Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Moskva je hlavné mesto Ruskej federácie ležiace na strednom toku a oboch brehoch rovnomennej rieky, ktorá ho spája s Atlantickým a Severným ľadovým oceánom. Je dôležitým dopravným uzlom v krajine a centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho a vzdelávacieho života. Žije tu približne 7% celej Ruskej populácie a s 10,4 miliónmi obyvateľov má status najľudnatejšieho mesta Európy. Má bohatú históriu, ale zároveň je to aj moderné veľkomesto.Najstaršia zmienka o meste pochádza z roku 1147 a predpokladá sa, že vtedy bola neveľkým mestečkom a dôležitou usadlosťou. Podľa tradície ho založil knieža Juraj Vladimírovič Dlhoruký, keď tu usporiadal veľkolepú oslavu pri príležitosti spojenectva s černigoseverským kniežaťom Sviatoslavom Olgovičom. Prostredie sa mu zapáčilo až natoľko, že sa tu rozhodol zriadiť svoje sídlo. Juraj Dlhoruký nariadil, aby sa na mieste dnešného Kremľa postavila drevená pevnosť. Neskôr tade viedla aj dôležitá obchodná cesta z Kyjeva do Vladimíra. Z historických názvov mesta a prepisov do iných jazykov sú známe dve verzie pôvodu jeho názvu. Jednou z nich je, že slovo Moskva pochádza z pôvodného slova mokré a blatisté miesto. Druhá verzia má však význam slova močarisko.
Historické centrum je založené na pravouhlom pôdoryse a v jeho strede sa rozkladá trojuholníkový Kremeľ. V historickom centre Moskvy bolo zničených mnoho pamiatok, mnohé sa však podarilo zachovať alebo boli nanovo zrekonštruované. Červené námestie, Moskovský Kremeľ, Chrám zosnutia Presvätej Bohorodičky, Archanjelský chrám, Chrám Zvestovania, Chrám Vasilija Blaženého, Chrám Ikony Matky Božej Kazanskej, Katedrála Zjavenia Pána, Chrám uloženia rúcha Svätej Bohorodičky, Chrám dvanástich apoštolov, Zvonica Ivana Veľkého, Kostol svätého Ľudovíta (katolícky) a nespočetne mnoho iných pamiatok. K unikátom mesta patrí Novodievčí kláštor, Veľké divadlo, Štátna Tretiakovská galéria, Múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina, Kolomenskoje a televízna veža Ostankino.
Červené námestie je považované za hlavné námestie Moskvy a celého Ruska. Oddeľuje Kremeľ, bývalú kráľovskú pevnosť a dnešné sídlo ruského prezidenta, od moskovskej obchodníckej štvrti známej ako Kitaj gorod. Všetky dôležité moskovské ulice sa stretávajú práve tu na Červenom námestí. Červené námestie patrí medzi prvé miesta, kam sa vyberiete pri návšteve Moskvy. Nielen prehliadky a vojenské vystúpenia, ale aj obyčajní ľudia majú možnosť prejsť sa po mieste, ktoré sa pred mnohými rokmi nazývalo aj Veľký trh. Každá z budov na námestí je svojim spôsobom legendárna. Jednou z nich je Mauzóleum Vladimíra Iľjiča Lenina, kde je uložené jeho zabalzamované telo a neďaleko sa nachádza Chrám Vasilija Blaženého a paláce a katedrály Kremľa.
