto Mount Mabu_01hornatého dažďového pralesa.  Vedci tu objavili človekom doposiaľ nedotknutý ekosystém vrátane nových druhov hadov, motýľov a chameleónov.  V júni 2009 vláda Mozambiku oznámil, že prijala ochranné opatrenia, aby sa zabránilo komerčnému využívaniu pralesa.

 Modrý Níl

Blue_Nile_02Modrý Níl je rieka prameniaca z jazere Tana v Etiópii a spolu s Bielym Nílom tvoria dvojicu hlavných prítokov Nílu. Na hornom toku rieky v Etiópii sa Blue Nil_01nazýva Abba, kde je považovaná za svätú rieku prameniacu v rajskej záhrade. Modrý Níl má celkovú dĺžku 1450 km, z toho 800 km na území Etiópie. Celý tok rieky nebol doposiaľ podrobne preskúmaný. Rieka má nespočetne mnoho prítokov a členitý terén okolitej krajiny bude ešte dlhé roky mariť prácu  prieskumníkov a kartografov.

Vnútrozemie Grónska

Grónsko sa nachádza severovýchodne od Kanady, čím je geograficky súčasťou Severnej Ameriky. Je to najväčší ostrov na svete a len 15% percent územia je trvale bez ľadu. Zvyšok pokrýva ľadovec GRonsko_02dosahujúci miestami hrúbku až 3 000 m.  Obrovské, nemilosrdné a nebezpečné ľadovce pokrývajúce vnútro Grónska sú na mapách stále nepreskúmaným prázdnym miestom, pričom sa väčšina expedícií vždy držala v blízkosti pobrežia. V poslednom desaťročí sa prieskumníci začali púšťať aj ďalej do vnútrozemia a v júni minulého roka prešli dvaja cestovatelia neuveriteľných 370 km v saniach za jeden deň.

Austrálsky podmorský kaňon

V juhovýchodnej časti Austrálskeho pobrežia sa nachádza obrovský podmorský kaňon. Systém bludísk dosahuje miestami hĺbku až 5000 metrov. Tiahne sa asi 800 km z juhovýchodu od Veľkej austrálskej zátoky pozdĺž pobrežia Bonney. Vedci skúmajúci systém malým robotickým výskumným plavidlom podmorsky kanon_Australia

zakaždým objavujú nové druhy rýb a planktónu.  Kaňon funguje ako potrubie pre prepravu sedimentu a živín z hlbokého oceánu do plytkejších vôd kontinentálneho šelfu. Z analýzy vzoriek sedimentov, populácie rýb a organizmov žijúcich v systéme sa vedci pokúšajú vysvetliť ich vplyv na morský život v regióne. Vedľa Veľkého bariérového útesu je tento podmorský kaňon a jeho ekosystém považovaný za jeden z prírodných divov Austrálie. Avšak jeho ochrana a snaha o zachovanie je stále na relatívne nízkej úrovni.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.