Ostrov Pag

ostrov_pagPag je jeden z najväčších jadranských ostrovov s rozlohou 284,5 km2. Je dlhý 63 km a široký 5 km. Väčšie obce na ostrove Pag sú: Pag, Novalja, Stara Novalja, Lun a Caska. Južné pobrežie ostrova je rovinatejšie  a severné pobrežie hornatejšie. Ostrov je veternejší, takže na kopcoch nad mestom Pag môžete spozorovať veterné turbíny. Ostrov má stredozemnú klímu.  V oblastiach Novaljsko, Povljansko, Vlašicko a Dinjsko sa pestuje vinič, zelenina a ovocie. V oblasti polostrova Luna sú väčšinou vysadené olivovníky, takže produkcia olivového oleja je dobre rozvinutá. Obyvatelia taktiež chovajú ovce hojne konzumujúce šalviu a rozmarín, ktorým sa na otrove darí a prispievajú k jedinečenej chuti slávneho pažského syra.

cipka

Pažská čipka

Ostrov je taktiež preslávený tradičnou Pažskou čipkou a výrobou soli. Hlavné mestá na ostrove sú prepojené cestou, ktorá je pokračovaním chorvátskej dialnice. Pokiaľ prichádzate na Pag od Záhrebu po diaľnici A1, môžete zísť z diaľnice výjazdom Žuta Lokva smerom k pobrežiu až k trajektu Žigljen. Takto je to od výjazdu až do Novalje okolo 100 km, ale cesta je kľukatá a dosť pomalá.  Druhá možnosť je pokračovať po A1 až po výjazd Posedarje a potom na Pag. Ostrov je spojený s pevninou mostom, táto cesta je asi o 100 km dlhšia, ale oveľa pohodlnejšia a bezpečnejšia.

Na ostrove je možnosť rozvíjať rôzne športové aktivity ako bicyklovanie, paintball , plávanie, potápanie, surfovanie a horské vychádzky. Môžete si vyskúšať rafting, jazdu na kajaku. Potápači môžu obdivovať  potopené lode, bohatý podmorský svet a úkryty morských rýb. Pre milovníkov lezenia je k dispozícii stena Stogaj a Zamak vzdialená asi 5 km od mesta Pag.

Mesto Pag

Historické mesto má veľké dlažbové námestie, ktoré pravouhlo pretínajú dve hlavné ulice. Tým bolo mesto Pag rozdelené na štyri štvrte, každá z nich je ďalej rozdelená menšími uličkami. Na námestí bol postavený gotický kostol, ktorý má podobu baziliky. Historické centrum dosahuje až k nábrežiu, kde sa nachádza prístav s veľkým množstvom člnov, rybárskych a výletných lodí. Mesto je dlho známe produkciou prírodnej morskej soli vysokej kvality, ktorá sa získava odparovaním morskej vody. Mestská pláž je piesočnatá zmiešaná s okruhliakmi a pozvoľným vstupom do mora.

mesto_pag3mesto_pag1

Novalja

novaljaVyrástla na mieste rímskeho prístavneho mesta Cissa (dnešná Caska). V dome Palcic sú zvyšky rímskych hradieb a stredovekej veže. Tiež sa tam nachádza pomerne zachovalý rímsky podzemný vodovod, postavený v prvom storočí pred naším letopočtom. V meste sú zvyšky rannej kresťanskej baziliky, veľký kostol z deviateho až desiateho storočia. Je to turisticky rušnejšie mesto, aj vďaka rôznym letným párty. Ale tiež rodiny s deťmi majú príležitosť užiť krásne miesto, teplé počasie, kúpanie na nádherných plážach so zlatým pieskom alebo okruhliakmi. V meste je veľa atrakcií pre deti, skvelé tábory,pre turistov reštaurácie a bary. Taktiež je k dispozícii vodné lyžovanie, windsurfing, šnorchlovanie, tenis, byciklovanie.

Stara Novalja

stara_novaljaNachádza sa päť kilometrov od Novalje a vznikla na troskách antickej osady. Steny tohto osídlenia sú stále viditeľné v mori. Tiež tu môžete vidieť pozostatky antických múrov, starožitné pohrebisko a zrúcaniny románskeho kostola sv. Križ.

Povljana

povljanaMiesto na juhozápadnom pobreží ostrova, známe svojim liečivým bahnom s morskými usadeninami, ktoré sa používa na liečbu reumatických ochorení.

Pláže

Od mesta Pag až po Novalju je väčšie množstvo menších pláží, z ktoých niektoré sú piesočnaté.

Zrče je dlhá okruhliaková pláž v blízkosti mesta Novalja, leží v severnej časti ostrova Pag. Pláž je obľúbená a často navštevovaná miestnymi obyvateľmi aj turistami. Mládež ju obľubuje kôli pravidelným diskotékam, ktoré sa konajú priamo na pláži. Je obklopená lesmi a hneď pri pláži je parkovisko.

Ručica je krásna piesočno-štrková pláž skrytá za skalami. Na pláž sa môžete dostať od malebného Kaňonu-Metajna. Môžete si užiť čisté priezračné more, ale na pláži nie je žiaden tieň, takže doporučujeme si so sebou zobrať slnečník.

Južne od Novalje v otvorenom zálive sa nachádza dlhá kamienková pláž Straško. Pláž je 1,5 km dlhá, s ľahkým vstupom do mora a morské dno je piesčité. Hustý borovicový les nad plážou poskytuje tieň po celý deň. Priamo na pláži nájdete detské vodné mesto a animácie počas celého dňa. Pláž je ocenená Modrou vlajkou.

Obľúbená pláž Caska sa nachádza východne od Novalje. Pláž je piesočnato-štrková. Morské dno je strmé a hlboké. Na pláž sa dostanete autom a zaparkovať môžete na blízkom parkovisku. Je tu menej reštauračných zariadení.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.