Kremeľ je symbolom sily, nedobytnosti a nepoddajnosti Ruska so svojimi 20 vežami je najobdivuhodnejšou pamätihodnosťou Moskvy. Túto stavbu z červených pálených tehál vybudovali talianski stavební majstri pozvaní v 15. storočí cárom Ivanom III. Predstavuje najimpozantnejší súbor najrôznejších architektonických foriem. Nachádzajú sa tu najbohatšie poklady, monumenty a kultúrne pamiatky Ruska. Je situovaný v centre Moskvy na Borovitskom kopci nad riekou Moskva. Vonkajšie steny Kremľa sú vysoké 5 až 17 metrov a dlhé vyše 2 km. Vnútri sa nachádzajú najvýznamnejšie ruské kostoly, napríklad chrám Nanebovzatia panny Márie z 15. storočia s nádhernými freskami a dreveným trónom Ivana Hrozného a chrám Archanjela Michala s hrobkami cárskych rodín, Teriemskij dvorec dokončený v roku 1849 so súkromnými komnatami cárov, 200-tonový zvon Car Kolokol, Car Puška, delo, z ktorého sa nikdy nevystrelilo a ďalšie kostoly a významné paláce. V niekoľkých palácoch sú vystavené poklady ruskej ríše zhromaždené v priebehu storočí. V súčasnosti je moskovský Kremeľ sídlom ruskej vlády a od roku 1966 múzeom.
Chrám Vasilija Blaženého bol postavený v rokoch 1555 – 1561 na príkaz ruského cára Ivana Hrozného ako pripomienka víťazstva nad kazaňským chánom. Skladá sa z ôsmich samostatných kostolov symbolizujúcich jednotlivé dni rozhodujúcich bojov o Kazaň. Týchto osem kostolov obopína centrálny stĺpovitý chrám Pokrovskoj cerkvi. Osem bočných kostolov je zdobených pôvodne bohato pozlátenými cibuľovitými kupolami, centrálny chrám je ukončený šiatrom v tvare poľného stanu a neveľkou pozlátenou kupolou. V roku 1588 bola ku stavbe pristavená kaplnka Vasilija Blaženého. Stavba bola zavŕšená dobudovaním zvonice v roku 1670.
Archanjelský chrám alebo Chrám Archanjela Michala patrí k architektonicky najmladším pravoslávnym chrámom v moskovskom Kremli. Zasvätený bol archanjelovi Michalovi, ktorý bol ochrancov moskovských panovníkov a v pravoslávnej cirkvi sa teší veľkej úcte. Chrám začal budovať už v roku 1333 moskovský vládca Ivan Kalita a v rokoch 1505 až 1508 bol od základu prebudovaný. Má päť kupol, z ktorých jedna je výrazne vyššia ako ostatné. Kupoly oživili areál Kremľa tým, že na rozdiel od ostatných kremeľských kupol boli strieborné. Interiér je skromný a ponurý, čo zodpovedá jeho účelu a to konaniu zádušných bohoslužieb. V chráme sú pochovaní vládcovia Moskvy a Ruska.
Chrám Nanebovzatia panny Márie alebo Uspenský chrám je jeden z najznámejších a najvýznamnejších pravoslávnych chrámov v Moskve i na svete. Ide o najstaršiu plne zachovanú stavbu v Moskve. Nachádza sa na Chrámovom námestí moskovského Kremľa. Šesťsto rokov bol duchovným i politickým centrom Ruska, korunovali v ňom mnohých cárov, menovali najvyšších hodnostárov pravoslávnej cirkvi – metropolitov i patriarchov, slúžili tu liturgie pred mnohými významnými bitkami a po veľkých víťazstvách, ohlasovali sa tu mnohé kľúčové panovnícke nariadenia.
Chrám Zvestovania známy aj pod názvom Blagoveščenskij sobor je jedným zo šiestich pravoslávnych chrámov, ktoré sa nachádzajú na Chrámovom námestí v moskovskom Kremli. Chrám sa staval v rokoch 1484 až 1489 v tradičnom staroruskom architektonickom štýle. Má deväť zlatých kupol, ktoré reprezentujú deväť dní, počas ktorých dobýjali ruské vojská tatársku Kazaň. Pre žiarivý lesk zlatých kupol volajú tento chrám aj názvom „zlatom pokrytý“. V kostole sa odohrávali slávnostné udalosti cárskej rodiny, najmä svadby a krsty.
