Nikózia – rozdelené mesto dvoch svetov

nicosiaPosledné rozdelené hlavné mesto v Európe. Jednoduché konštatovanie, ktoré sa dočítate hádam na každej internetovej stránke venujúcej sa Cypru. V jeho uliciach sa stáva hmatateľnou realitou. Pri pohľade na colnicu v strede mesta si ju zrazu človek uvedomuje oveľa intenzívnejšie než kdekoľvek inde.

nicosia-city

Pôvodne cyperské mestské kráľovstvo v prvom tisícročí pred n. l. s názvom Ledra.  V 3. storočí pred n. l. ju prestaval zakladateľ ptolemaiovskej dynastie Lefkos a mesto bolo premenované na Lefkosia. V 9. storočí sa stáva hlavným správnym strediskom ostrova so sídlom byzantského guvernéra. Meno Nikózia, pod ktorým je cyperské hlavné mesto dnes známe v negréckom svete najčastejšie, pochádza až z križiackych čias z roku 1192. Pre križiakov bolo obtiažne správne vyslovovať meno Lefkosia a tak si ho zjednodušili a vznikla súčasná Nikózia.

Odos Ledras_Nikozia

Geograficky leží Nikózia v strede ostrova pri ústi rieky Pedieos. Po páde Berlínskeho múru v roku 1974 došlo k jeho rozdeleniu na severnú tureckú časť pod správou cyperských Turkov a južnú grécku časť spadajúcu pod správu Cyperskej republiky. Neskôr bola vytvorená demilitarizovaná zóna spravovaná OSN, ktorú možno dodnes prekročiť iba na dvoch miestach. Pre peších je zriadený na nákupnej ulici Odos Ledras približne na jednu hodinu zvláštny hraničný prechod, ktorý je asi 500 metrov severozápadne od starej časti mesta. Samotný prechod hraníc trvá menej ako dve minúty. Niečo viac ako polovica ulice leží v gréckej časti Cypru a zostatok v tureckej. Klasická európska ulica plná obchodov sa po prechode colnice mení na turecký bazár, klasický kebab a silný turecký čierny čaj. V okamihu sa ocitnete v inom svete.

Arabahmedova mešita s knižnicou

Arabahmedova mešita s knižnicou

V novej časti mesta stojí za zmienku snáď len Cyperské múzeum a archeologické Národné múzeum s impozantnou zbierkou exponátov s odhadovaným vekom až 8500 rokov.  Počas prehliadky historického centra s úzkymi kamennými uličkami a množstvom obchodíkov objavíte orientálne kúzlo najväčšieho mesta ostrova. V dejinách bol ostrov pod vplyvom kresťanstva i islamu a dodnes sa v tureckej časti zachoval architektonický unikát, mešita Selimiye s dvoma minaretmi zasvätená svätej Sofii. Vznikla v 16. storočí v období osmanskej nadvlády prestavbou gotickej katedrály. Za návštevu určite stojí Arabahmedova mešita s knižnicou založenou sultánom Mohamedom II. Hneď vedľa mešity je obnovený Bedesten,  bazár . Jedná sa pritom o bývalý byzantský kostol z 12. storočia, ktorý začali Turci používať ako tržnicu a sýpku na obilie.

Hostinec Büyük Han

Hostinec Büyük Han

Za najkrajšiu mestskú  štvrť  je považovaná  nákladne obnovená štvrť Arap – Ahmet . Na vnútornom nádvorí  sa nachádza  pôvodný turecký hostinec  Büyük Han z 16. storočia, kde sú sústredené snáď všetky miestne druhy remesiel, obchody a veľmi dobré lacné reštaurácie. Osobitnému záujmu sa teší múzeum Mevlevi Tekke, ktoré rozpráva o histórii tureckého dervišského poriadku a o turecko – cyperskom ľudovom umení . Kto chce zažiť osobne v tureckej časti mesta prekrásny pohľad na celé mesto, mal by sa vybrať do reštaurácie Roof Garden Restaurant, ktorá je umiestnená na streche hotela Saray. Oddych si môžu unavení turisti dožičiť v kúpeľoch Büyük Hammam.

Arcibiskupský palác

Arcibiskupský palác

Ďalším významným miestom je námestie Eleftheria, Sloboda, s dominantným pomníkom, s radnicou postavenou na bašte d’Avila Laiki Jitonia. Turisti tiež hojne navštevujú Arcibiskupský palác, kde sídli aj Byzantské múzeum. Náboženské pamiatky sú zastúpené v gotickej katedrále svätého Jána z roku 1662 alebo kostole Panagia Faneromeni z roku 1872. Centrum mesta má takmer kruhový pôdorys. V rozdelenom centre sa zachovali benátske hradby, ktoré pochádzajú z doby, keď Cyprus ovládli Benátčania. Impozantný hradobný systém okolo celého mesta s tromi nádhernými bránami Paffo, Famagusta a Cirina. Arcibiskupský palác postavený v roku 1960 v byzantskom štýle. Priestoru pred palácom dominuje obrovská socha arcibiskupa Makaria III. Malý kostolík Agios Ioannis rozprestierajúci sa v areáli Arcibiskupského paláca je vo vnútri bohato vyzdobený biblickými výjavmi a obrazmi svätých. Je to vlastne katedrála hlavného mesta.

Benátske hradby

Benátske hradby

V gréckej časti Starého mesta stojí určite za návštevu krásne zreštaurovaná mestská štvrť Laiki Yitonia s múzeom Leventis, kde sa môžete všeličo dozvedieť o bohatej histórii mesta s rozsiahlym areálom okolo arcibiskupského paláca. Pešia zóna Laiki Yitonia s mnohými kaviarňami a reštauráciami láka k nákupom tradičných výrobkov, zlata a hrnčiarskych výrobkov. Hlavnou nákupnou ulicou v gréckej časti mesta je Odos Ledras s kaviarňami, mnohými obchodmi a reštauráciami. Na tejto ulici sa týči tiež výškový dom Shacolas Tower. Z jeho observatória na najvyššom poschodí s výhľadom na celú Nikóziu sú často dokonca vidieť aj obe ostrovné pohoria. Zvláštne starobylou krásou vyniká predovšetkým mestská štvrť Chrysaliniotissa, kde narazíte na pestrý trh s ovocím a zeleninou, ktorý sa tu koná každé stredajšie dopoludnie v mieste Constanza – Bastion pri mestských hradbách. Južná časť mesta je typickým stredomorským mestom s úzkymi uličkami a rušným nočným životom a podobne v severnej tureckej časti pulzuje nočný život až do skorých ranných hodín.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.