Oktoberfest Mníchov – najväčšia pivná slávnosť na svete

Oktoberfest-mnichov5Povedané slovami domácich “obrovské pivné šialenstvo” alebo  po bavorsky “die Wiesn” je najväčší pivný festival sveta, ktorý sa koná v Mníchove na Tereziánskej lúke. Začína sa koncom septembra, trvá väčšinou 16 dní a končí sa v prvú októbrovú nedeľu. História Oktoberfestu sa začala písať 12. Októbra 1810, keď sa na oslave svadby korunného princa Ľudovíta I. a princeznej Theresy von Sachsen-Hildburghausen zišlo celé mesto. Slávnosť bola zakončená konskými dostihmi. V ďalších rokoch sa oslavy opakovali vždy v októbri, neskôr boli presunuté kôli lepšiemu počasiu na september.

Oktoberfest-mnichov6Rozloha festivalového areálu je 40 hektárov. Celkovo je tu k dispozícii 95 stravovacích zariadení, ktoré ponúkajú asi 105 tisíc miest na sedenie. Sú rozmiestnené v 14 veľkých a 21 malých stanoch. Najväčšia festivalová sála je Hofbräuzelt s asi 10 tisíc miestami. Je veľmi obľúbená medzi Američanmi a Austrálčanmi.

Oktoberfest2V stane Armbrustschützenzelt – stane strelcov okrem strieľania si môžete vychutnať kulinárske špeciality, grilované kurča, pečené alebo vyprážané bravčové klobásy a pivo Paulaner. V stane Augustiner Festhalle s kapacitou 6000 miest sa čapuje pivo z štýlových obrovských drevených sudov za najnižšiu cenu.

V stane Hippodrom s kapacitou 3200 miest sú zaujímavé zľavnené ponuky pre rodiny s deťmi. Lovci autogramov si prídu na svoje, pretože tu stretnú veľa celebrít.

Medzi ďalšie veľké pivné stany patria:

  • Fischer-Vroni
  • Paulaner-Festhalle
  • Löwenbräu
  • Hippodrom
  • Hacker-Festzelt
  • Winzerer Fähndl

oktoberfest_webNa Oktoberfeste pracuje okolo 8000 stálych a 4000 dočasných zamestnancov. Každoročne sa tu stretne 6,9 milióna návštevníkov z celého sveta, vypijú 7,5 milióna litrov piva, 80 tisíc litrov vína, 250 tisíc litrov kávy a čaju. Počas festivalu ľudia zjedia 500 tisíc kurčiat, 240 tisíc párkov a 40 ton rýb. Počas osláv sa tu stratí okolo 4000 vecí. Najčastejšie sú to bundy, svetre, mobilné telefóny, okuliare, kľúče, doklady a aspoň jedna zubná protéza.

Okrem piva tu návštevníci môžu ochutnať dobroty z bavorskej kuchyne ako bravčová pečienka, bravčové koleno, pečené ryby, klobásy, syry, praclíky. Každý utorok je na Oktoberfeste rodinný deň od 12 do 18 hodiny. Stánky s občerstvením majú znížené ceny. Pre deti sú tu kolotoče, šmýkačky, bábkové divadlo, jazda na poníkoch či rytiersky krúžok. Pre rodičov bude určite vzrušujúci pohľad na jazdcov na stene smrti. Tí jazdia na motorkách alebo motokárach po vnútornej stene dreveného valca o priemere 12 m. Medzi ďalšie atrakcie patrí jazda na tobogáne, na čertovom kolese, divadlo kúziel a mágie a ruské koleso vysoké 50 metrov.

Pokiaľ sa rozhodnete zúčastniť sa Oktoberfestu, priďte do Mníchova na viacej dní. Keďže kapacita tunajších hotelov sa v tomto čase veľmi rýchlo zapĺňa, treba si ubytovanie objednať čo najskôr.

Ake sú ceny

Liter piva tu stojí od 9,4 do 9,85 eur v závislosti od značky. Vybrať si môžete Löwenbräu, Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Hacker-Pschorr alebo Hofbräu. Na deň si zoberte 50 až 100 eur. Za ubytovanie v hoteli v Mníchove za dvojposteľovú izbu zaplatíte 80 až 100 eur za noc. Ak si chcete z Oktoberfestu priniesť domov na pamiatku originálny bavorský kroj, pripravte si ďalších aspoň 150 eur. Za originálne kožené nohavice zaplatíte 249 eur.

V blízkosti máte k dispozícii bankomaty, úschovňu batožiny, prvú pomoc aj poštu. V tombole môžete vyhrať striebro, porcelán, šperky, ale aj pančuchy, misky alebo portréty kráľa.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.