Presný dátum vzniku Chrámu Ikony Matky Božej Kazanskej nie je známy. Moskovský patriarcha ho posvätil v roku 1636 a chrám mal pripomínať víťazstvo Rusov nad poľsko-litovskými vojskami. Bol postavený v tradičnom ruskom architektonickom štýle. Patrí medzi mnohé sakrálne stavby, ktoré boli zničené počas Stalinovej vlády a od základu obnovené po páde komunistického režimu na začiatku deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.
Katedrála Bohozjavenia sa nachádza v moskovskej časti Jelochovo a patrí medzi katedrály a chrámy, ktoré neboli zatvorené ani počas komunistickej diktatúry. Bol v ňom pokrstený veľký ruský spisovateľ Alexander Sergejevič Puškin. Má päť kupol a jeho interiér zdobí krásny ikonostas vysoký 18 metrov.
V najkrajšom a zároveň aj najväčšom kláštore v Moskve v súčasnosti sídli múzeum, hovoríme o Novodievčom kláštore. V múzeu možno obdivovať asi 12 000 exponátov. Sú tu zbierky staroruského maliarstva, výrobkov z rôznych materiálov a tiež historicky dôležitých dokumentov či kníh. Tento kláštor dal postaviť Vasilij III. na počesť dobytia Smolenska. Dlhé stáročia slúžil aj ako útočisko významných šľachticov. V kláštore sa nachádzala aj väznica. Nachádza sa tu Chrám smolenskej Bohorodičky zo 16. storočia, ktorý má 5 kupol a vnútro zdobia krásne fresky a ikony. Súčasťou komplexu je aj cintorín, ktorý je posledným miestom odpočinku významných osobností ako napríklad Stalinovej manželky, Malotova, spisovateľa Gogoľa, Čechova, Majakovského či hudobných skladateľov, Prokofjeva, Šostakoviča a maliarov Levitana a Serova.
Kolomenskoje sa nachádza 10 km od Moskvy na ceste, ktorá vedie do historického mesta Kolomna. Kolomenskoje je bývalé letné sídlo ruských cárov a jeho súčasťou je Voznesenskij chrám, ktorý bol postavený v roku 1532. Tento kostol patrí k prvým, ktorý má stanovú strechu a nie kupolu a celkovo dal nový popud na vývoj ruskej cirkevnej architektúry. V okolí chrámu sa rozprestierajú parky plné zelene, kde si možno oddýchnuť.
Turistami vyhľadávaným mestom sa stáva najmä koncom jari a začiatkom jesene, kedy hýri úžasnými farbami. Divadlo, opera, balet, koncert vážnej hudby, to všetko je tu k dispozícii. Každý návštevník by mal určite navštíviť Tretiakovskú galériu, významné umelecké múzeum v Moskve . V roku 1856 začal Pavel Michajlovič Treťjakov zbierať umelecké diela vytvorené ruskými umelcami. To, čo začalo ako súkromná zbierka ruského obchodníka, mecenáša a zberateľa umenia, je dnes považované za najväčšiu zbierku ruského umenia na svete. Radí sa k najznámejším svetovým obrazárňam a vlastní jednu z najväčších zbierok ruského výtvarného umenia. Zbierka galérie sa neustále dopĺňa, v roku 2009 obsahovala vyše 150 000 diel. Televízna veža Ostankino je televízna veža v Moskve a zároveň najvyššia voľne stojaca stavba v Rusku a v Európe vôbec. Výstavba tejto 540 metrov vysokej veže bola dokončená v roku 1968. Z Ostankina vysielali všetky moskovské televízne stanice až do vzdialenosti 120 km. Moskovské metro je známe pre je svoju výzdobu, nástenné maľby, mozaiky a ozdobné lustre a nezabudnuteľné grafity. Od roku 1935 má metro 12 línií a viac ako 171 staníc. Juhozápadne od centra mesta sa nachádza ešte jeden unikát, Veľký moskovský cirkus, ktorý pojme až 3400 divákov. O zábavu sa tu postarajú stovky účinkujúcich, od akrobatov až po zvieratá.
Galéria