New York City – navštívte mesto, ktoré nikdy nespí

New_Work_panorama

New York alebo Veľké jablko patrí k najobľúbenejším turistickým destináciám sveta. Je hlučné, bohaté a multikultúrne. Na ploche 789 km² žije viac ako 8,3 milióna obyvateľov. Pomerne malé mesto založené v roku 1624 holandskými prisťahovalcami je v súčasnosti jedným zo svetových centier obchodu a finančníctva, centrom medzinárodných vzťahov a diplomacie. Pre mesto sú charakteristické mrakodrapy patriace medzi najvyššie v krajine, napríklad Empire State Building, Chrysler Building a do septembra 2001 World Trade Center.

Mimoriadne obľúbený cieľ dovolenky už aj pre Slovákov. Letenky na východné pobrežie USA možno kúpiť v dostatočnom časovom predstihu za niekoľko sto eur. Pri vycestovaní do Ameriky už nepotrebujete vybavovať vízum na americkom veľvyslanectve. Letieť môžete priamo z Prahy alebo si odlet do USA spojiť s návštevou niektorého z iných veľkomiest Európy.

Mapa

Rozprestiera sa na východe USA v južnom cípe pri ústí rieky Hudson a Atlantického oceánu. New York tvorí päť hlavných obvodov: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Z nich iba Bronx je spojený s pevninou, ostatné časti ležia na ostrovoch. Ďalej je zložený z desiatok až stoviek štvrtí s obyvateľmi majúcimi svoje hlboké korene a kultúrne dedičstvo v Európe či Afrike s špecifickou atmosférou a históriu. V New Yorku sa hovorí približne 180 jazykmi a 40 % obyvateľov sa narodí mimo Spojených štátov. Takmer polovica obyvateľov rozpráva v domácom prostredí iným jazykom ako angličtinou.

Socha slobody v New Yorku, Foto: Sue Waters

Socha slobody v New Yorku, Foto: Sue Waters

Symbol mesta Socha slobody nachádzajúca sa na ostrove Slobody v newyorskom zálive víta od 19. storočia milióny návštevníkov. K soche sa pohodlne preplavíte výletnou loďou odchádzajúcou každú hodinu z Battery parku na južnom Manhattane. Lístky na loď si zakúpite v pevnosti Castle Clinton. Posledné lode na Ostrov slobody odchádzajú okolo 15:00.

Určite si pozrite Central Park, kde sa natáčali scény mnohých filmov a zároveň je to najnavštevovanejší park Ameriky. Centrum aktívneho oddychu jednotlivcov, zaľúbených párov i rodín s deťmi je svojou plochou väčší ako celé Monako. Wall Street na dolnom Manhattane, sídlo bánk, finančníkov a burzy, je najvýznamnejším svetovým finančným centrom.

Bronx, Foto: Ingrid Richter

Bronx, Foto: Ingrid Richter

Bronx je miesto, kde sa zrodil černošský rap a hip-hop. Je najsevernejším newyorským obvodom a jedinou časťou New Yorku, ktorá sa nachádza na pevnine. Nachádza sa tu domovský štadión  New York Yankees alebo najväčší družstevne vlastnený obytný komplex v Spojených štátoch, Co-op City. V Bronxe sídli najväčšia Zoo v Spojených štátoch s viac ako 6 000 zvieratami a Botanická záhrada. Považoval sa za najnebezpečnejšiu štvrť s rozsiahlou kriminalitou a krvavými bojmi gangov rôznych národností a rás.

Brooklyn Heights Promenade

Brooklyn Heights Promenade – New York

Brooklyn je najľudnatejšou mestskou časťou New Yorku charakteristický veľkou kultúrnou, sociálnou a etnickou rôznorodosťou. Obľúbené štvrte hlavne pre umelcov s nezávislou umeleckou scénou a unikátnou architektúrou. K Brooklynu patrí dlhá pláž Coney Island založená ako jedna z prvých rekreačných oblastí v Spojených štátoch. Nachádza sa priamo naproti Manhattanu na najjužnejšom výbežku Long Islandu. Brooklynský most ponad East River ho spája s Manhattanom. Charakteristickým obrázkom Brooklynu sú ulice so stromoradím a štýlovými domami, ktoré dostali pomenovanie podľa svojho obloženia Brownston. Medzi známe atrakcie Brooklynu patrí aj Prospect Park. Nie je veľa miest, ktoré môžu ponúknuť lepší výhľad na panorámu Manhattanu ako Brooklyn Heights Promenade. Romantická promenáda s najlepším výhľadom na Manhattan, lavičky, korčuliari, zmrzlinové stánky a industriálne nábrežie dotvárajú príjemnú atmosféru.

