Perla Indického oceánu – Srí Lanka

Sri Lanka_01

V roku 1271, vo veku 17 rokov, vyrazil Marco Polo z Benátok so svojím otcom a strýkom na obchodnú cestu do Ázie. Mladý Marco urobil veľký dojem na čínskeho cisára Kublai Khana, ktorý ho následne v svojom mene vyslal na dobrodružnú expedíciu. Cieľom cesty bolo nájsť Budhov zub, jednu z najdôležitejších svätých relikvií budhizmu, ktorej vek sa datuje do roku 543 p. n. l. Na tejto ceste prvý krát navštívil Srí Lanku. Ostrov sa môže  pochváliť ohromným bohatstvom v podobe drahých kameňov a ohromujúcou prírodou.

Sri Lanka

Srí Lanka je ostrovný štát v severnej časti Indického oceánu v južnej Ázii. V minulosti bol známy pod názvom Ceylon. Jeho geografická poloha a hlboké prístavy z neho urobili miesto veľkého strategického významu. Je to rôznorodá krajina a domov mnohých náboženstiev, etník a jazykov. Má bohaté budhistické dedičstvo a prvé známe budhistické spisy sú uložené na tomto ostrove. Zároveň je to významný producent čaju, kávy a drahých kameňov, kokosových orechov, gumy a škorice. Trhoviskom v Kandi sa vinie mix vôní a pachu exotického ovocia, sušených rýb, korenín, zeleniny, ale aj ajurvédskych olejov, ktoré prenikavo cítiť z pokožky miestnych obyvateľov. Ovocie je nielen krásne, ale vďaka Trh v Kandy_Sri Lanka

priaznivej tropickej klíme aj mimoriadne chutné. Nemôžeme vynechať ochutnávku manga, ananásu a samozrejme koktejlu z kráľovského kokosu. Šťava z neho je takmer bez akejkoľvek chuti, pripomína mierne osladenú vodu. Účinky na ľudské telo má vraj znamenité. Detoxikuje a pôsobí ako životabudič. Ďalšiu miestnu lahôdkou, ktorú nesmieme vynechať je ochutnávka ružových banánov. Na Srí lanke sa ich nachádza okolo 12 druhov.

Srí Lanka je tiež známa pre svoj tvar a polohu ako „Perla Indického oceánu“ a tiež známa ako  “Národ usmievavých ľudí”. Nájdete tu biele pláže lemované palmami a krásnym výhľadom na krajinu a more. Niet divu, že Marco Polo vyhlásil Srí Lanku za najkrajší ostrov na svete. Nájdete tu veľa krásnych pláží. Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie patrí Zaliv_Arugum_Sri Lanka_01

Aragum Bay, ktorá sa nachádza 116 km od najväčšieho mesta Colombo v oblasti medzi miestnymi rybárskymi dedinami. Pláž bola ocenená ako najlepšia pláž na surfovanie v rámci celej Srí Lanky a ako štvrtá najlepšia v juhovýchodnej Ázii. Široké piesočnaté pláže sú spojené s lagúnami a sú útočiskom mnohých vzácnych druhov vtákov. V blízkosti Arugam Bay sú národné parky Lahugal a Yala a viaceré budhistické a hinduistické chrámy.

Najstarsi strom_Sri_Lanka_01

Najstarší strom

Marco Polo objavil na ostrove množstvo korenín, papriku, zázvor, škoricu a kokosové orechy. Rovnako si  zamiloval posteľnú bielizeň, o ktorej vyhlásil, že je vyrobená z najkrajšej a najjemnejšej textúry na svete. Môžete tu obdivovať divoké slony a leopardy, nádherné modré veľryby aj  mimo južného a východného pobrežia, alebo cestovať naprieč ostrovom a navštíviť jeho starobylé mestá a slávne čajové plantáže v Horton Plains. V bývalom hlavnom meste Anuradhapura sa nachádza najstarší strom na svete, ktorý má viac ako 2200 rokov. O niekoľko kilometrov ďalej, v Aukane, stojí trinásťmetrová Budhova socha vytesaná do jediného kusa kameňa. Môžete sa rozhodnúť pre putovanie krajinou osamote alebo sa pripojiť ku skupine so sprievodcom. V oboch prípadoch zažijete krajinu s rovnakým údivom na tvári ako Marco Polo na svojich cestách už pred stáročiami.

Anuradhapura_Sri_Lanka_10

Anuradhapura Srí Lanka

Cestovanie v malých skupinách vám zabezpečí nezabudnuteľné osobné skúsenosti, zatiaľ čo starostlivo vypracovaná trasa sprievodcom určite ponúkne zo Srí Lanky len to najlepšie. Pri putovaní krajinou mimo vychodených ciest však spoznáte skutočnú kultúru. Miestny anglicky hovoriaci sprievodca Aloy Diaz bol našim vynikajúcim učiteľom pri ceste divokou prírodou a s radosťou s nami zdieľal tajomstvá svojho rodného ostrova. “Milujem byť sprievodcom v mojej krajine,” povedal. Ostrov je charakteristický bohatou biodiverzitou. Ak máte chuť na kultúru, nemôžete minúť starobylé mestá, ako sú Anuradhapura,  Sigiriya a Polonnaruwa a obrady v Kataragama. Naučiť sa prastarú techniku čipkovania alebo si zahrať kriket, národný šport obyvateľov ostrova.

Esala Perahera_Sri Lanka_01

Najznámejším festivalom je budhistický sviatok Esala Perahera. Koná sa každý rok na prelome júla a augusta v meste Kandy. Počas desaťdňových slávností si tisíce turistov prichádzajú každý večer pozrieť sprievody plné tanečníkov a slonov odetých do pestrých látok. Medzi najposvätnejšie miesta na ostrove patrí hora Srí Pada (Svätá stopa) alebo Adam’s Peak (Adamova hora). Obyvatelia ostrova túžia aspoň raz za život navštíviť jej vrchol v nadmorskej výške 2 224 metrov. Na jej vrchole je do skaly vytesaný veľký odtlačok šlapaje chodidla. Miestni kresťania veria, že tento odtlačok patrí Adamovi, Buddhisti si myslia, že patrí Buddhovi, hindiusti Krišnovi a moslimovia pripisujú tento úkaz Alláhovej stope.

Adamova hora_Sri Lanka

Adamova hora Srí Lanka

Ak niečo Srí Lančania naozaj milujú, tak to je karí. Nájdete ho doslova všade, na mäse, zemiakoch a dokonca aj Sri-Lanka_jedlov špeciálnej ajurvédskej zubnej paste. Ryža, ryby a kuracie mäso sú tu základné potraviny. V miestnych malebných a roztomilých reštauráciách vám pripravia špeciality z darov mora a budete pri tom popíjať pravý cejlonský čaj vynikajúcej chuti, vypestovaný priamo na miestnych čajovníkových plantážach.

 

 

Galéria


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.