Ostrov z mušlí Fadiouth

Joal-Fadiouth_3Malý ostrov Fadiouth leží v tesnej blízkosti afrického kontinentu pri senegalskom pobreží Petite Côte.  Pri jeho návšteve sa pred vami nečakane rozprestrie biele kráľovstvo. Chôdzu po ostrove sprevádzajú okrem upokojujúcich zvukov morského príboja aj jemné praskavé zvuky pod nohami. Príčinou sú státisíce bielych mušlí povaľujúcich sa na pláži, voľne pokrývajú ulice a chodníky, domy miestnych obyvateľov, terasy aj tunajší cintorín. Obyvatelia tu jedinečným spôsobom zrecyklovali tony odpadu a dnes priťahujú zvedavých turistov svetovou raritou.

Joal-Fadiouth je mestečko skladajúce sa z dvoch rybárskych dedín. Joal leží na pevnine a Fadiouth na rovnomennom ostrove. Ostrov Fadiouth je spojený s pevninou 400 metrov dlhým dreveným peším mostom. Umožňuje obyvateľom Joal-Fadiouth kedykoľvek voľne prichádzať na ostrov.

Joal-Fadiouth, Foto: Flickr

Joal-Fadiouth, Foto: Flickr

Medzi pevninou a ostrovom neexistuje žiadna pravidelná lodná preprava. Dlhé desaťročia až po súčasnosť lovia tunajší rybári rozmanité druhy morských plodov na svoju obživu. Rovnako príliv zanecháva na plážach veľké množstvá morských plodov. Tradičným jedlom je kuskus vyrobený z prosa, ryby a samozrejme morské plody. Mäkké vnútro mäkkýšov vydlabali a nevyužité prázdne biele schránky sa postupne hromadili na malom ostrovčeku. Zadržiavané koreňmi mohutných mangrovníkov, tŕstia a baobabov sa postupne stali neoddeliteľnou súčasťou pôdy. Netrvalo dlho a obyvatelia našli tomuto vynikajúcemu materiálu naozaj všakovaké uplatnenie. Domy sú krásne ozdobené vďaka špeciálnym tehlám vyrábaným práve z tunajších mušlí. Rozdrvenú zmes z mušlí vysýpajú na úzke cesty a spevňujú ňou chodníky. Očarujúca je mušľová výzdoba prítomná na každom kroku. Nábytok, hrebene, zrkadlá, svietidlá, sošky a rôzne spomienkové predmety pre turistov sú vyrobené či dozdobené mušľami rôznych veľkostí. Miestny kostol je bezkonkurenčne unikátom práve svojou jedinečnou mušľovou výzdobou. Takmer všetko na ostrove na čo sa pozriete je vytvorené a ozdobené z miliónov lastúrnikov, ktoré sa nahromadili v priebehu generácií.

Fadiouth, Foto: John Atherton

Fadiouth, Foto: John Atherton

Senegal je síce moslimská krajina a až 90% obyvateľov sa hlási k islamu no Joal-Fadiouth má širokú kresťanskú populáciu. Napriek tomu je to veľmi pokojné a malebné miesto s uvoľnenou a priateľskou atmosférou. Dedinčania sa pýšia silným zmyslom pre náboženskú harmóniu a toleranciu.

Mušle sú hlboko začlenené do architektúry ostrova.  Ostrov Fadiouth je známy hlavne vďaka svojmu jedinečnému cintorínu, ktorý je pokrytý hrubými nánosmi mušlí a prevažne bielymi kresťanskými krížmi. Svojich predkov domáci pochovávajú do mušľových hrobov. Krajina mušlí sa tiahne kilometre naprieč cintorínom občas prerušená náhrobným kameňom alebo niekoľkými stromami.

Joal-Fadiouth_4

Pôvod tohto netradičného ostrova je nejasný. Nevie sa presne, kedy tu došlo k osídleniu a ako si dokázali obyvatelia zachovať kresťanské tradície aj napriek silnému vplyvu islamu z širokého okolia. Hlavný zdroj príjmov predstavuje rybolov, poľnohospodárstvo a cestovný ruch. Ak máte pocit, že je potrebné, aby ste sa pokochali pohľadom na milióny lastúr, či si obstarali jedinečný suvenír, zamierte na tento ospalý západoafrický ostrov.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.