Central Park na Manhattane - New York

Central Park – New York

Vidieť sa určite oplatí Manhattan, ktorý je najhustejšou obývanou mestskou časťou. Člení sa na dolnú, strednú a hornú časť. Horný Manhattan sa delí na Central Park, Upper East Side a Upper West Side. Nad Central Parkom nájdete neslávne známy Harlem a tiež Morningside Heights so známou Columbia University. Manhattan je takisto známy svojou pravidelnou štruktúrou. Je rozdelený na 12 avenue, ktoré bežia paralelne s Hudson River a 220 streets, ktoré avenues pretínajú v pravých uhloch.

Ostrov Manhattan je obtekaný riekami Hudson a East River, je asi len 3,5 km široký a 22 km dlhý. Oblasť je plná výškových budov, ktoré tvoria tunajšiu charakteristickú siluetu. Je vďačným objektom mnohých fotografov. Obľúbené sú nočné fotografie vysvietených najvyšších mrakodrapov sveta.

Empire State Building, Foto: Jiuguang Wang

Empire State Building – New York, Foto: Jiuguang Wang

Ďalšou dôležitou oblasťou Manhattanu je Midtown, kde nájdeme najvyšší mrakodrap New Yorku, 443 metrov vysoký Empire State Building, Times Square, katedrálu sv. Patrika alebo Rockefellerovo centrum. Územie severne od Midtownu vypĺňa rozsiahly Central Park, ktorý je oázou zelene a kľudu v ruchu veľkomesta. Po stranách parku ležia Upper East Side a Upper West Side s významnými obchodmi, ale aj slávne newyorské múzeá napr. Guggenheimovo múzeum, Metropolitné múzeum, Frick Collection alebo Americké prírodovedné múzeum. Na Manhattane sídli veľa významných spoločností, OSN, niekoľko univerzít, galérií, múzeí, Greenwich Village a Madison Square Garden a Broadway, kde sa nachádza približne 40 profesionálnych divadiel majúcich predstavenia od utorka do soboty. Manhattan je považovaný za finančné centrum celého sveta. Ak si tu chcete kúpiť byt, tak si budete musieť pripraviť približne jeden a pol milióna dolárov.

Queens je najrozľahlejšia a etnicky najrôznorodejšia mestská časť. Pôvodne sa tu nachádzalo niekoľko malých miest a dedín založených Holanďanmi a dnes tu žije predovšetkým stredná trieda. Každoročne sa tu koná US Open. Long Island City je miestom, kde sa nachádza Citicorp Building, najvyšší mrakodrap v New Yorku mimo Manhattanu. V obvode Queens sú dve letiská. LaGuardia v časti Flushing a pre Slovákov asi najznámejšie Medzinárodné letisko J. F. Kennedyho známe pod skratkou JFK.

Staten Island

Staten Island – New York

Staten Island spája s Brooklynom Verrazano-Narrows Bridge a s Manhattanom Staten Island Ferry. Tá ponúka ponúka skvelý výhľad na Sochu slobody, Ellis Island a dolný Manhattan. Ellis Island je známy ako brána do USA. V 19. storočí tu mala sídlo imigračná polícia. Na Staten Islande nájdete park s rozlohou 25 km² s 56 km turistických chodníkov a jeden z posledných nedotknutých lesov v meste.

New York nikdy nespí. Metro je v pohybe nepretržite počas celého roka 24 hodín denne. Patrí k najväčším na svete, má spolu až 468 staníc, cez ktoré sa preháňa 6200 vozňov. 13 tisíc licencovaných žltých newyorských taxíkov brázdiacich mestom prepraví ročne milióny cestujúcich. Taxíky sú pohodlné a dajú sa pristaviť kdekoľvek, môžu byť však dosť drahé. Najlepšie bary sú v centre Manhattanu, vo West a v East village, v SoHo a na Lower East Side. Nakupovať sa dá kedykoľvek. Nákupy môžu byť neuveriteľne lacné, hlavne na trhoch v East a West Village, smerom do centra ale ceny rastú.

Užitočné stránky:

http://www.nycgo.com/

http://www.citysearch.com/guide/newyork-ny-metro

http://nymag.com/

 

Galéria

 

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.