Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Bojnice, mestečko v Trenčianskom kraji neďalko Prievidze, patrí k najatraktívnejším miestam Slovenska. Snáď najznámejšie, čo mesto ponúka, je romantický zámok s historickou záhradou a 700 ročnou lipou kráľa Mateja, zoologicka záhrada a termálne kúpalisko s liečebnými kúpeľmi. To však nie je ani zďaleka celá ponuka. Za návštevu stojí farský kostol sv. Martina biskupa s kaplnkami, Kalvária so siedmymi zastaveniami, Prepoštská jaskyňa s nálezmi pračloveka a dávnych zvierat, renesančné a barokové domy či banský skanzen. Okolie môžete prebádať na početných turistických a cykloturistických trasách v podmanivej prírode alebo priamo počas vyhliadkového letu. Rozmanitá ponuka športov, pre náročnejších aj zoskoky padákom a tandemové zoskoky či jazda na koňoch sú zárukou pohodovej rodinnej dovolenky.
Rozprávkový Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Na pôvodnom mieste stálo v 11. storočí stredoveké drevené hradisko. Posledný vlastník, gróf Ján Pálffy, ktorý je pochovaný v sarkofágu zámockej hrobky, dal celý objekt na konci 19. storočia prestavať podľa vzoru gotických zámkov v strednom Francúzsku. Bojnický zámok má romantický stredoveký charakter, čo vidieť aj na fasáde obytnej veže, ktorá je veľmi členená. Takisto aj otvory v hradbách, portály, steny a rôzne kované detaily, strmé strechy kaplnky a veží sú typické pre romantickú architektúru. Gróf Ján Pálffy zhromaždil v zámku množstvo vzácnych pamiatok. V súčasnosti sú tu vystavené expozície pôvodného zariadenia a umelecké predmety z prelomu 19. a 20. storočia. K najväčším unikátom a najcennejším dielam patrí neskorogotický súbor obrazov tzv. Bojnický oltár od florentského majstra N. di Cione Ortagna z polovice 14. storočia. Súčasťou prehliadky zámku je návšteva kvapľovej jaskyne pod ním, s ktorou je prepojená 26 m hlboká hradná studňa. Neoddeliteľnou časťou zámockého areálu je park a lesopark s množstvom rôznych exemplárov stromov. Pred zámockým vchodom stojí známa 700 ročná Bojnická lipa kráľa Mateja s obvodom okolo 12,5 m, ktorá je pravdepodobne najstarším stromom na Slovensku. Z množstva tunajších podujatí je najznámejší Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa pravidelne organizuje koncom apríla a začiatkom mája. V tomto období je Bojnický zámok centrom stretnutia strašidiel, bosoriek a upírov z celého sveta. Ďalším lákadlom sú predstavenia skupiny historického šermu Bojník a sokoliarov skupiny Aquila.
Bojnické kúpele patria k najstarším na Slovensku. Termálne pramene a pôvabná príroda tu už po stáročia vytvárajú jedinečnú harmóniu pre všetkých, čo hľadajú odpočinok pre telo a dušu. Prvé liečivé žriedla sú tu založené už v 12. storočí, pričom v 16.-17. storočí boli jedny z najvyhľadávanejších. Ležia v Hornonitrianskej kotline na východnom úpätí Malej Magury vo výške 297 metrov nad morom. Z troch strán sú chránené pohoriami s bohatými listnatými a ihličnatými lesmi.
Liečivá hydrogen-uhličitánovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28-52 °C slúži hlavne na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva a nervového systému. Zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív, ich zásobovanie kyslíkom a tým celkový stav organizmu. Kúpele svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvárajú ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí. Popri klasických liečebných pobytoch pod dohľadom lekárov môžu návštevníci využiť aj jednotlivé procedúry a rôzne wellness služby.
V najstaršej a najviac navštevovanej ZOO na Slovensku môžete počas jedného dňa vidieť celú planétu. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955 a v súčasnosti sa rozkladá na ploche 41 ha, z čoho expozičnú časť tvorí 20 ha. Je umiestnená v krásnom prostredí okolia Bojnického zámku. Jej hlavným poslaním je výchova k vzťahu k zvieratám, umožňovanie rekreácie a oddychu v príjemnom prostredí a poučenie o mnohorakosti sveta zvierat. Svoj domov tu v súčasnosti našlo už vyše 500 druhov živočíchov. Súčasťou areálu je ,,Detská ZOO,“ kde sa splní sen každého detského návštevníka. Nájdete tu množstvo ohrozených a takmer vyhynutých zvierat z Červenej knihy ohrozených druhov aj ohrozených druhov fauny Slovenska. Veľká starostlivosť a úsilie o záchranu sa venuje aj handicapovaným zvieratám. Medzi najzaujímavejšie expozície patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. Atrakciou je sedemmetrová vyhliadková veža, z ktorej sa môžu deti spustiť po šmýkačke dolu rovno medzi domáce krotké zvieratá.
Galéria