Ostrov Boracay

boracay_4Boracay je približne 9 kilometrov dlhý ostrov pripomínajúci kosť s rozlohou 10,32 km². V najužšom mieste je iba jeden kilometer široký. Ostrov sa nachádza v oblasti Visayas, v provincii Aklan. Je vzdialený približne 2 kilometre od severného cípu šiesteho najväčšieho filipínskeho ostrova Panay. Od hlavného mesta Manily je vzdialený 315 km. Na ostrove  je niekoľko pláží. Avšak hlavnou atrakciou ostrova je neuveriteľne jemný a biely piesok, ktorý tvorí Bielu Pláž. Tá samotná má dĺžku takmer 5 kilometrov. Na tejto pláži je sústredná väčšina rezortov, hotelov, barov a reštaurácii.

Boracay bol pôvodne obývaný kmeňom Ati, ktorý patrí do skupiny Negritos. Vzrastom sú väčšinou menší a tmavší ako zvyšok Filipíncov. Najviac ich však odlišujú kučeravé vlasy. Stále ich možno na ostrove vidieť.

boracay_1boracay_2boracay_3

Turizmus sa začal vážne rozvíjať až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Dovtedy bol ostrov takmer nepoznaný. Aj počas sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch Boracay zostal skôr cieľom nezávislých cestovateľov. Ostrov zažíva turistický boom až v posledných 5 – 10 rokoch. Napriek zvyšujúcemu sa počtu turistov oddychujúcich na ostrove, stále tu môžete nájsť  pláž iba pre seba.

Boracay_white_beach_2Boracay_white_beach_3A

Biela Pláž (White Beach)  láka turistov z celého sveta. Päť kilometrov jemného bieleho piesku ohromí takmer každého. Piesok je veľmi príjemný, ani za najsilnejšieho slnka nie je horúci, takže vždy umožňuje dokonalú prechádzku popri palmách a kryštálovo čistej vody. Celá pláž je lemovaná rezortmi, hotelmi, barmi, reštauráciami a inými s turizmom prepojenými zariadeniami. Celá pláž je formálne rozdelená na tri časti. Základom tohto rozdelenia sú tri teraz už neexistujúce prístavy pre lode. Station 1, 2, 3.

V oblasti Station 1 je pláž najširšia a piesok dokonale biely. Dostatočne vzdialená od hluku barov tvorí prostredie pre luxusnejšie hotely a rezorty. Station 2 je centrom Bielej Pláže. Väčšinu obchodov nájdete tu. Nachádza sa tu aj D-Mall, kde nájdete trhovisko, obchody, banky, zmenárne, reštaurácie. Station 3 je časť Bielej Pláže, kde možno nájsť najlacnejšie ubytovanie. Sú tu situované prevažne hostely, rodinné ubytovanie a lacnejšie hotely. Väčšina barov a diskoték sa nachádza v oblasti Station 2, ktorá sa týmto stáva voľbou pre ľudí, ktorí uprednostňujú zábavu pred pokojom. V strede Bielej Pláže v dĺžke niečo cez dva kilometre sa ťahá pieskový chodník, ktorý delí hotely a ostatné zariadenia od paliem a samotnej pláže.

Bulabog_boracay_3Bulabog_boracayBulabog_boracay_2

Pláž Bulabog sa tiahne paralelne s Bielou Plážou na východnom pobreží . Bulabog je centrum vodných športov. Nachádza sa tú mnoho kiteboardingových a windsurfingových škôl.

Východná časť ostrova je od októbra do júna veterná a tak poskytuje ideálne podmienky pre vodné športy. Od Bielej Pláže na Bulabog sa dá pohodlne prejsť pešo. Z Dmall na Station 1 je to iba niekoľko stoviek metrov.

Boracay_Diniwid_beach_1Boracay_Diniwid_beach_2Boracay_Diniwid_beach_3

Pláž Diniwid sa nachádza severne od Bielej Pláže od ktorej je oddelená veľkou skalou. Prístup na Diniwid Beach je možný z Bielej Pláže prostredníctvom umelo vytvoreného betónového chodníka okolo skaly. Z Diniwid na Bielu Pláž sa dostanete za asi 5 minút. Pláž je dlhá asi 200m. Je domovom niekoľkých rezortov. Diniwid Beach je pokojné miesto bez nočnej zábavy.

Boracay_Balinghai_ Beach_3Boracay_Balinghai_ Beach_4Boracay_Balinghai_ Beach

Ak túžite po súkromí, pokojnej nálade tropického ostrova, pláž Balinghai Beach vám vyhovie. Dostanete sa sem buď loďou z Bielej Pláže alebo po ceste autom, či bicyklom. Pláž sa nachádza severne od pláže Diniwid.

Boracay_Puka_beach_2Boracay_Puka_beach

Puka Beach sa nachádza na severnom cípe ostrova. Môžete z nej vidieť neďaleký Ostrov Carabao. puka_shellsPláž je nazývaná podľa mušlí Puka, ktoré miestni obyvatelia zbierajú a spracúvajú ich na umelecké diela, ktoré následne ponúkajú turistom na predaj. Pláž je dosiahnuteľná aj po pevnine. Väčšinu návštevníkov však tvoria turisti, ktorí sú na okružnej plavbe okolo ostrova a pláž im slúži ako jedna zo zastávok, ako mieste pre piknik a občerstvenie.

Ilig-iligan Beach sa nachádza na severovýchodnom pobreží ostrova. Vedie k nej cesta, ktorej posledné dva kilometre sú veľmi hrboľaté. Je to pokojná pláž s jedným rezortom a niekoľkými malými ostrovmi. Blízko pláže je turistom k dispozícii jaskyňa s netopiermi.

Tulubhan Beach sa nachádza  južne od Bulagob Beach. Turistov zaujme svojimi malými zátokami.

Na Caglan Beach sa nachádza hlavný prístav, ktorý prijíma všetkých návštevníkov z Caticlanu.

K Banyugan Beach  nevedie žiadna pozemná cesta. Dostanete sa sem loďou, alebo peši cez neveľký kopec z pláže Punta Bunga. Poloha pláže zaručí, že v žiadnom prípade tu nenájdete davy ľudí. Preto je ideálna na pokojné pikniky.

Tak ako väčšina filipínskych ostrovov aj tunajšie počasie  je ovplyvnené smerom vetrov. Približne od októbra do konca mája vietor fúka z východu. Toto spôsobuje, že východné pobrežie je veterné, hladina je vlnitá a voda nie úplne priezračná. V období júna až októbra je smer vetra opačný, teda fúka zo západu. Biela Pláž sa stáva veternou s väčšími vlnami. Avšak vietor prináša aj vlhkosť a s tým spojené zrážky. Toto obdobie sa nazýva aj obdobie dažďov alebo daždivé obdobie. Zďaleka to neznamená, že prší celých 5 mesiacov. Množstvo dní je úplne jasných, väčšina čiastočne zamračených, prípadne pár krát spŕchne. Rizikom sú tajfúny, ktorých Filipíny zažívajú ročne priemerne 8. Ďalších 8 síce nezasiahne pevninu, ale dokáže ovplyvniť počasie na nej. Od júna do októbra existuje na ostrove riziko, že vám dovolenku pokazí dážď. V tomto období sú ceny ubytovania a iných služieb najnižšie.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.