Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
V Benátskej lagúne sa nachádza viac ako stovka väčších či menších ostrovčekov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostami a vytvárajú jedinečné a zaujímavé osídlenie. Ostrov Murano je preslávený šikovnosťou sklárskych majstrov. Taliansky ostrov Burano, ktorý je vzdialený sedem kilometrov od Benátok, zas patrí medzi najfarebnejšie na svete.
K ostrovčeku Murano premáva priamo z centra Benátok vodný taxík vaporetto. Cesta trvá menej ako pol hodinu. Na ostrove je mnoho malebných mostíkov vedúcich ponad kanály s morskou vodou a lodí, chýbajú tu ale výstavné paláce a namiesto nich sa tu krčí veľa malých farebných domčekov. V meste panuje absolútny pokoj. Ulice sú skoro prázdne a turistov je naozaj poriedko. Počiatok sklárskeho priemyslu sa datuje do roku 1291, kedy benátsky dóža zakázal výrobu skla na ostrovných Benátkach z dôvodu vysokého rizika požiarov a nariadil sklárom, aby sa presunuli spolu so svojou produkciou skla na Murano. Od tej doby je Murano centrom sklárskeho priemyslu. Niektoré hausbóty pochádzajú práve z tohto obdobia. V 15. a 16. storočí bolo sklárskym strediskom v Európe a dodnes sem väčšinu turistov láka výhradne sklo. Murano je aj v súčasnosti svetovo preslávené vďaka starodávnej ručnej sklárskej tvorbe, medzi ktorými vynikajú stropné sklenené lampy. Sklárski majstri dodnes uchovávajú tajomstvo toho ako docieliť, aby bol krištáľ čo najtransparentnejší a modrý kobalt čo najpriezračnejší. Na tomto ostrove sa zrodilo aj tajomstvo výroby preslávených benátskych zrkadiel.
Nachádza sa tu Museo Vetrario, múzeum skla v Palazzo Giustinian venované tradičnej výrobe skla. Môžete tu obdivovať prenádhernú zbierku starého skla, Barovierovu modrú svadobnú čašu z konca 15. storočia, ktorú emailom vyzdobil Angelo Barovier. Sklárskych výrobkov sú plné všetky obchodíky. Sklo patrí k hlavnému vývoznému artiklu mesta a významnému zdroju obživy miestnych obyvateľov. Vo vnútrozemí ostrova sú mnohé sklárne prebudovaná na umelecké galérie, ateliéry a obchody so suvenírmi, medzi ktorými prevažuje sklená bižutéria, figurálne plastiky a poháre všetkých možných tvarov a farieb. Ak si nekúpite aspoň jednu dekoráciu z benátskeho skla, nemôžete povedať, že ste boli na tomto malebnom ostrove. Architektonickým skvostom ostrova je Basilica dei Santi Maria e Donato s apsidou so stĺporadím z 12. storočia.
Ostrovov Burano sa považuje za perlu všetkých ostrovčekov v okolí Benátok. Najpestrejším ostrovom v lagúne s vysokou, šikmou kostolnou vežou San Martino a s farebnými domami pozdĺž kanálov je povestný Casa Bepi. Hlavná tepna Via Baldassare Galuppi nesie meno skladateľa a rodáka z Burana. Ostrov je domovom rybárov, čipkáriek a cukrárov. Aj Burano sa v skutočnosti skladá z niekoľkých tesne susediacich a vzájomne pospájaných ostrovčekov oddelených niekoľko metrov širokými kanálmi. Mužov opravujúcich loďky alebo siete tu zahliadnete dodnes. Je to výnimočné miesto popísané v sprievodcovi ako obľúbený ostrov umelcov, básnikov a filozofov. Žije tu asi 3000 obyvateľov, ktorí našli záľubu v starostlivosti o veľké množstvo miestnych vykŕmených mačiek.
Burano je preslávené čipkárstvom a podobne ako na Murane, nájdete v obchodíkoch množstvo čipiek a čipkovaných dekoračných výrobkov, ktoré sú naozaj jedinečné a veľmi krásne. V 16. storočí nastal po miestnej čipke najväčší dopyt v celej Európe. Bola tak jemná, že sa jej začalo hovoriť punto in aria, očká vo vzduchu. Po kríze v 18. storočí sa tento priemysel vzchopil a v roku 1872 bola založená čipkárska škola Scuola dei Merletti, v súčasnosti múzeum čipkárstva.
Oveľa viac ale každého návštevníka zaujme tunajšia architektúra. Maličké domčeky, mnohokrát tak úzke, až sa nechce veriť, že v nich niekto vôbec býva. Hlavne ale neuveriteľne farebné. Pri pohľade na domčeky máte pocit, akoby ste sa dívali na umelcom upravené fotografie. Farebné domy sú tu súčasťou dlhej tradície. Táto bohatosť farieb mala svoj význam v minulosti, lebo vymedzovala hranice majetku a podľa legendy slúžila rybárom k rozpoznaniu svojich domov, keď sa vracali z lovu rýb. V minulosti dávala mestská rada majiteľovi domu povolenie na vymaľovanie fasády príslušnou farbou. Miestny obyvatelia veľmi rýchlo pochopili, že nádherné farbené domy sú veľkým lákadlom pre turistov a tak sa naďalej pokračuje vo farebnej tradícii.
Keď prídete na Burano, je potrebné navštíviť naklonenú zvonicu a užiť si pokojné ulice plné farieb a kvetov, ktoré zdobia balkóny miestnych domov. Na námestí s kostolom sa každú stredu organizujú trhy. Svojou ponukou a vôňou je nezabudnuteľný aj rybí trh, kde sa predávajú rôzne druhy rýb pochádzajúcich z benátskej zátoky.
Úvodné foto: Giorgio Galeotti
Galéria