Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
Alhambra je stredoveký komplex palácov a pevností maurských panovníkov Granady. Pôvodne to bola pevnosť postavená v roku 889 Mohammedom Ben Al-Hamarom. Nachádza sa na území južného Španielska na juhovýchodnej hranici mesta Granada v Andalúzii. Komplex leží na plošine kopca al-Sabika s rozlohou 142 000 m2. Je obohnaný opevneným múrom, ktorý je lemovaný trinástimi vežami. Názov Alhambra v arabčine znamenajúci červený hrad a je pravdepodobne odvodený od slnkom vypálených tehál, z ktorých sú vyrobené vonkajšie múry. Alebo má pripomínať červenú žiaru pochodní, ktoré sprevádzali práce na stavbe po mnoho nocí.
Väčšina budov palácov má štvorcový pôdorys s miestnosťami obrátenými do centrálneho nádvoria. Celok dosiahol svojich súčasných rozmerov postupným pridávaním nových budov so štvorcovým pôdorysom. Líšia sa však rozmermi a sú navzájom prepojené menšími miestnosťami a priechodmi. Vonkajší vzhľad je strohý a jednoduchý. Vnútorné časti paláca sú presvetlené a vzdušné, nedostihnuteľne nádherné vo svojich detailoch. Mramorové stĺpy a arkády, rovnako ako patinované stropy miestností sú zdobené v typickom arabskom štýle. Tradičné vzory listov a geometrické zdobenie v modrej, červenej a zlatožltej sú dôvtipne spletité a umelecky spracované. Pôvodný nábytok paláca reprezentuje slávna váza Alhambry, jedinečná ukážka maurského umenia keramiky. Je datovaná do roku 1320 a predstavuje maurské obdobie porcelánového umenia. Je 1,3 m vysoká, odspodu biela a smaltovanie je modré, biele a zlaté.
Náhorná plošina poskytuje široký rozhľad na mesto a planiny Granady. Maurskí básnici Alhambru prirovnávajú k perle vsadenej do smaragdu. Park Alameda de la Alhambra na jar prekypuje bujnou flórou a trávami, pomarančovníkmi a myrtami. Park je ospevovaný pre spev slávikov a prúdiacej vody tryskajúcej z niekoľkých fontán a kaskád, napájaných vodou 8 km dlhým privádzačom z rieky Daro.
K dipozícii sú rôzne druhy vstupeniek podľa toho, čo všetko chcete vidieť. Najbežnejšou je lístok “General ticket“, ktorý zahŕňa v podstate vstup do každej časti. Časovo nie je obmedzené nič okrem palácov Nasrid Palaces, kde musíte prísť presne na určenú hodinu, ktorú máte napísanú na vstupenke. Počet denných vstupov je limitovaný a je najlepšie si zakúpiť si lístky vopred.
Maurská časť Alhambry pripomína svojim rozdelením veľa stredovekých kresťanských pevností. Delí sa na tri základné časti, hrad, palác a obytné prístavky pre poddaných, Alcazaba, pevnosť a najstaršie časti boli postavené na izolovanom a strmom výbežku. Za Alcazabou sa nachádza palác maurských kráľov. Za touto stavbou sa ďalej nachádza Alhambra Alta tzv. horná Alhambra, pôvodne obývaná dvoranmi a panstvom. Nájdete tu kúpele, množstvo spální a letných záhrad, galérie a labyrint a strašidelné klenuté kobky.
Prístup smerom z mesta do parku Alhambry je možný vďaka Bráne granátových jabĺk (Puerta de las Granadas), čo je masívny víťazný oblúk z 15. storočia. Strmý svah vedie pozdĺž stĺpu Karola V., fontány postavenej v roku 1554, až k hlavnému vchodu do Alhambry, Bráne súdu (Puerta Judiciaria). Je to podkovovitá pasáž slúžiaca ako neoficiálny súdny dvor. Nad vchodom je vytesaná ruka s natiahnutými prstami ako talizman proti oku zla.
Súčasný vstup do Maurského paláca (Palacio Arabe alebo Casa Real) je malými dverami, ktoré ďalej vedú na Myrtový dvorec (Patio de los Arrayanes). Uprostred je veľká nádrž s mramorovým obložením plná zlatých rybiek a obklopená myrtami. Sieň vyslancov (Salón de los Embajadores) je najväčšou v Alhambre. Je to štvorcová miestnosť so stenami 12 m dlhými, zatiaľ čo stred dómu je 23 m vysoký. Slúžila ako veľká prijímacia miestnosť.
Známy Leví dvor (Patio de los Leones) je nádvorie dláždené farebnými dlaždicami v modrej a žltej farbe s dolnou a hornou linkou zo zlatého a modrého smaltu. Piliere, oblúky a stĺporadie sú vyzdobené rozmanitou škálou dekoratívneho lístia a iných prvkov. V centre nádvoria sa nachádza Levia fontána, unikátna alabastrová misa podopieraná skulptúrami dvanástich levov z bieleho mramoru. Dvanásť levov slúžilo ako forma časomiery, kedy voda prúdila každú hodinu z iného leva. Kresťania po opätovnom dobytí hodiny rozobrali, aby zistili, ako fungujú, tie však prestali pracovať úplne.
Sieň Abencerrajovcov (Sala de los Abencerrajes) je dokonalé námestíčko s vysokými kopulami a zamrežovanými oknami. Strecha je znamenite zdobená modrou, hnedou, červenou a zlatou farbou. Oproti tomuto sálu sa nachádza Sála dvoch sestier (Sala de las dos Hermanas), ktorá svoj názov odvodzuje z dvoch mramorových dlaždíc, ktoré sú súčasťou dláždenia.
Z priľahlých budov spojených s Alhambrou je najzaujímavejšia Arifova záhrada (Palacio de Generalife). Martyrov letohrádok (Villa de los Martires) na vrchole Monte Mauror pripomína svojim menom kresťanských otrokov zamestnaných stavbou Alhambry a taktiež uväznených v podzemných kobkách. Vermilionské veže (Torres Bermejas), tiež na hore Monte Mauror, sú dobre zachovanou ukážkou maurského opevnení s podzemnými nádržami, koniarňami a ubytovaním pre 200 mužov.
Medzi iné divy Alhambry patrí Sieň spravodlivosti (Sala de la Justicia), Nádvorie koncilu (Patio del Mexuar), Nádvorie vestibulu (Patio de Daraxa) a Prezliekáreň kráľovnej (Peinador de la Reina, v ktorých môžeme pozorovať rovnakú architektúru a úžasnú výzdobu.
Návalu turistov v centre mesta sú samozrejme prispôsobené aj miestne pomery. Je tu mnoho obchodíkov zo suvenírmi a pouliční umelci ako maliari a hráči na gitarách, ktorí turistom dodávajú pocit pravej španielskej atmosféry.
Úvodné foto: Flickr
Galéria: